Aklayamadıkları eski yönetimi aklayacaklar

Hamburg Galatasaray Derneği bir önceki genel kurulda aklanmayan Kamuran pelek yönetimini , aldığı genel kurul kararıyla aklama yoluna gidiyor.

Spor 25 Ekim 2019 11:34
Aklayamadıkları eski yönetimi aklayacaklar
-A +A

Haber Zafer ÖZPOLAT

Hamburg Galatasaray Derneği bir önceki genel kurulda aklanmayan Kamuran pelek yönetimini , aldığı genel kurul kararıyla aklama yoluna gidiyor.
Derneğin sosyal medya hesabından yapılan genel kurul çağrısında seçimli ve ya seçimsiz genel kurul ibaresi yer almazken, kahvaltılı yapılacak genel kurul ’da geçmiş yönetimin mali yönden aklanması için oylama yapılacağı maddesinin de  yer alması derneğin tüzüğü ile çelişti.

Derneğin tüzüğünde ne diyor?

Hamburg Galatasaray Derneği’nin tüzük madde 8/3 bendinde , Denetleme kurulu (Denetleyici / Görevler ) bölümü şöyle diyor
‘Denetleme kurulu yıllık mali hesapları inceleyip Genel Kurula rapor sunar. İnceleme her mali yıl sonu yapılır. Her mali yıldan sonra Denetleme kurulu seçimsiz Genel Kurulu toplar, Yönetim kurulu yıllık çalışmalarını değerlendirip mali raporu sunar. Yeni dönem programına dair tavsiye ve değişiklikler öngörür. Denetleyici tarafından mali hesaplarda şüphe görülmesi durumunda Denetleme Kurulu Olağan üstü Genel kurul  çağrısı yapabilir’
Bu madde itibariyle Yönetim Kurulunun bir genel kurul toplayarak ,bir önceki genel kurulda ibra edilmeyen eski yönetim kurulunu ibra etmek istemesi usulsüzdür. Bu yapılmadan önce mevcut Denetleme Kuruluna ibra edilmeme sebeplerinin ortadan kalkmış olup olmadığını bildirmesi ve buna dair belgeleri sunarak, denetleme kurulunun görevini yerine getirmesine imkan vermesi şarttır.

Genel kurul çağrısında Olağan üstü genel kurul ibaresi de yer almıyor

Eğer ilk genel kurulda Kamuran Pelek yönetiminin mali raporunu ibra etmeyen Denetleme Kurulu , raporda şüpheler görmüşse tüzüğe göre ‘Denetleme Kurulu Olağan Üstü Genel Kurul kararı alabilir.’ Maddesi yer alıyor.
Oysa derneğin sosyal medya hesabında yayınlanan genel kurul çağrısında Olağan Üstü Genel kurul ibaresi yer almıyor. Denetleme Kurulunun böyle bir kararı olmadığı gibi tüzük gereği yönetim genel kurul kararı alarak eski yönetimi ibra etmesi usulsüz olarak görülüyor.

Yeni rapor Denetleme Kurulu’na verilmemiş

Yeni seçilen Durak Demir yönetiminin Denetleme Kurulu’na ibra edilmeme sebeplerinin ortadan kaldıracak yeni raporu , yapılacak Genel Kurul’a bir gün kala Denetleme Kuruluna  henüz sunmadığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Neden ibra edilmedi?

Durak Demir yönetimin seçildiği Genel kurul ’da eski yönetimin mali raporunun neden ibra edilmediği konusunda ise çeşitli iddialar gündeme geliyor. İddialardan birisi ise toplanan bağışların nereye harcandığını gösteren makbuzların sahte olduğu ileri sürülüyor.
İddialar  ve neden ibra edilmediği konusunda Durak Demir yönetiminin şu ana kadar bir açıklama yapmaması dikkat çekerken , Cumartesi yapılacak Genel Kurulun tartışmalara neden olabileceği görülüyor.
Gazetehamburg’a konuşan derneğin bir üyesi ise ‘Bu durum başka bir dernekte yaşansaydı, bu derneğin bazı sosyal medya kalemşorları kıyamet koparırdı. ‘ diye açıklamasında bulunması da gözden kaçırılmaması gereken bir durum aslında
 
 
Ne olmuştu?

Hamburg Galatasaray Derneği geçtiğimiz aylar içerisinde yaptığı genel kurulda denetleme kurulu Kamuran Pelek yönetiminin gelir gider dosyasında bazı eksiklikler olduğunu belirterek ibra etmemiş, genel kurul divan başkanı da yapılacak başka bir genel kurulda ele alınarak oylanmasına karar vererek yönetim kurulu seçimlerini yapmıştı.
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Yazarlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı