‘Tiyatro benim yaşam biçimimdir’

Gazetehamburg olarak Almanya’da yaşayan tiyatro oyuncularımızı tanıtmaya devam ediyoruz. Bu haftaki yazı dizimizin konuğu Hamburgluların yakından tanıdığı tiyatro oyuncusu Haydar Bakay Haydar Bakay ile tiyatro ve oyunculuğu üzerine söyleyişi de bulunduk

Hamburg 29 Ocak 2019 00:34
‘Tiyatro benim yaşam biçimimdir’
-A +A

 Röportaj : Zafer ÖZPOLAT

Gazetehamburg olarak Almanya’da yaşayan tiyatro oyuncularımızı tanıtmaya devam ediyoruz.  Bu haftaki yazı dizimizin konuğu Hamburgluların yakından tanıdığı tiyatro oyuncusu Haydar Bakay
Haydar Bakay ile tiyatro ve oyunculuğu üzerine söyleyişi de bulunduk
 
 
 
Sizi tanıyabilir miyiz, Haydar Bakay kimdir?
 
30 yıldır Almanya’da yaşıyorum. 1966 Tunceli Mazgirt doğumluyum.
 
Tiyatro oyunculuğuna nasıl başladınız?
 
Çocukluğumdan bu yana bir sevgimi diyeyim, aşk mı diyeyim. Hep içimde vardı. Tiyatroyu çok seviyordum. Ortaokul eğitimimde kısa kısa skeçler yapıyordum. Bundan 20 yıl önce Köln kentinde tiyatro yönetmeni Mahmut Canbay yönetiminde bir Almanca bir çocuk oyunda yer aldım. Bu benim ilk oyunumdu. Daha sonra Hamburg’a geldim. Mahmut Canbay Hamburg’da kalıyordu. Onunla Hamburg’da Küçük Melek adlı  ikinci oyunuma çıktım. Daha sonra tiyatro yönetmeni Ferman Karayiğit ile tanıştım.
 
Daha Çok Ferman Karayiğit’in yönetmenliğinde oynan oyunlarda ben seni tanıdım. Ferman Karayiğit ile tanışmanız nasıl oldu?
 
Tiyatro oyuncusu Ahmet Mirza arkadaşım var.  Bana bir gün dedi ki, ‘Haydar gel bizim tiyatro grubunda bize yardım edersin. Işıkçıya ihtiyacımız var’ Bende seve seve yaparım dedim. Gerçekten tiyatro grubunun ışıkçılığını yaptım. Sonra Ferman Karayiğit ‘Sana küçük bir rol versem oynar mısın ‘ Bende tabii oynarım ’dedim. Beni beğendi ondan sonra daha büyük roller vermeye başladı.  Bir çok oyunda oynadım. Daha sonra başka bir tiyatro grubunun sergilediği 32 kurşun adlı oyunda yer aldım. Tiyatro deyince benim için akan sular durur. Tiyatro ile mutlu oluyorum. Tiyatro sayesinde inan ben Almanca öğrendim. Hatta Almanca oyun oynadım. Bugün profesyonel bir grubun içerisinde Almanca oyunda yer aldım. Bunu gelip göreceksin. O gün davetlimsin. İlk kez bu profesyonel grup içinde tiyatrodan para kazandım. Bu oyun Londra ve İzmir’de sahnelenecek. Bundan sonra profesyonel gruplar içinde olmayı düşünüyorum
 
Bu oynayacağın oyunun adı ne?
 
Kör uçuş
 
Peki tiyatro Asmin’den neden ayrıldınız
 
Ayrılmamın nedeni özel olduğu için söylemek istemiyorum. Beni rahatsız edici durumlar oldu ayrıldım.
 
Tiyatro da hedefin nedir?
 
Başarılı bir şeyler yapıyorsan tiyatro seyircisi bunu zaten görüyor. Acaba profesyonel gruba geçtim. Para kazanayım diye bir düşüncem yoktur. Benim eksiklerimi tiyatroda gidermek istiyorum. Ben tiyatrosuz yapamam. Tiyatro demek benim bedenim demek. Ben zaten profesyonel grup içerisindeyim. Profesyonel gruplar içerisinde daha fazla oyunda yer almak isterim.
 
Sana göre tiyatro nedir?
 
Tiyatro bana mutluluk ve huzur veriyor. Toplum içinde  daha rahat konuşuyorum. Tiyatro benim ruhumun içinde bir çocuk, tiyatro benim yaşam biçimimdir.
 
Tiyatro oyunlarında hangi roller daha çok seni etkiledi
 
Ben bugüne kadar sadece komedi ağırlıklı en yetenekli olduğum bölümün komedi olduğunu düşünüyordum. Öyle zan ediyordum. Oda beni mutlu ediyordu. Fakat 33 kurşun adlı oyunda tersine değişik rol aldım. Gaddar bir generali oynadım. Başarılı olduğuma inanıyorum. Bu Almanca oyunda ise duygusal bir baba rolünü oynuyorum. Üç farklı karakter ben bu rollerin hakkını verdiğime inanıyorum. Fakat komedi rolü daha çok hoşuma gidiyor. ‘Hocamın yediği naneler’ adlı bir komedi oyun çalışmamız sürüyor.
 
Normal hayatınızda nasılsınız?
 
Mütevaziyim, Kimseye zararı olmayan ,hayatı dolu dolu yaşamak isteyen öyle bir haydarım
 
Tiyatro oyununda etkilenip ağladığın bir an oldu mu?
 
Almanca ‘Kör Uçuş’ oyununda gerçekten oyundan sonra hüngür hüngür ağladım. Bunu gerçekten beklemiyordum. Erzurum’da yaşanmış bir olayı sahneye aktarılan bir oyun  gerçekten hüngür hüngür ağladım.
 
Beğendiğin bir tiyatro oyuncusu var mı?
 
En çok Şener Şen’i beğenirim. Onun oynadığı filmlerde yer almayı çok isterim.
 
Hamburg’da Türk tiyatro gruplarını nasıl buluyorsun?
 
Burada Türk tiyatro gruplarının kurumsallaşması lazım. Amatörde kalmamaları profesyonelliğe dönüşmeleri lazım. Kendilerini yenilemeleri lazım. Daha çok grupların olması lazım.
 
Genç tiyatrocu kardeşlerimize mesajın var mı?
 
Tiyatronun içinde sürekli yeni şeyler katarak hayatlarını renklendirsinler.
 
Ben tiyatro seyircisi olarak Haydar Bakay’ın ne özelliği var ki gelip onu sahnede bir oyunda izleyeyim. Farklı bir Haydar Bakay’mı var?
 
Doğal yeteneğim vardır. Aşkla sevgi, ile yapmamı yaptığım karakterde görür. Zaten tiyatroyu sevmeyen tiyatro oyuncusu olamaz. Benim Almanca oyundaki rol teksimi nasıl ezberlerim diye korkum vardı. Ancak o kadar azim var ki,  gece saat 3 de yatağımdan kalkıp unuttuğum neydi diye tekse baktım.
 
Sahnede ezberlediğin sözleri  unuttuğun anlar oldu mu?
 
Evet oldu. Fakat doğaçlama olayı vardır. Ona yakın kelimeyi bulup araya koyuyorum. Onu seyirci anlamıyor. Bir defa unuttum yönetmen bile farkına varmadı. Hatta yönetmene söyledim. ‘Ben fark etmedim ‘dedi
 
Son olarak tiyatro severlere mesajın var mı?
 
Biz bir emek veriyoruz. Bizi izlemeye gelsinler. Bize destek versinler.  Biz tiyatro seyircisinin daha çok çoğalmasını istiyoruz. Şunu söylemek isterim daha önce bir çok grubun oyunlarında yer aldım.Alman grubuna geçtikten sonra  arkadaşlarıma söyledim. ‘Biz bugüne kadar iyi oyun sergilememişiz. Oradaki çalışma sistemini gördüm.
 
Ne fark var?
 
Müthiş fark var.
 
Mesela?
 
Örnek vereyim. Rol sırası bayan arkadaşta  ,bayan arkadaş bir çığlıkla isyan ediyor. Benim rolüm geldi düşük bir ses tonu ile girdim. Aslında onun tonu ile girmem gerekiyormuş. Ben bunu yeni öğrendim. Amatör gruplarda vaktinde gelmeme tekse çalışmama gibi nedenler oyuncuda görebiliyorsun. Ancak profesyonel grupta bunları göremezsin. Ne kadar amatör olursan ol disiplin şart
 
Ben teşekkür ederim
 Sizin gibi değerli gazeteci abim bana bu fırsatı verdiğin için ben  teşekkür ederim

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı