2.Türkiye-Almanya Tiyatro Köprüsü Festivali start alıyor

Mut Tiyatrosu kurucu ve genel sanat yönetmeni Mahmut Canbay, Hamburg Kültür Senatörlüğünün desteğiyle 11-28 Nisan arasında toplam tiyatro, dans ve müzik içerikli 2. Türkiye-Almanya Tiyatro Köprüsü Festivali çerçevesinde Meltem Cumbul müzisyen kimliğiyle sahne alacak.

Magazin 7 Nisan 2019 01:10
2.Türkiye-Almanya Tiyatro Köprüsü Festivali start alıyor
-A +A

ALMANYA'NIN liman kenti Hamburg'da 11.-28. Nisan tarihleri arasında 2. Türkiye - Almanya Tiyatro Köprüsü Festivalinde, Meltem Cumbul müzisyen kimliğiyle sahne alacak.
İlki geçen yıl düzenlenen ve aslında iki senede bir yapılması planlanan festivalin ilk yılında büyük ilgi görmesi üzerine Hamburg Kültür Dairesinin ricası ve desteğiyle her yıl düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Festivali organize eden Mut Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mahmut Canbay, çok zengin bir program hazırladıklarını, klasik tiyatronun yanı sıra, dans, müzik ve müzikal tiyatrosunun içiçe geçtiği gösteriler de programda yer alacağını söyleyerek, "Festival çerçevesinde 17 günde, 16 etkinlik olacak. Hedef insanları tiyatro yoluyla kaynaşma olduğu için Almanca oyunlar, Türkçe üst yazılı, Türkçe oyunlar Almanca üst yazılı olacak" diye konuştu.
 
Meltem Cumbul, piyano eşliğinde söyleyecek
 

Bu yıl ki sloganı "Sınır Gezginleri" olan festivalin resmi açılışı İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı Çağlar Yiğitoğulları'nın dans tiyatro gösteriyle yapılacak. İstanbul, İzmir, Viyana, Berlin Essen ve Hamburg gibi kentlerden de seçkin grupların çalışmalarını sunacağı festivalde, Mahmut Canbay da, yönetmenliğini yaptığı ve Hamburg Getto Tiyatrosu tarafından sunulacak komedi "Dümen"i tiyatroseverlerin eleştirisine sunacak. Festivalde Berlin'de yaşayan eski İstanbul Devlet Tiyatrosu oyuncularından Kemal Kocatürk, Ahmed Arif'in "Hasretinden Prangalar Eskittim"i sunacak. Festivalin bir başka doruk noktasını ise 27 Nisanda Meltem Cumbul'un Viyanalı piyano virtüözü Emre Yavuz ile sahne alıp, Frederic Chopin ve George Sand eserleri bir nevi tiyatro müzikali tarzında seslendirecek.

Usta yönetmen Johannes Schaefer'in bir Türk ve Alman gencin aşk hikayesi fonunda göç ve nesiller çatışmasını konu alan ve yakında verilecek olan Hamburg Tiyatro Ödülü adayları arasında olan "Kör Uçuş" ise festivalin ikinci gününde eleştiriye sunulacak.
Canbay, tüm festival programına www.muttheater.de sitesinden ulaşılabileceğine dikkat çekti.2. TİYATRO KÖPRÜSÜ FESTİVALİ PROGRAMI 2019
 
"Sınır Gezginleri" başlığı altında 2. Tiyatro Köprüsü Festivali: 11.- 28. Nisan 2019
 
11.04.2019, saat 19:00, Festival açılışı,
 
Açılış konuşması:       Laura-Helen Rüge (Hamburg Kültür Bakanlığı İnterkültürel Çalışmalar                           Birimi)
                                   Kay Gätgens, Eimsbüttel İlçe Belediye Başkanı
 
Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg
Saat 19:30:                 „Sınır Açan“(Der Grenzöffner) oyunu, Mut Tiyatrosu /Hamburg
 
"Sınır açan“ oyunu, insanın toplumla yaşadığı savaşlara ve felaketlere yol açan hesaplaşmayı konu alan dans tiyatrosu performansını, dizilerden de tanınan İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı Çağlar Yiğitoğulları sahneleyecek. Oyunda hareket etmek, ama nereye? Sınırları aşmak, başkasının sınırını zorlamak olmuyor mu gibi konular işlenmektedir.
 
Dans tiyatrosu: Çağlar Yiğitoğulları,
Mut Tiyatrosu prodüksiyonu
 
12.04.2019, saat 20:00, “Kör Uçuş” , Mut Theater Hamburg prodüksiyonu                                                 
Heike ile Faruk arasında geçen bir aşk hikayesi. Okulunu terk eden Faruk babasına ait küçük bir büfede çalışmaktadır. Üniversite öğrencisi Heike’ye aşıktır. Heike hamile kalır ve mutlulukları pek uzun sürmez. Çünkü doğacak çocuğun eğitimi ve nasıl bir yaşam tarzı sececeklerine dair aralarında kültürel çatışma başlar. Bu çatışma çifti birbirlerine karşı ön yargılı olma hatta ötekileştirme davranışlarına kadar götürür. Aşk ilişkisindeki sevgi, hem de  düş kırıklıkları trajikomedi şekilde anlatılır.
Yazan ve yöneten: Johannes Schaefer. Oyuncular: Emrah Demir, Haydar Bakay, Jörg Oswald, Janika Thomas
 
Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58,
Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€
 
13.04.2019, saat 20:00, “Hamburg & Wir”, Luv & Lee Doğaçlama Tiyatrosu
 
Absürd tarzında hazırlanmış güldürü-doğaçlama ve müzikten oluşan bir program. Ayrıca izleyicileri de interaktif yöntemle gecenin zenginleştirilmesinde programa dahil ediyor. Oyuncuların, çıkış noktasını seyirciden aldığı ve yine seyircinin yönlendirmeleriyle ilerlettiği doğaçlama tiyatro gösterisi.
 
Oyuncular: Mona Tawussi & Felix Schwanrzbold
Müzik: Sebastian Steinhardt
 
Yer: Mut Tiyatrosu
Giriş: 13,-€, İndirimli 10,-€
 
 
 
 
 
14.04.2019, saat 10:00, “Başkasının hafızasını taşıyorum" Viyana'dan dans tiyatrosu
 
Viyanalı koreograf Nadja Puttner hazırladığı dans tiyatrosunda başkalarının anılarını, ebeveynlerimizin ve büyüklerimizin yaşadıklarının, içimizde nasıl yaşamaya devam ettiğini ve bilinçaltı etkilediğini konu edip, irdeliyor. Puttner'i sahnede dansçı Mara Kluths ve kontrabasist Edoardo Blandamura desteklemektedir. Yönetmen ise Fritz von Friedl.
 
Yer: Mut Tiyatrosu
Giriş: 13,-€, İndirimli 10,-€
 
18.04.2019, saat 19:00, “Medea/Medeya”  Euripides'in ünlü trajedisi Zazaca dilinde
                                                                      
Altın postu ele geçirmek için yola bir Argo gemisiyle yola çıkan Yason, Kolhis kentine gelir ve Medeya’yı kendine aşık eder ve onun sayesinde de altın postu ele geçirir. Halkına ihanet etmiş olan Medeya, Yason ile evlenir, ülkesinden kaçar. Çiftin iki çocuğu olur. Yason karısına ihanet eder. Kocasının bu davranışı karşısında dehşete düşen Medeya’nın intikamı acı olacaktır.
Yazan ve yöneten: Kemal Kocatürk
Oyuncu: Zelal Gündüz
Kostüm: Sırrı Topraktepe
Işık: Ozan Sevin
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€
 
19.04.2019, saat 20:00, “Hasretinden Prangalar Eskittim"Ahmet Arif'in eseri Kemal Kocatürk yorumuyla.
                                  
Oyuncu ve yönetmen Kemal Kocatürk’ün Tiyatro Kumpanyası çerçevesinde sahnelediği “Hasretinden Prangalar Eskittim”, edebiyatta toplumcu gerçekçi şiir anlayışıyla halk şiirinin ortak sentezini temsil eden Ahmed Arif’in kendi şiirleri üzerinden, sevdalarını, sürgünlerini ve acılarını anlatıyor. Ezilen kitlelerin yanında yer alması ve Anadolu topraklarına olan bağlılığıyla ön plana çıkan şairin bugüne yansıyan toplumcu gerçekçi şiir anlayışı, tek bir şiir kitabı yayınlanmasına rağmen en çok okunan şairlerden biri olmuştur. 
Yöneten ve oynayan: Kemal Kocatürk
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€
 
20.04.2019, saat 20:00, “Unutulanlar", Yersiz Kumpanya Tiyatrosu İstanbul
 
Eskiden çalıştıkları kumpanyada kantocu ve oyuncu olan iki Ermeni kadın, Mari ve Nıvart, çıktıkları bir turne sırasında otel masraflarını ödeyemeyen kumpanya tarafından borçlarına karşılık hizmet etmeleri için otele rehin bırakılırlar. Mari ve Nıvart borçlarını ödeyip özgürlüklerine kavuşmak için otelin temizlik işlerini yaparlar. Ancak bu borç ne zaman bitecek, Mari ve Nıvart özgürlüklerine ne zaman kavuşacaklar, belli değildir. İki kadın, hapsoldukları otelde unutulmuş gibidirler. Her günleri itilip kakılmakla geçerken oyunlara, hayallere tutunurlar. Çünkü onlara göre unutmamanın tek yolu, hayaller kurup oyun oynamaktır. “Bizim rüyalarımız hakikat karşısında bir zaferdir.”.
Senaryo: Elif Ongan Tekçe, yönetmen: Sanem Öge
Oyuncular: Burçak Karaboğa Güney, Elif Ongan Tekçe
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€
 
21.04.2019 saat 16:00  Türk klasik müzigi korosu
 
1986'dan beri çalışmalarını sürdüren Hamburg Klasik Türk Müziği Korosu 2. Tiyatro Köprüsü Festivalinde koro şefi Erol Arslan yönetiminde müzikseverlerlerle buluşuyor.TSM'nin nadide eserlerinin sunulacağı bu konser iki bölümden oluşmaktadır ve  bazı solistlerin okuyacağı solo parçalar da konsere ayrı bir renk katacaktır. Koro, Türk müziğinin tanınmış bestekarlarının, hicaz, muhayyer kürdi, nihavent, rast, uşşak ve acem kürdi makamlarından seҫme eserlerini seslendirecektir.
Koro şefi: Erol Arslan
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€
 
25. 04.2018, saat 19:00, "Dümen" Getto Tiyatrosu Hamburg
 
Getto Tiyatrosu yeni bir komedi ile sahnede. "Dümen" oyunu, işsiz kalan Hakan‘ın sistemin açıklarından yararlanıp, uydurduğu yalanlarla sosyal sistemleri, devleti, sigortaları dolandırıp hayatını devam ettirmesini konu alıyor. Bir insan hayatında hata yaptığında çevresi bundan nasıl etkilenir ve ne kadar zarar görür?. Hatadan sadece kendisi mi sorumludur? Hataları düzeltmek için yeni hatalar yaparak düzlüğe çıkabilir mi? Bu tiyatro oyunu, bir insanın sahtekarlıklarıyla, eşine kadar en yakın çevresine nasıl büyük bir zarar verdiğini eğlenceli, bir üslupla anlatıyor. Kimi istekle, kimi de zorla ortak oluyor.  Akıl ve hayal sınırları zorlanıyor. Gerçek hayatta biz bu olayların neresindeyiz? Aslında toplumumuzda sosyal bir yaraya değinen "Dümen" oyunu herkesin kendine "Ne kadar dürüstüm?" sorusuna yöneltmesine vesile oluyor.
Yönetmen: Mahmut Canbay,
Oyuncular: Teoman Aykut, Haydar Bakay, Türkan Tekdaş, Mehmet Öndek, Nazım Evren, Berna Taş, M. Nuri Uluğ, Fatma Kuru, Ayse Hoçam
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€
 
 
26.04.2019, saat 20:00, "Annemin Almanya Masalı"
 
Tiyatro yönetmeni ve oyuncu Dinçer Güçyeter, annesinin Almanya anılarını, "Annemin Almanya Masalı" adlı tiyatro oyunuyla sahneye taşıyor. Güçyeter’in annesinin yaşadığı sorunlar, aynı zamanda Almanya’ya eşlerinin yanına ya da yalnız çalışmaya gelen çok sayıda kadının da yaşadıkları sorunları anlatıyor. Bu oyun, daha katlanılır bir hayat için yollara düşüp gençliğini, sevdalarını, sözlerini, heveslerini kök salabilme telaşıyla valizinden çıkarmayı unutan etmiş  anne-babaları ve ve pencere önü bekleyen çocukların hikayesini anlatıyor.
Yazan ve yöneten: Dinçer Güçyeter
Oyuncular: Birten Önel Ural, Filiz Karadağ, Fatoş Şahan, Gül Emeket Karakoyun, Derya Stullgens, Mustafa Toni Aksu, Bora Aydın, Özay Vural 
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€
 
26.04.2019, saat 20:00, Hasret Gültekin Müzikali
 
Müzik dinletisiyle 22 yaşına bin ömrü sığdırıp parlayan bir aydın müzisyenken, Sivas katliamında öldürülen Hasret Gültekin anılacak. Bu müzikal bir nevi Hasret Gültekin’in gittiği yerden sevdikleriyle, memleketiyle, bağlamasıyla, türküleriyle bir buluşması.
 
Yer: Haus im Park, Gräpelweg 8, 9 Hamburg
Giriş: 19 €,
 
27.04.2019, saat 16:00, "Kardeşim Dr. Nebi Kesen" - Hevale bar giran, Film,Almanca ve Kürtçe
Uzun süre Hamburg’da yaşamış olan Dr. Nebi Kesen’in yaşamını, politik, sosyal ve kültürel uğraşlarını konu alan, aynı zamanda Hamburg'un son 30 yılını gözler önüne seren biyografik bir film. Filme Dr Kesen’in arkadaşları Murat Bay ve Wilfried Pohl  müzikle eşlik edecekler.
Yönetmen: Mehmet Ali Baran
Müzik: Murat Bay (bağlama), Wilfried Puhl (piyano)
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€
 
27.04.2019, saat 20:00, Meltem Cumbul & Emre Yavuz (piyano) konseri
 
Chopin’in müziği ile Sand’ın bu müziğin duygusal içeriğine ışık tutan ve işlediği konularla günümüzde de karşılık bulan yazılarını bir araya getirerek alanlar arası bir çalışma sunmaktadır.  Meltem Cumbul sözleri ve Ekrem Yavuz panosu ile George Sand’dan, edebi eleştiriler, politik yazılar, toplumsal cinsiyet roller ve kadın hakları konu edilmekte.
Giriş: 20 €
 
Yer: Rudolf Steiner Haus, Mittelweg 11, 20148 Hamburg
Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€
 
28. 04.2019, saat 16:00, "Öykülerden Kovulanlar" Izmir Halk Tiyatrosu
 
Mahalle maçlarında az kavga etmedik. Akşamüstü kentin görüntüsünü bozan güzelim evlerimizden ekmek kokusu gelmeye başlardı. Leblebi tozunu ilk onlarla yemiştim. Zenginlere beraber küfrettiğimizi de saklayamam hani. Yani olur da alır okursanız bu kitabı, Ankara’nın o çirkin (!) mahallelerinin yoksul çocuğu yazdı. Her öykünün çirkini, her öykünün figüran, kaldık biz de hayatta. Çabamızın ve emeğimizin görünmez olması, durmadan iftiraya uğramamız, her saatimizin kavgayla geçmesi bundan belki de. Hırpalandık ve hırçın büyüdük haliyle.
Yazan: Orçun Masatcı, yöneten: Nazlı Masatçı
Oyuncular: Çağdaş Ersü, Mehmet Serkan Koçak , Sıla Yıldız, Medine Cam, Celalettin Yunus Kara


Yer: Mut! Tiyatrosu
Giriş: 3,-€,
 
28. 04.2019, saat 19:00, Tüm gruplarla, müzik eşliğinde festivalin kapanış eğlencesi
 
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Yazarlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı