Almanya'da rahiplere evlenme izni çıkabilir

Alman Katolik Kilisesi, son zamanlarda kiliselerde artan çocuk istismarı sebebiyle, rahiplere evlenme izni verilmesini amaçlıyor.

Almanya 2 Aralık 2019 21:52
Almanya'da rahiplere evlenme izni çıkabilir
-A +A

Almanya Piskoposlar Konseyi ve Alman Katolik Merkez Komitesi, son dönemlerde rahiplere yönelik artan cinsel istismar suçları sebebiyle, din görevlilerinin bekar olma şartını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Almanya Piskoposlar Konseyi ve Alman Katolik Merkez Komitesi tarafından yapılan görüşmelerde alınacak kararların Vatikan'ı bağlamayacağı, ancak Vatikan'ın tepkisini çekeceği düşünülüyor. Reform sürecinin yaklaşık 2 yıl kadar süreceği öngörülüyor.

BİRÇOK KONU MASAYA YATIRILACAK

Almanya'daki Katolik Kilisesi, gerçekleştirilecek toplantıda; kadın din görevlilerinin kilisedeki konumu, Katolik kilisesinin cinselliğe ve cinsel ahlaka bakışı, Kilise içerisindeki güç, eşcinselliğe bakış, rahibelerin kiliselerin başına atanması gibi hassas konuları da ele alacak.

64 SENEDE 3 BİN 677 İSTİSMAR

Almanya Piskoposlar Konseyi, Almanya Katolik Kilisesi'nde yaşanan cinsel istismara ilişkin geçen sezon bir rapor hazırlamıştı. Rapora göre, 1946 ile 2014 arasındaki 64 yıllık dönemde, Katolik 1.670 din adamı 3 bin 677 genç ve çocuğa cinsel istismarda bulundu. Cinsel istismara uğrayanların yarısının, 13 yaş altında olduğu açıklandı.

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Yazarlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı