"Türk Kadınlar Konseyi" girişimi

Hamburg Hoşgörülü Kadınlar Grubu'nun yeni yılın ilk toplantısında aile terapisti Nur Tıraş konuk olarak aile içi iletişim, çocuklarla diyalog gibi konular hakkından bilgi verdi. Grubun kurucusu ve sözcüsü, Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz, Türkiye kökenli kadınların sesi olacak bir "Türk Kadınlar Konseyi" kurmak için çalışmalara başladığını açıkladı.

Hamburg 26 Şubat 2019 00:06
"Türk Kadınlar Konseyi" girişimi
-A +A

ALMANYA'NIN Hamburg kentinde faaliyet gösteren Hoşgörülü Kadınlar Grubunun aylık toplantısına bu kez aile terapisti Nur Tıraş konuk oldu.
Bergedorf ilçesindeki Bergedorf-Bille Vakfının salonunda yapılan kahvaltılı toplantıda, Nur Tıraş çiftler arası ve aile içi sorunlar, çözüme yönelik iletişim, çocuklarla diyalog gibi uzmanlık alanına giren konular üzerine faydalı bilgiler verdi.

Anne ve babanın yapacağı en büyük hatanın çocukların önünde tartışma ve kavga yapmanın olacağını söyleyen Tıraş, "Çiftler çocuklara davranışları konusunda hemfikir olmalılar. Çelişkili davranışlar çocuklar üzerinde olumsuz etki yapar" dedi.
Nur Tıraş açıklamalarının ardından, toplantıya katılanların örneklerle anlattıkları soruları yanıtlayıp, önerilerde bulundu.
Güngör Yılmaz da aile üyelerinin birbirleriyle konuşabilmesinin önemli olduğuna işaret ederek, genelde sorunları detaylıca konuşmaktan kaçınan tarafın erkekler olduğunu kaydetti.

Bağımsız, kurumlar ve partilerüstü "Türk Kadınlar Konseyi" girişimi
 

Güngör Yılmaz, Türkiye kökenli kadınların bir lobi kuruluşu olarak düşündüğü, "Türk Kadınlar Konseyi" adı altında bir oluşum üzerine fikir geliştirdiğini ve bu yönde bir örgütlenmeye önayak olmak için çalışmalara başladığını açıkladı.

Çeşitli derneklerin, kurumların ve başka sivil toplum kuruluşlarının kadın kolları bulunduğuna ancak, bunları bir çatı altında toplayan, ortak taleplerini dile getiren ve kadın çalışmalarını koordine eden güçlü kurumsal bir yapının eksikliğinin yaşandığını ifade eden Yılmaz, "Kadının toplumda yeri daha farklı olmalı. Kendiliğinden bir şey olmuyor. Kadınların örgütlenmesi ve dayanışma içinde olması lazım. Kadınlar Konseyi böyle bir çalışma için uygun bir platform olur" dedi.

Bağımsız, kurumlar ve partilerüstü bir Türk ve göçmen kökenli Kadınlar Konseyinin, Hamburg Eyalet Kadınlar Konseyi içinde de aktif olabileceğini sözlerine ekleyen Yılmaz, "Önümüzdeki dönem bu çalışmayı kendime hedef edindim ve her kadının desteğine ihtiyaç olacak" diye konuştu. Yılmaz, çalışmalara katılmak isteyenlerin guengoer.yilmaz@hamburg.de e-posta adresinden kendisiyle iletişime geçebileceklerini söyledi.
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv