“Yurt dışındaki vatandaşımızı yalnız bırakan anlayışı ortadan kaldıracağız”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer: “Cumhuriyet Halk Partisi olarak yurt dışındaki vatandaşımızı yalnız bırakan, ayrımcılık yapan, ikinci sınıf gören anlayışı ortadan kaldıracağız. Onlar bizim yabancımız değil, bizim a
Türkiye 31.10.2022 20:48:40 0
TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen torba yasada Gümrük Kanunu’nda değişiklik yapılarak yurt dışındaki Türklerin Türkiye’ye beraberinde getirdiği araçlara yönelik düzenleme yapıldı. Düzenlemeyle yurt dışından geçici ithalat rejimi kapsamında, Türkiye’ye araçla gelen fakat yurt dışına geri dönüşlerde araçlarını taahhütname vermeden yurt dışına çıkan vatandaşlara uygulanan cezalar indirilirdi. Torba yasada yurt dışındaki Türklerin araçlarına yönelik yapılan düzenlemede söz alan TBMM Yurtdışı Türkler Komisyonu Üyesi ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, düzenlemenin yurt dışındaki Türklerin sıkıntılarından birini çözmeye yönelik olduğunu ama yeterli olmadığını söyledi.
Çakırözer “Cumhuriyet Halk Partisi olarak yurt dışındaki vatandaşımızı yalnız bırakan, ayrımcılık yapan, ikinci sınıf gören anlayışı ortadan kaldıracağız. Onlar bizim yabancımız değil, bizim anamız, babamız. O yüzden ister Avrupa'da ister Türkiye'de her an yanlarında olduğumuzu, onların sorunlarıyla dertlendiğimizi, onların hakkını savunduğumuzu hissetmelerini mutlaka sağlayacağız.” diye konuştu.
Avrupalı Türklerin Türkiye’ye gelirken beraberinde getirdiği araçlarının Türkiye’de kalış sürelerinin iki yıldan en az beş yıla çıkarılmasını isteyen Çakırözer şunları söyledi: “Bu maddelerle ilgili komisyonda duyduklarımıza inanamadık. Sıla yolunu kullanarak otomobilleriyle ülkemize gelen 13 bin yurttaşımıza sadece bir yılda tam 400 bin lira ceza kesmiş bu ceberut devlet. Tam 400 milyon lira. Neden? Nedenleri saçma, yok, şu kadar gün içeride tuttun; çıktın, çıkmadın, çıkarken bildirdin, bildirmedin. Ortada çok büyük bir ayıp var. Biz şimdi sadece bin 100 kişinin 65 milyon lira cezasını affeden bu kısmi düzenlemeyle bu ayıptan kurtulmuyoruz. Cezaları ödemeyeni affettik. Peki, ödeyenlerin günahı ne? Bir kuru özür bile yok. Asıl sorun, miktarı düşse dahi hâlâ ceza kesiliyor olmasıdır. Avrupa'daki kardeşlerimiz ne diyor? Bir tane arabam var, bu arabayı Türkiye'ye sokarken bu kadar yasağa, bu kadar koşula tabi olmak, ceza tehdidi görmek bizi üzüyor, diyor. Ceza falan değil, asıl kendilerine bu suçlu damgası vurulması onları üzüyor. 50 yıl, 60 yıl çalışmış, didinmiş, tüm kazandığını bu vatana yatırmış ama bu ülkede bir arabası fazla görülüyor. İşte bu duygu yurt dışındaki kardeşimize ağır geliyor! Haksızlar mı? Yerden göğe haklılar. Peki, ne yapılmalı? Bu devlet onları potansiyel suçlu gibi görmekten vazgeçmeli. Şimdi, bu maddeleri müjde diye anlatıyorsunuz. O zaman niye araçlar için iki yıl sınırını hâlâ koruyoruz? İşte biz kanun teklifi verdik! İki yılı kaldıralım, beş yıl olsun, on yıl olsun hatta süre koymayalım, diyoruz. Avrupalı Türkleri potansiyel suçlu görmekten vazgeçin artık! Çünkü değiller. Araçlarıyla ilgili ‘Satamazsın, devredemezsin.’ diye şart koyarız, olur biter. ‘Araban altı ay mutlaka yurt dışında kalacak yoksa cezayı yersin.’ yaklaşımı da yanlış. Kaldıralım bunları. Vatandaş arabasını ister orada ister burada kullansın. Mesele onları vatandaş gibi değil, birer ödeme makinesi gibi gören bu devlet zihniyetinde.”


Yurt dışındaki Türklerin talepleri

Yurt dışında yaşayan Türklerin birçok sorununa çözüm beklediğini hatırlatan Çakırözer, Avrupalı Türklerin taleplerini de şöyle sıraladı:
“Başta sağlık sorunu.  On yıllarca gurbette çalış, dişinden tırnağından biriktir, Türkiye'ye yatır ama ihtiyacın olunca bu ülkede hastanelerde bir doktor dahi göreme. Dört milyon Suriyeli kendi vatanımızda Avrupalı akrabalarımızdan daha iyi, daha ucuz sağlık hizmeti alıyorsa bir sorun var demektir. Suriyelileri ötekileştiremem ama öz vatandaşlarımız, kardeşlerimiz Avrupalı Türklerin kendi vatanlarında bu kadar itilip kakılması kabul edilemez.
Yine bu AKP iktidarı, bizim Almanya'daki, Fransa'daki, Hollanda'daki kardeşlerimizin üç kuruş emeklilik maaşına taktı. Önce maaşları kuşa çevirdi. Şimdi de ‘Yok, full-time çalışamazsın, çalışırsan keseriz, minijob olacak, yirmi saat olacak.’ koşulu getiriyorlar. Bize ne arkadaşlar. Bize ne. Türkiye'de emekliler geçinemediği için çalışmıyor mu? Çalışıyor. Öyleyse Almanya'daki emeklimiz çalışsa ne olacak? Zaten kazandığını getirip memleketimize yatırıyor. Öyleyse teşvik edeceğinize cezalandırmak niye?
Telefonlara yönelik kısıtlama da Avrupalı Türklere sorun yaratan bir başka mesele. Şu telefonla Almanya'ya, İngiltere'ye gidince kapanıyor mu? Hayır. O zaman, bizim canımız Avrupalı kardeşimiz telefonunu getirdiğinde niye kapatıyorsunuz? Dört ayda kapanıyor. Kapatmayın, zor mu? Bir cümlelik kanun ya da belki ona da gerek yok, bir genelgeye bakar. Kaldırın bu yasakları, bu cezaları.
Bu devlet, Almanya'daki yüz binlerce vatandaşımıza ‘Sen Alman vatandaşı ol, merak etme, sana mavi kart vereceğiz, vatandaştan hiçbir farkın olmayacak.’ dedi mi demedi mi? Dedi. O zaman, nedir bu çektikleri zulüm? Gidin, bakın, hiçbir kamu kurumunda o kartlar geçmiyor. Mavi kartlı kardeşlerimiz evlatlarını bile nüfusa kaydettiremediklerinden şikâyetçi. Şaka değil, bunlar gerçek.”
 
 

 

 

YÜKSEK MİMAR KAYNARCA: "MALATYA HALKININ YÜZDE 85'İ KENTTE OTURMUYOR"

PERİNÇEK, CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI: “100 BİN İMZA TOPLAYACAĞIZ”

YALOVA BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA MUSTAFA TUTUK SEÇİLDİ

“Şerefi ve namusu varsa tehdit yazımı göstersin, mesleği bırakacağım”

Hamburg’da yardım stantları artıyor

Rap müziğin DJ ismi

“Ülkemi opera ve tiyatro salonlarında görmek isterim”

Almanya'da milletvekili sayısını sınırlayan yasa değişikliği kabul edildi

Neues Förderprogramm „Startchancen“ für Hamburgs Schulen beginnt spätestens 2024

ZEKİ İÇLİSES’TEN “DUR DİNLE”

THY'nin Köln seferleri Almanya'daki grev nedeniyle iptal edildi

“Hedefimiz, yurttaşlarımızın yaralarına merhem olmaktır”

Hamm‘da Cemevinde bilgilendirme

Vermisstenfahndung nach 42-jähriger Tatjana Angelika Denise Schillhabel

Yurt dışı ve gümrüklerde sandıklar 27 Nisan'da kuruluyor

AKDENİZ’DE 5.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLDU

Almanya'da 2022'de gazetecilere yönelik 320 suç işlendi

ALMANYA’DAKİ BEŞİKTAŞLILARDAN “BIRAKMAM SENİ TÜRKİYEM” ORGANİZASYONU

Meral Konrat, elçilik filminin başrolünde

AVTED’den engelli vatandaşlara yardım tırı

BUSADER’DEN HATAY’DA 30 KONTEYNERLİK BARINMA ALANI

Polis 1 ay önce saldırganın evine gitmiş

THY'nin Almanya seferlerine grev engeli

AFAD BAŞKANI SEZER, DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISININ 47 BİN 975’E YÜKSELDİĞİNİ AÇIKLADI

35-Jähriger verletzt mehrere Personen tödlich

BAKAN SOYLU: 47 BİN 932 KİŞİNİN ÖLÜM TESCİL İŞLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ. BİN 619 KİŞİNİN DE KİMLİĞİ TESPİT EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

“Hamburg, hükümetin deprem felaketine yaklaşımını hak etmiyor”

THY İLE PEGASUS, SEÇİMLER DOLAYISIYLA BİLET İADESİ YA DA DEĞİŞİKLİĞİ İŞLEMLERİNİ KOLAYLAŞTIRICI ÖNLEMLER ALDI

Saldırganın kimliği belli oldu

İzmir ile Frankfurt Arasındaki İlişkiler Güçleniyor

Yükleniyor

YÜKSEK MİMAR KAYNARCA: "MALATYA HALKININ YÜZDE 85'İ KENTTE OTURMUYOR"

PERİNÇEK, CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI: “100 BİN İMZA TOPLAYACAĞIZ”

YALOVA BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA MUSTAFA TUTUK SEÇİLDİ

“Şerefi ve namusu varsa tehdit yazımı göstersin, mesleği bırakacağım”

Hamburg’da yardım stantları artıyor

Rap müziğin DJ ismi

  • Salı 16.8 ° / 6.5 ° Günesli
  • Çarşamba 18 ° / 6.7 ° Günesli
  • Perşembe 12.5 ° / 8.3 ° Düzensiz Yagmur Mümkün