"Temme yargılanmalı"

Irkçılık karşıtı aktivistler, NSU teröründe şaibeli rol oynayan, Hessen Anayasa Koruma Dairesi eski ajanı Andreas Temme’nin evinin önünde eylem düzenlediler.

Almanya 12 Mart 2018 22:42
"Temme yargılanmalı"
-A +A

Irkçılık karşıtı aktivistler, NSU teröründe şaibeli rol oynayan, Hessen Anayasa Koruma Dairesi eski ajanı Andreas Temme’nin evinin önünde eylem düzenlediler.
 
NSU kurbanlarından Halit Yozgat, 6 Nisan 2006’da işlettiği internet kafede öldürüldüğü anda orada bulunduğu ama hiç bir şey duyup, görmediğini iddia ediyor.
 
HOFGEİSMAR
 
"NSU Yapısının Bağlantıları Ortaya Çıkarılsın" isimli eylem birliğinin aktivistleri spontane gelişen bir eylemle Hofgeismar'da Andreas Temme'nin evinin önünde eylem yaptılar. Eylem sırasında aktivistler, Hessen Anayasa Koruma Dairesinin eski ajanının evine "NSU Yapısının Bağlantıları Ortaya Çıkarılsın" tribunalinin iddianamesini bırakıp, evin önünde yapılan mitingde yoldan geçenlere el ilanları dağıttılar.
 
 
Cinayet anında oradaydı ama bir şey duumadığını, görmediğini iddia ediyor
 
Andreas Temme, Halit Yozgat'ın 6 Nisan 2006'da öldürüldüğü anda, Yozgat'ın işlettiği internet kafede bulunuyordu. Cinayet anında orada bulunduğu şahit olarak dinlendiği mahkemede itiraf eden, ancak hiç bir şey duymadığını ve görmediğini ileri süren Temme, hakkında dava dahi açılmamış kendisinin şahit olarak dinlenmesiyle yetinilmişti. Aralarında Benjamin Gaertner’in de bulunduğu bir çok Neonazi ile teması olan NSU cinayet dizisinden en geç Mart 2006’dan beri haberdar olan Temme, bu ilişkilerini ajanlık göreviyle gerekçelendirmişti. Buna karşın Temme’nin bildikleri gizlediği ve cinayetler dizisinde devletin rolünü perdelediği uzmanlat tarafından öne sürülüyor.
Tmme’nin internet kafede ne Halit Yozgat'ın cesedini gördüğünü, ne silah sesi duyduğunu ve ne de barut kokusu aldığını yönündeki açıklamalarının gerçekle örtüşmesinin mümkün olmayacağı Forensic Architecture adlı kurumun yaptığı araştırmalarla ispatlanmıştı.
 
Baba İsmal Yozgat: “Andreas Temme ya katilleri gördü, ya da onlara rehberlik yaptı ya da cinayeti kendi işledi"
 

Temme’nin evinin önündeki eylemde aktivistler katledilen Halit Yozgat'ın babası İsmail Yozgat'ın, "Andreas Temme ya katilleri gördü, ya da onlara rehberlik yaptı ya da cinayeti kendi işledi" dediğini hatırlattılar. Eylemciler Temme’nin bahçe çitisine çok sayıda plastik poşet bıraktılar. Bunlar cinayet günü internet kafeye girdiğinde elinde taşıdığı ve içinde ağır bir şey bulunduğu belli olan plastik poşete bir atıftı. Poşette bulunan şeyin cinayet silahı olup, olmadığı emniyet birimleri ve sorgu makamı tarafından hiç yeterlice araştırılmamıştı. Aynı şekilde Temme'nin Neonazi çevrelerine olan bağlantıları da aydınlatılmadı.
 
“Yargılansınlar”
 
Eylemciler “Andreas Temme yalan söylediği için hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Halit Yozgat cinayetinin ve diğer tüm NSU yapısının aydınlatılması engellediği için hakkında suç duyursunda bulunuyoruz. Temme'nin yargılanmasını talep ediyoruz! NSU yapısının altına bitiş çizgi çekilmesine hayır diyoruz!” dediler. Aktivistler Münih’teki mahkemeden çıkacak kararın kesinlik NSU yapısının altına bir çizgi çekilmesi anlamına gelemeyeceğini, buna asla izin vermeyeceklerini ifade ederek, “Eylemlerimiz ırkçı terörün tüm boyutları ve bağlantılarıyla ortaya çıkarılana kadar sürdürecek” dediler.
 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 3 Oy (%15)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%85)

Duyurular
Arşiv