'Yetenekli gençler profesyonel olduktan sonra Türkiye’yi düşünsünler '

Gazetehamburg haber sitemizin röportajlar serisinin konuğu Hamburg İnterhamburg spor kulübü başkanı Mehmet Geyik, iş hayatındaki başarısını, başkanı olduğu İnter hamburg’u üyesi Hamburg Galatasaray Derneği ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Mehmet Geyik bilinmeyen yönlerini gazetehamburg’a anlattı.

Hamburg 1 Şubat 2019 00:04
 'Yetenekli gençler profesyonel olduktan sonra Türkiye’yi düşünsünler '
-A +A

Gazetehamburg haber sitemizin röportajlar serisinin konuğu Hamburg İnterhamburg spor kulübü başkanı Mehmet Geyik, iş hayatındaki başarısını, başkanı olduğu İnter hamburg’u üyesi Hamburg Galatasaray Derneği ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Mehmet Geyik bilinmeyen yönlerini gazetehamburg’a anlattı.
 
Röportaj Zafer ÖZPOLAT


Gazetehamburg’a verdiğin destekten dolayı teşekkür ediyorum. Yeni yılda iş hayatınızda başarılar diliyorum.
Mehmet Geyik kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz? İş hayatına nasıl atıldınız?
 
Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinin Elmalı köyünde dünyaya geldim. Erikli köyüne taşındım. İlk okul eğitimini orada okuduktan sonra bir yıl Hatay Dörtyol’da bir yıl Afşin’de  Ortaokulu da İstanbul Leventte okudum. Babam ve Annem burada olduğu için onları ziyarete geldim. Bir daha Türkiye’ye gitmeyerek Almanya’da kaldım. Ben Almanya’ya geldiğimde 14 yaşındaydım. Almanya’da 7 yıl okuduktan sonra  3,5 yıl Siemens’te meslek öğrenimi gördüm. Meslek eğitiminden sonra işsiz kaldım. Babam ‘Madem iş bulamıyorsun gel sana bakkal dükkanı açayım’ Dedi  Altona semtinde bakkal dükkanı ile iş dünyasına atıldım. Yaşım çok gençti ben çok azimli ve girişken biriydim.  1989-1990 yıllarında Norderstedt ilçesinde süper market çalıştırdım. Doğu Almanya’nın açılmasıyla Doğu Almanya’da süper market açtım. Ailem burada olduğu için süper marketlerden bekleneni alamadığımda Hamburg’da Çocuk butiği açtım.  Alış veriş merkezinin içindeydi orası işlemeyince iflas ettim.  İki yıl işler hep tersine gitti. Bulgaristan’da şirket kurdum. Orada da işler iyi gitmedi. Geri döndüm Altona benim sokağım olduğu için  burada gezerken bu dükkanı gördüm.  Kiralık olduğunu duyup içeri girdim. ‘Burayı kiralamak istiyorum’ dedim. Bana ‘Ne yapacaksın ‘dedi Ne yapacağımı da bilmiyordum. ‘Kuyumculuk yapacağım’ dedim. Ne altından ne gümüşten anlamadan kuyumculuk mesleğini yapmaya başladım. Türkiye’de iki ortağım vardı onlarla beraber yaptık, bir yıl sonra onlardan da ayrılarak bu mesleği yaptım. Halen sürdürüyorum.


 Hamburg’un renkli simalarındansınız, İnter Hamburg kulübü başkanlığını yapıyorsun.  iş hayatının dışında Kulüp başkanlığınız devam edecek mi?
                   
10 yıldır eski Örnek spor ’un devamı olan  İnter Hamburg Spor ’un başkanlığını yapıyorum. Senin de bildiğin gibi   bize saha vermiyorlardı. Onun kavgasındaydık. Son aşamaya gelindi. Konsept istendi onu yazdık ve verdik. Seksene yakın oyuncumuz halen var. Birinci takımı sahamız olmadığından kapatmak zorunda kalmıştık. Düşündüklerimizi yapmadan gitme niyetinde değilim.
 
Birinci takımı ligden çekmeniz bazı çevreler tarafından tepki ile karşılandı..
 
Tepki gösteren kişiler bizim üyemiz değildir. Bu takımın bir gün gelip maçını seyretmiş değillerdir. Kendi üyelerimiz bizim yanlış yapmadığımızı çok iyi bilir. Bu takıma benim başkanlığım döneminde 300 bin Euro para harcadık. Landesliga’nın en iyi takımlarından biriydik.  Türk kökenli milletvekilleri şunu yapacağız, bunu yapacağız dediler.
 
Saha konusunda bir ilerleme var mı?
 
Bize buradaki kurumdan yer gösterdiler.  Örnek Türk Spor ’un eski yerini verdiler.  Biz konseptte 130 bin Euro hesap çıkarmıştık.  Kurum bunu çok buldu düşürmemizi istedi. Bizde şimdi yeni bir konsept daha hazırlıyoruz.  Mayıs ayına kadar konsept onaylanmazsa kulübü kapatacağız. Hamburg Galatasaray taraftar derneğinin üyesi ve sponsoruyum. Sportif faaliyetlerin içinde olacağım.
 
Hamburg Galatasaray Derneği konusunu açmışken, sorayım
Bu derneğin üyesisiniz. Bu derneğin çalışmaları bazıları tarafından tepki görüyor, bazıları tarafından da bir başarı olarak kabul ediliyor. Siz nasıl düşünüyorsunuz?
 
 Her yönetimin kendine göre bir çalışması vardır. Bu yönetim kendine bu tür çalışmaları uygun görüyor. Ben şahsen yönetimde olsam yada başkan olsam  derneği bu kadar yıpratmazdım. Çünkü Hamburg Galatasaray Derneği bir taraftar derneğidir. Hamburg Başkonsolosluğunun düzenlediği her etkinliği Hamburg Galatasaray Derneği yapmak zorunda değildir. Konsolosluk sportif bir etkinlik düzenliyorsa diğer dernekleri de bir araya getirerek ortak faaliyet yapabilir.
 
Ancak son Atatürk Kupası etkinliğinde Hamburg Başkonsolosluğu bu yolu izledi.
 
Ama bakarsanız Hamburg Başkonsolosluğunun düzenlediği tüm etkinliği Hamburg Galatasaray Derneği üstleniyor. TGH’ya girelim dediler TGH ne kazandırdı kendilerine ,TGH’ya gireceklerine kendi derneklerine zaman harcasınlar. Ses getiren etkinlikler yapmalılar. Yersiz etkinlikler yaparsan tepki alırsın.
 
Hamburg Galatasaray Derneğinin yapmış olduğu hangi etkinliği beğendiniz?
 
Şampiyonluk gecesi yaptılar. Yer büyük olmamasına rağmen hoşuma giden bir etkinlikti. Geleneksel pilav günlerini yapmalarını beğeniyorum. 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramında bir turnuva düzenleyebilir. Bunun dışındakileri yapmak zorunda değildir.
 
Hamburg Galatasaray Derneği’nin yakında bir seçimi olacak. Önder Zeybek ismi konuşuluyor. Siz başkanlık düşünüyor musunuz?
 Açıklanan bir aday olduğunu bilmiyorum. Geçen Önder Zeybek ile bir konuşmam oldu. ‘Yanına gelip bilgi almak istiyorum’ dedi  Ben kendisine bugüne kadar üyelerinize bir şey sormuyorsunuz? Kendi kafanıza göre hareket ediyorsunuz dedim. Demek ki, bu işi benden daha iyi biliyorsunuz dedim.
Önder ve şimdiki başkan bana gel başkan ol dedi. Ben kabul etmedim. Bir elde iki karpuz tutulmaz. Ben daha çok İnter Hamburg kulübünü nasıl başarıya götürürüm onu düşünüyorum.
 
Soma Maden faciasın da kampanyaya önderlik yaptınız. Hamburg Fenerbahçe Derneği düzenlediği bir kahvaltıda size Fenerbahçeli futbolcuların imzalı formasını hediye etti. Sizde bu formayı alıp giydiniz. Bu derneğin üyelerinden bazıları size tepki gösterdi
 
Ben o formayı giyerim de ,giymem de sorun nerde onu anlamadım. Senin yaptığın işten dolayı seni onure ediyorlar. Sana forma hediye ediyorlar. Fenerbahçe bizim düşmanımız değil ki, oturduktan sonra Erkan Erçin, Hamburg Başkonsolosumuz ve Erol Buldak arkadaşlarımızın ısrarı ile giydim. O formayı giymek Galatasaraylılığıma gölgemi düşürüyor.  Fenerbahçe kulübünün internet sitesinde şu yazıyordu.  Galatasaraylı bir iş adamı diye yazıyordu. Bu Hamburg Galatasaray Derneği için de gurur olmalı bence … Benim Galatasaraylılığımı kimse sorgulayamaz.  Ben Beşiktaş, Trabzon spor forması da giyerim.  Başkan Ali Koç’a  söylemişler. Oda formaya imza atmış.
 
Diğer spor derneklerinin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
 
Bunlar taraftar dernekleridir. Spor dernekleri değildir. Ben Beşiktaş’ın bir çok maçlarına gittim.  Hamburg Galatasaray Derneği bir spor derneğidir. Onu hak etti.  Yaşlı bir takımları vardır. Onların takımları olmadığı için onlar taraftar derneğidir.
 
Türk futbolu hakkında neler düşünüyorsunuz?
 
Türkiye’de abi , amca, menajer  ilişkileri olduğu sürece Türk futbolu ileriye gitmez. Milli takıma bakın hepsi Avrupa’da oynamış gençlerdir.
 
Normal hayatta Mehmet Geyik nasıl birisidir?
 
İş hayatım boyunca yaklaşık 33 yıl oldu. Prensiplerim önce işimdir sonra özel hayatım gelir. Aileme düşkün olan birisiyim. Ailem, işim sonrada çevrem gelir.
 
Evdeki Mehmet Geyik ile dışardaki Mehmet Geyik farklımı dır?
 
Dışarda her şeyi konuşurum. İşim bittiğinde eve gittiğimde iş işte kalır. İş ile ilgili bir şeyi eve taşımam. Yaklaşık 25 yıldır bizim evde iş konuşulmaz. İş paranın evde konuşulmasını sevmeyiz. Hanımla beraber oda kuaför salonu var iş yerini eve taşımayız. Üç kızım var. Onlarla arkadaş gibiyim.
 
Mehmet Geyik’i üç kelime ile nasıl tarif ederiz.
 
Çalışkan, iyilik sever, yardıma ihtiyacı olanların yardımına koşan birisiyim. Eğer inanırsam ihtiyacı var. Cebimdeki beş lirayı bile paylaşırım.
 
İş dünyasına atılmak isteyen gençlere tavsiyen var mı?
 
Sağlam adım atsınlar, ben her şeyi biliyorum demeden herkesten fikir alsınlar. Fikir alsın ama uygulaması kendine kalmış ama fikir alsın. Çok hızlı paraya kavuşayım hırsına kapılmasın.
 
Bir spor kulübü başkanı olarak burada Amatör ligde oynayan genç kardeşlerimize tavsiyeleriniz nedir?
 
İlk önce burada oynayan gençlerin Türkiye’ye gidip, profesyonel olup çok para kazanacağım heveslerini unutmaları gerekir. Türkiye’de amcası dayısı olmadığı için oynayamıyorlar. Burada profesyonel olduktan sonra Türkiye’yi düşünsünler.
 
Fenerbahçe Derneği başkanı Mustafa Çömleğin derneğinin  etkinliğinde ‘Bazıları biz etkinlik yapmadığımız için eleştiriliyoruz biz konser gibi etkinlikler yapmıyoruz sözüne Hamburg Galatasaray Derneğinden bazı üyeler bu söze tepki gösterdiler
 
Spor derneği başkanları yada taraftar derneği başkanları başka derneğin üyeleri ve taraftarlarına karşı mütevazi olmak zorundadır. Küçümseyici dışlayıcı sözlerden kaçınmalıdır. Eğer böyle yaparsan sevilmezsin. Bende oradaydım. Mustafa Çömlek bazıları bizi etkinlik yapmamakla suçluyor. Biz üye kazandırıyoruz. Konser etkinliği yapmıyoruz Diye söyledi. Bu söze mütevazi davranmak lazımdır. Gidip konuşulabilir. Bu ne anlama geliyor diye lafı nereye çekersen oraya gider. Ben olsam bu söze hiç tepki vermezdim.
 
Son olarak ne mesaj vermek istersiniz?
 
 Ben herkesi çok seviyorum. Ama herkes seni sevecek diye bir şey yoktur.  Sizin haber sitenizi her zaman takip ediyorum.  Lafını esirgemeyen düzgün yazanlardan birisin. Kimseden ,korkmadan , çekinmeden kimsenin etkisi altında kalmadan yazıyorsun.  Diğer meslektaşlarınıza tavsiyem bunları yapsınlar. Reklam alıyorlar diye abartıcı haber yapmasınlar.  Ben sizin gazeteye reklam veriyordum. Sen beni eleştiriyordun. Hiçbir zaman ben niye beni eleştiriyorsun demedim.  Senin dürüst yazdığını biliyorum.  Geçenlerde bir meslektaşınız  bir fuhuş haberinde esnaflar yazmış, ya niye tüm esnafları aynı yere koyuyorsun. Öyle bir şey varsa o esnafı haberin içine katarsın. Bir yorumdan dolayı da vay benim satılık kalem değilim, ama ben sana  kalem demiyorum. Tüm esnafları aynı torbaya koyma diyorum.  İş adamı ise ismini vereceksin. Esnaflıkla alakası olmayanı esnaf diye lanse etmeyeceksin. Çok kızdım o habere
 
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
 
Ben teşekkür ederim.
 
 
 
 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv