‘Yurtdışında borçlanarak emekli olanlara yurtdışında çalışma imkanı verilmeli’

24 Haziran seçimlerine kısa bir süre kala Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız siyasi liderlere çağrıda bulunarak Yurt dışında borçlanarak emekli olanların yurtdışında çalışmalarını öneren yasanın bir an evvel çıkmasını istiyor.

Hamburg 10 Haziran 2018 18:05
‘Yurtdışında borçlanarak emekli olanlara yurtdışında çalışma imkanı verilmeli’
-A +A


Haber : Zafer ÖZPOLAT

24 Haziran seçimlerine kısa bir süre kala Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız siyasi liderlere çağrıda bulunarak Yurt dışında borçlanarak emekli olanların yurtdışında çalışmalarını öneren yasanın bir an evvel çıkmasını istiyor.
Almanya’nın Hamburg kentinde yurt dışı borçlanma ve emeklilik ile ilgili başarılı çalışmalar yapan Uzman Avukat Talha Barut konu ile ilgili Gazetehamburg’a önemli açıklamalarda bulundu.
 
Yurtdışında yasayan bir kişi , sadece Türkiye’den aldığı emekli maaşı ile yurtdışında geçinemez.
 
Yurtdışı borçlanma yoluyla emekli olanların mevcut durumda  yurt dışında çalışmaları yasak’ diyen Talha Barut açıklamasında ‘ Bu yasak kapsamında mini job, Serbest çalışma, İşsizlik ödeneği ve sosyal yardım da yasaktır. Emekliler haklı olarak maaş alırken ayni zamanda yurtdışında çalışmak istiyorlar.  Türkiye’den emekli olan bir kişi aldığı emekli maaşı ile burada geçinemez. En azından mini job için yoğun bir talep var. Hatta bir ara 2011-2012 arası mini job’u Sosyal Sigortalar Kurumu  bir genelge ile serbest bıraktı. 2012 yılının Haziran ayında tekrar bunu kaldırdılar. Bu yıllarda emekliliği hak etmiş, aynı iş yerinde çalışmaya devam eden kişilerin kazanılmış hakkı var. Onlar halen çalışabiliyorlar. Aynı iş yerinde kalmak şartıyla emekli maaşı almaya devam edebiliyorlar. İş yerinden başka bir iş yerine geçerlerse onlar içinde aynı yasak söz konusu olur. Bir gün bile borçlanarak emekli olan vatandaşlarımızın yurt dışında çalışması yasaktır.’dedi.
 
AK Partinin seçim beyannamesinde vardı
 
Talha Barut açıklamasında ‘Mini job  serbest bırakılacak ‘diye 2015 yılında AK partinin seçim beyannamesinde vardı. Hatta dönemin başbakanı Davutoğlu’nun evlere gönderdiği mektupta bu konu vaad ediliyordu. O dönemde verilen bazı vaatler yerine getirildi. Âmâ en önemli beklentilerden biri olan çalışma serbestiyesi getirilmedi. Bu konu en son Cumhurbaşkanımızın Saray Bosna konuşmasında gündeme geldi. Ancak orada kanaatimce bir dil sürtüşmesi oldu. Cumhurbaskanı emeklilere Türkiye’de çalışma izni verileceğini söyledi. Halbuki yurtdışı borçlanma yoluyla emekli olanlar zaten Türkiye’de çalışabiliyorlar. İhtiyaç olan düzenleme yurt dışında çalışabilme hakkının getirilmesidir. Ben Cumhurbaşkanının bu konuda düzenleme yapılacağını kastettiğini düşünüyorum.
 Bu konuda herkesin üzerine bazı görevler düşmektedir. Kamuoyu oluşturmak gerekiyor. Seminerlerde, konferanslarda, Türkiye’den gelen siyasilerin katıldığı toplantılarda bu mağduriyeti anlatmak lazım. Sesimizi ancak bu şekilde duyurabiliriz.’
 
Türkiye’de çalışarak emekli olanlara bu yasak söz konusu değildir.
 
Türkiye’de çalışarak emekli olanlarda bu yasağın olmadığını söyleyen Talha Barut ‘Her emekli yurt dışında çalışamaz diye bir yasak yok. Türkiye’de çalışarak emekliliği hak kazanmışsanız yurtdışında da çalışabilirsiniz. Bu mümkündür. Bir gün bile yurt dışı borçlanması yaptığınızda yurt dışında çalışamazsınız.  Askerlik, doğum borçlanması yapanlara yine yasak yok. Yurt dışında borçlanarak emekli iseniz çalışmanız yasaktır. Bunun dayanağı ise 3201 sayılı kanunun 13.maddesidir. Bazıları bu yasağı eşitliğe aykırı olarak yorumlayabiliyor. Anayasanın 10.maddesi herkes dil, din, ırk, cinsiyet farkı gözetmeksizin kanunlar önünde eşittir.  Türkiye’dekiler çalışıyor. Biz niye çalışamıyoruz diye soruyorlar. Bu konuyu mahkemeye taşımalarını tasvip etmiyorum. Mahkemeler eşitlik ilkelerini değerlendirirken mutlak eşitlik değil nispi eşitliği esas alir. Nispî eşitlikten kastedilen şey ise, aynı durumda bulunan kişilerin aynı işleme tâbi tutulmasıdır. Bu şu anlama gelir ki, farklı durumlarda bulunan kişiler, farklı işlemlere tâbi tutulabilirler. Diğer bir ifadeyle, nispî eşitlik anlayışına göre, eşit olmayanlara farklı kuralların uygulanması eşitlik ilkesine aykırı değildir. Bu ilkeye göre, kişinin hakları ve ödevleri, yetkileri ve sorumlulukları, durumunu, niteliğine yaptığı işe göre değişebilecektir. Türkiye’dekiler çalışma hakkı var ama onların da yurt dışı borçlanma hakkı yok. Devlet bir hak vermiş yurtdışındakilere ama aynı zamanda bir yükümlülük yüklemiş. Eşitlik konusunda mahkemelerden bir sonuç alınacağını tahmin etmiyorum. Konunun tek çözümü siyasi iradededir. Yurtdışındakiler bu haklı taleplerini yoğun şekilde iletirlerse ben bu değişikliğin olacağına inanıyorum.’
 

 
 
Almanya’dan yana her hangi bir problem yok
 
Bu yasağın sadece Türkiye tarafından konulduğunu, Almanya’ da böyle bir yasağın söz konusu olmadığını söyleyen Talha Barut ‘Sadece Türkiye yasaklıyor. Alman mevzuatına göre emeklilerin çalışması yasal bir durum. Emekliler 450 Euro’ya kadar çalışabiliyor. Almanya bu konuda herhangi bir problem çıkarmıyor.’ dedi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 3 Oy (%15)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%85)

Duyurular
Arşiv