Adil Yiğit’e oturum vermediler

Merkezi Almanya’nın Hamburg kentinde bulunan Avrupa postası adlı internet haber sitesi sahibi ve genel yayın yönetmeni Adil Yiğit’e Hamburg Yabancılar Dairesi tarafından oturum verilmedi.

Medya 9 Aralık 2017 23:34
Adil Yiğit’e oturum vermediler
-A +A

Merkezi Almanya’nın Hamburg kentinde bulunan  Avrupa postası adlı internet haber sitesi sahibi ve genel yayın yönetmeni Adil Yiğit’e Hamburg Yabancılar Dairesi tarafından oturum verilmedi.
 
Oturup ağlamak istedim
 
“Ülkede kalmasını sağlayan nedenlerin ortadan kalktığı “aile birliğinin sona erdiği, artık çocuklarıyla birlikte yaşamadığı ve işsiz olduğu” gerekçesiyle 35 yıldır yaşadığı Almanya’dan oturum verilmeyerek sınır dışı edilmek istenen Adil Yiğit, yabancılar dairesinin tutumu ile ‘Sinirimden ve utancımdan oturup ağlamak istedim ‘dedi
gazetehmburg’a konuşan Adil yiğit’ “Şimdiye kadar başkalarının sorunları ile ilgilendim. Basında bu konuyla ilgili gündeme gelmeye çok içerledim. Sinirimden hem uğradığım haksızlıktan dolayı hem de yıllardır başkalarının sınır dışı edilmesinin engellenmesi için mücadele veren bir kişi olarak şimdi aynı şeyin başıma gelmesinden dolayı oturup ağlamak istedim” 
 

Mülteci pasaportum vardı
 
‘Gezi olaylarına kadar mülteci pasaportu ile yaşıyordum, ancak Türkiye’de değişim rüzgarları estiğini görünce heyecanlandım, en büyük hatayı yaptım, gittim Türk pasaportu almak için başvurdum. ’diyen Adil Yiğit ‘1996’ya kadar seyahat acentem vardı. Bir sol örgüt mensubuydum. O dönemde yaşanan bir olay dolayısıyla cezaevinde yatmak zorunda kaldım. Bugünden yarına acentem kapatıldı. Bu konuyla ilgili Almanya’da yaklaşık 3 yıl hapis cezası aldım. Ondan sonra da süresiz oturumum iptal edildi ve süreli oturuma çevirdiler.
Üzerinden 17 yıl geçti. G-20’ye kadar hiç problemim yoktu. Tekrar uzatmaya gittiğimde bu kez memur gözü bilgisayarda benimle konuştu. Ben itiraz edince, kovdu. Hiç ilgilenmeden araştırmadan hareket etmeleri bende danışıklı dövüş şüphesi uyandırdı. Şaşırtıcı olan BKA’nın G-20 ile ilgili resmen özür dilemesinin ardından böyle bir sınır dışı kararının alınması. Akreditasyon yasağı davasını geri çekmedik. Bilemiyorum, belki de o yüzden.
Avukatım elbette Yabancılar Dairesi’nin “Almanya’da kalmasını gerektirecek nedenler ortadan kalkmıştır” şeklindeki tespitine itiraz etti. Hamburg, Köln, Frankfurt ve Berlin’den sınır dışı ihtimaline karşı kampanya teklifleri geldi. Kamuoyunun da vicdanına sığmıyor bu konu. Kamuoyu baskısı olmadan geri adım atmazlar zaten.’
diye konuştu

ATGB takipçisi olacağız.

Aynı zamanda Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) üyesi olan Adil Yiğit’in 35 yıllık sürecin ardından Almanya’dan sınır dışı edilme tehdidiyle karşı karşıya kalmasını, ATGB’de kınadı.
İlgili Daire’nin Adil Yiğit’in bir ömür geçirdiği Almanya’da 3 ayda bir oturum izni almakla yükümlü tutulmasının bile yeterince psikolojik terör olduğunu söyleyen ATGB Başkanı Işın Toymaz, bir de sınır dışı ihtimali ile karşıya kalmasını, her fırsatta demokrasi ve insan hakları vurgusu yapan Almanya’nın bir ayıbı olarak tanımladı.
Toymaz ilgili makamların yanlıştan döneceklerine inanmak istediklerini ve konunun takipçisi olduklarını belirtti.
 
 

 
 
 
 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Yazarlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı