‘Zeki Müren cinsel ilişki teklif etti. Kabul etmedim. Amerika konserimi iptal ettirdi’

Gazetehamburg röportaj serimizde Almanya’da yaşayan Türk Hak Müziği sanatçılarından Muzaffer Elvan bilinmeyen yönlerini gazetehamburg’a anlattı.

Hamburg 4 Şubat 2019 01:01
‘Zeki Müren cinsel ilişki teklif etti. Kabul etmedim. Amerika konserimi iptal ettirdi’
-A +A

Gazetehamburg röportaj serimizde Almanya’da yaşayan Türk Hak Müziği sanatçılarından Muzaffer Elvan bilinmeyen yönlerini gazetehamburg’a anlattı.


Röprtaj: Zafer ÖZPOLAT 

 
Muzaffer Elvan Kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz?
 
Muzaffer Elvan dar bir muhitte taşra dediğimiz kenar mahallede yetişen ama o kenar mahallede kalmayan hep şehre inen bir şeyler araştıran bir insandır. Muzaffer Elvan köy görmese de anne ve babasından her köyü dinlemiştir. Onun için Muzaffer Elvan , Türk Halk Müziğinden kopamamıştır. Türküleri özünden bozmadan söylemeye çalışmış bir sanatçıdır. Bir müzisyendir.
 
Sanat dünyasına ne zaman adım attınız?
 
Ben 1968 yılında sanat dünyasına atıldım. Küçük mekanlarda, düğünlerde daha doğrusu askere gittikten sonra ordu evinde kendimi yetiştirdim.  Benden daha iyi müzisyenlerden bir şeyler öğrendim. Hatta notayı orada öğrendim.  Askerden geldikten sonra ilk gazino çalışmalarına başladım.  Ama altı ay hiçbir şey yapmadım.  1972 yılında gazinoya başlamıştım. Türkiye’de benim elime geçen fırsat hiçbir sanatçıya belki geçmemişti.  Fahrettin Arslan’ın kardeşi Mustafa Arslan bana ‘Ankara’da kalmayacaksın, seni İstanbul’da program yaptıracağım.  Bir yıl  Ankara’dan ayrı kalacaksın, daha sonra Ankara Köşke başlattıracam’ dedi  
Ama onun da bir şartı vardı. Radyo’da ki gibi elektro değil .boş bağlama istiyordu.  Yanımda çalışan arkadaşları dışarı atmamak için  onun teklifini kabul etmedim. Recep Özgen peşime çok düştü.
Ben Nesrin Sipahi ile Amerika’ya gidecektim. Sadık Karadeniz diye bir kaval çalanla üçümüz gidecektik. Organizeyi Erkan Öz armağan   dünya çapında bir menajerdir. Tam gitmemize iki gün kalmıştı. Ankara’da bir eve beni çağırdılar. Evde Zehra Ören, Saniye Can, Şahan, Erkan Öz armağan ,Ajda Pekkan ve Zeki Müren gibi on iki kişi evde vardı.  Evdeki eşimde bilir. Zeki Müren beni çok arzuluyordu.  Bana Savcılıktan doğruluk kâğıt getireceksin dediler. Adliyeye giderek müracaat ettim.  En az on gün sürer dediler. Onların isteklerini kabul etmediğim için bunları bana yaptılar
 
Ne gibi istekleri vardı?
 
Resmen benim onlarla cinsel ilişki yaşamamı istediler.
 
Zeki Müren’de mi istedi?
 
Evet ,dünyada tek tiksindiğim istekle karşı karşıya kalmıştım. 1980 yılında video dükkanım vardı. İzzet Altın Meşe’nin naze filmi ile Bülent Ersoy’un Beddua filmini beraber çıkarmışlardı. Korsan olmasın diye..
İki filmi eve getirdim.  İki oğlum var. Çocuklarıma seyredin dedim.  Oğullarıma dedim  hangi amca güzel  Bülent Ersoy dediler. Eşime dedim bundan sonra Zeki Müren ve Bülent Ersoy kaseti girmeyecek ve girmedi.
 
Amerika geziniz Zeki Müren ile ilişki yaşamadığınız için mi iptal oldu?
 
Evet inanın öyle oldu. Zeki Müren ile ilişkiyi kabul etmediğim için o gezi iptal edildi. Ben açık konuşmayı severim.
 
İlk kaset ve Albümünüzü ne zaman yaptınız?
 
1972 yılında Erdal Plağa ilk 45’liğimi yaptım. ‘Karar verdim içmemeye, aşk zincir ‘ aşk zinciri kendi bestemdi.
 
Kendinize ait kaç besteniz var ?
 
12 tane var bir kaç tane de yazılmış kenarda bekleyen bestem var. Ama artık soğudum. Çünkü Türkiye’de enflasyon sadece ekonomiye vurmuyor. Enflasyon müzikte de var.  Her şeyde var. Seren Serengil’in sanatçı kabul edildiği bir ülkede müzikten bahsedebilir misiniz? Ne değerler var. Köşelerinde oturuyorlar. Mesela bir yere gidiyorsun birisi nefes oku, diğer bir yerde siyaset içeren türkü oku diyorlar. Hangisini okuyacaksınız. Önce ben duyduğumu okuyabileceğimi sabitleştirmem lazım.  Sende onun içinden seçeceksin. Ankara gibi bir yerde müzikhol yok.  Köçek oynatıp ta Türk bayrağı göğsüne takan bir yerde müzik yapmak ister misiniz. Ben yapmam.
 
Köçek bir yörenin kültürel oyunu değil mi?
 
Hz Ömer’in filmini yapan Mete film buraya geldiğinde ben o zamanlar stüdyo Hamburg’dan Mevlana’yı anlatacak tanıtım filmi için anlaşmıştım.  On bin Marka mal olmuş bir filmi beş yüz bin marka satacağım.  Mete filmin sahibine da 20 bin mark verecektim. Film de Mevlana ikinci planda kalmış, daha çok Şems işlenmiş
Filmi satamadık. Mete film HZ Ömer filmi yapmış kudret Şandıra’yı oynatmış dansöz olarak bende dedim neden kadın dansöz oynatmıyorsun erkek dansöz oynatıyorsun. Bana ‘ En ciddiye aldığım film çok araştırma yaptım.  Erkek dansöz oynatmak kadın dansöz oynatmaktan daha iyidir dediler onun için oynattım’ dedi saçmalığı görüyor musunuz? Hangi kültürden bahsediyorsunuz? Olacak şey değil
 
Ne tür müzik yapıyorsunuz?
 
Türk Halk Müziği  ,Ankara’da Arabesk  dinlenmezdi. Ben Ankara’da ilk Arabesk söyleyen müzisyenim.  Benim özüm Türk Halk Müziği söylemek. Köyümden gelen biri Türkü söylese akrabalarım onu dinler. Çünkü ağız bozulmamış Türk Halk Müziğini özüne dokunmadan söylemeye çalışırım.
 
Size göre sanat nedir?
 
Sanatın olmadığı bir ülke düşünemezsiniz. Sanatçı devrimcidir. Bizim sanatçı dediğimiz sanatçılar devlet sanatçısı olmak için ne taklalar atarlar. Sanatçı siyasi düşüncesi farklıda olsa eksiklerini söylemek zorundadır. Politikacıların önünde sanatçı eğilmez.
Dik durmak herkese nasip olmaz. Sanatçı dik durmalıdır.
 
Sanatçı ile müzisyen arasında bir fark var mıdır?
 
Hiçbir fark yoktur. Hatta öyle müzisyenlerimiz var ki, sanatçılarımızdan daha öndedirler.  Bazı insanlar var senin değerini söylüyor. Bazı insanlarda var.  Sen sahneye çıkmadan el çırparak oyun havası ister. İsteğini yarısına okuduğun halde yanına gelip hani isteğim diyen var. Biz dinlemeyi öğrenemiyoruz.
 
Muzaffer Elvan hangi müzik enstrümanlarını çalıyor?
 
Çok az ut çalıyorum.  Bağlama iyi çalarım.
 
Tüm müzisyen ve sanatçı arkadaşlara soruyorum. Bağlama son günlerde evlere daha çok girdi. Bunun nedeni nedir? Alevi derneklerinin etkisi var mı?
 
Bağlamanın bugün geldiği nokta iyisi ve kötüsü ile Arif Sağ’a bağlamak gerekir.  1981 yılında Türkiye’ye gittiğimde Arif Sağ’ın evinde kaldım. Albüm çalışması için artık kayıta gireceğiz. Ben altı tane yeter dedim. Dedim bir tarafını Arabesk yapacağım. Ben Arabesk çalmıyorum. Dedi
Ben Arif Sağ’a ‘Ben ne biçim serseriyim, Sarhoş ,dertlerim gece başlar adlı Arabeskleri sen yapmadın mı? Bana kızıp başka odaya geçmişti
Ancak şunu söyleyeyim Türkiye’de 1 milyon bağlama satılıyor. Bunun %90’nı Arif Sağ’ın açtığı yol ile satılıyor. Bağlamayı Türkiye’ye Arif Sağ sevdirmiştir.
Gelelim alevi derneklerinin katkısına Alevilikte bağlama kutsaldır. Sen  Kuran-ı. Alırken üç defa öpersin, alevi de bağlamasını eline alırken üç defa öper. Katkısı tabii ki vardır.
 
Müzik yaşantınızı nasıl devam ettirmeyi düşünüyorsunuz? Yeni çalışmalar var mı?
 
Ben artık aktif değilim. Zaten rahat değilim. Biri orada  istek istiyor. Hakaretler ediliyor. Ben bu yaştan sonra çekemem. Ama bu millet özüne dönmelidir. Gece kondu da oturan birisi Hande Yener, Halil Sezai dinliyorsa vay halimize
 
Ama Halil Sezi’nin güzel şarkıları var. İsyan şarkısı dillerde düşmüyor.
 
Evet güzel besteleri var. İsyan parçası güzel. Ama o İsyan parçasını balıkçı ondan güzel okuyor. Adam gece gündüz sarhoş, güzel yazabilir. Yazsın güzel sesler okusun. Bizim güzel seslere ihtiyacımız var.
 
Müzik dünyasına ,müzisyen arkadaşlarınıza mesajınız var mı?
 
Müzisyen arkadaşlarıma mesajım müziğe bilimsel olarak  yanaşsınlar. Nota öğrenmeden müzik yapılmayacağını anlasınlar. Türkünün, şarkının özü ile oynamasınlar. Şimdiki gençlerden çok memnunum. Bu işi bilerek yapanlar var. Yeni gençler leb demeden o sahnede  leblebiyi anlıyor.
 
Muzaffer Elvan’ı üç kelime ile nasıl tanımlayabiliriz?
 
Muzaffer Elvan inatçı, kendini hiçbir zaman beğenememiş bu olmasa da olmaz diyen bir insandır. İlerisi için olmazsa da olmaz derim. Çevremi kaybetmeyeyim arkadaşlarımı kaybetmeyeyim  yağcı demesinler diye hiçbir şartı kabul etmeyen bir insanım.
 
Sanat dünyanızda pişman olduğunuz bir an oldu mu?
 
Benim pişmanlık duyduğum bir şey olmadı. Çünkü bir şeyler yapmak için kendinden de karşıya bir şey vermek zorundasın. Ama ben hiç vermedim . Sülalemde böyle kalman daha iyi diyenler var oda bana yetiyor. Bende esas olan benim gururumdur.  Hep o yönde fedakârlık yaptım.
Allah’ımdan bir isteğim vardı bana kız çocuğu verme 55 yaşında da beni öldür.
 
Neden Kız çocuğu istemiyorsunuz?
 
Babam ablamlara arsa vermişti. Bizim evin yanına iki katlı ev yaptılar. Balkonlarımızın arasında duvar yoktu. Her zaman baktığımda ablamın gözü hep mordu. Eşi dövüyordu.  Eniştemi öldürmeye gittim. Bırakmadılar. Ben ablamdan dolayı kız çocuğu istemiyordum. Şimdi iki oğlum var  şimdi düşünüyorum  iki oğlumun yerine keşke iki kızım olsaydı.
 
Evdeki Muzaffer Elvan ile dışardaki Muzaffer Elvan farklımıdır?
 
Evde ben 1930 yıllarını yaşıyorum Aynen babam gibi
Babamın bana öğrettikleri önümde set oluyor. Hep onun gibi olmaya çalışıyorum.  Oda çok büyük kayıp.
 
Sanat dünyasına yeniden dönüş yapsanız neler yapmak istersiniz?
 
Dergah gibi bir yerde oturmak isterim. Bana kimse karışmayacak. Bir Müslüman nasıl gece gündüz ibadet ediyor.  Bende müzikle o şekilde uğraşırım. Hanımım müziğin M’ sini bilmez. Ben bağlama canım istese  eşim gelir hemen  kahve yapayım mı? Der
O zaman sen orada bittin. Kaldığın yere gelemezsin. Gelsen bile canın istemez.  30 yıldır beş bağlamam ve bir gitarım, udum  duvara asılı duruyor. Severek evimde çalamıyorum.
 
Verdiğiniz bilgiler  için teşekkür ederim
 
Bende size teşekkür ediyorum. Değişik ve güzel bir söyleyiş oldu
 
 
 
 
 
 
 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Ender Demir

09:01 9 Şubat 2020

Zeki Müren yasarken bu haber herhangi bir basin yayin organinda cikmis mi? Yani Zeki Müren'in Muzaffer Elvan'in bu iddialarina cevap verme imkani olmus mu?
1000
Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı