'Oy kullanmazsanız faşist partilerin güçlenmesini sağlarsınız '

23 Şubat Hamburg Eyalet Parlamentosu seçimlerinde Sol Parti (Die Linke) Milletvekili adayı Mehmet Yıldız gazetehamburg'a konuştu

Hamburg 16 Şubat 2020 18:18
 'Oy kullanmazsanız faşist partilerin güçlenmesini sağlarsınız '
-A +A


Röportaj Zafer ÖZPOLAT


Sizi tanıyabilir miyiz?

 
42 yaşında , iki çocuk babası Die Linke’den ( Sol Parti) Hamburg Eyalet Parlamentosunda 11 yıldır milletvekiliyim. 1990 yılından bu yana Almanya’da yaşıyorum. Göçmenlik, çocuk, aile ,gençlik, spor, mülteci ve  şehir planlaması gibi alanlarda çalışmalar yaptım.
 
Kaç yılında siyasete girdiniz?
 
Çok küçük yaşta diyebilirim. Belki kendi göç yaşantımla ilgilidir. Annesiz babasız gençlik evinde büyüdüm. Çocukken şöyle bir hayalim vardı. Ben anne ve babasız büyüdüm ama başka çocuklar anne ve babasız büyümesin. Bu benim siyasi hayatımda büyük etken oldu.  Almanya’ya geldiğimde  babamın unutamayacağım bir sözü vardı : ‘Oğlum insanlar bir gül gibidir. Tohumunu ekersin tohumcuk verir. Bir dönem sonra kum gider toprak olur’ İnsanda böyledir.
Önemli olan yaşadığı dünyada yaptığı iyiliğiyle anılmalıdır. Babam hep yine şunu söylerdi ‘Oğlum çevrenize devamlı iyi olun ki, öldükten sonra bir şerefsiz gitti demesinler, insan gitti desinler. Bu söz benim yaşam felsefeme büyük etken oldu. Burada derneklerle tanışmam Kapitalist düzenin koşullarına eleştiri ile bakmam bir çok şeyin daha farklı olmasına yol açtı. Tüm zenginlikleri yaşatan işçi ve emeklilerdir. Ama yoksulluğu çekende işçi ve emekçilerdir. Siyaset benim yaşam felsefem oldu.

 
Neden Die Linke’yi seçtin ?
 
Aslında 1990 yıllarında diğer partilerden de aday olmam yönünde teklifler geldi. Die Linke’nin program oluşunda benimde katkılarım oldu. Bugün işçi, emekçilere, göçmenlere yakın olarak tek parti ben Sol partiyi görüyorum. Savaşa karşı barışı savunan tek partidir. Göçmenlerin seçme ve seçilme hakkını talep eden, işçilerin yaşaması için uygun asgari ücreti talep eden tek partidir. Sadece laf olsun diye değil, parlamentoya önerge getiren , önergeler çerçevesinde çaba gösteren parti olduğu için seçtim.  Kendime yakın gördüm.

11 yıldır Hamburg Eyalet milletvekili olarak göçmenlere yönelik ne gibi çalışmaların içerisinde bulundunuz?
 
Şunu söylemek isterim , yaptığım çalışmalar genelde herkesi ilgilendiren çalışmalardır. Ama özellikle yaptığım çalışmaların bir göçmen ayağı devamlı vardır. Mesela kendim Kreş (Yuva) konularından sorumluyum. 2010 yılında yaptığımız bir halk inisiyatifi ile beraber kreşler özelleştiğinden dolayı kreşe gidecek ailelerin çocukları için bir kıstas var. Eğer aile çalışıyorsa kreş hakkı doğumdan itibaren çıkıyor. Eğer ailenin bir ferdi evde ise kreş hakkı üç yaşından itibaren çıkıyor. Bizim yaptığımız Halk inisiyatifinden sonra  özellikle göçmen çocuklarında aile fertlerinden bir çalışmayıp evde ise 3 yaşında kreş hakkı kazanıyor ve beş saatti. Kreş hakkı bir yaşından itibaren ve 8 saat ücretsiz artı yoksul göçmen semtlerinde bulunan kreşlere fazladan personel alımı oldu. O zamanlar SPD yöneticileri Mehmet Yıldız olmasaydı göçmen çocukları unutmuştuk demişlerdi.
Diğer bir durumda burada yaşayan göçmenlerin seçme ve seçilme  hakkının verilmesi konusunda çalışma yaptım. Hatta bununla ilgili önerilerde vermiştim.
Diğer bir çalışmamda mülteci olarak buraya gelenlerin mülteci hapishanelerinde iki insan yaşamını yitirmişti. Bu konuda mülteci kurumlarla yaptığımız çalışma sonucu 18 yaşından küçük hiçbir kimsenin mülteci hapishanesine girmemesi yolunda oldu. Çünkü bu insanlar suç işlememişlerdir .Eğer oturumları yoksa bu onların suçu değildir. Bu alanda olumlu çalışmalarda bulundum.
 

Eyalet seçimlerinde yeniden milletvekili adayı oldunuz. Milletvekili olarak seni mecliste gördüğümüzde ne gibi çalışmalar içinde olacaksınız?
 
Özellikle son yıllarda önem verdiğim konu konut, toplu taşıma, şehir planlama ve yoksulluktur. Hamburg Avrupa’nın en zengin şehridir. Bizim şehrimizde çok sayıda milyoner yaşıyor. Bunların toplam mal varlığı 4 milyar Euro değerindedir. 17 Ailenin elinde bulunan para miktarı 40 milyar Euro değerindedir. Onun yanında şehrimizde iki bin insan sokakta yaşıyor. Altmış bin çocuk yoksulluk sınırında yaşıyor. Hamburg’da bir yandan zenginlik gelişirken diğer taraftan yoksullukta gelişiyor. Bizim talebimiz adaletli dağıtmaktır. Kreşlerde ve ilk okullarda çocuklara kahvaltı verilmesi talebimiz var. İkincisi Konut olayı ki, büyük bir sorundur. Bana danışman olarak gelenlerin ikisinden bir konut sorunu ile geliyor. Bir yandan konut yapıyoruz ama ödenecek konut değildir. 1990 yıllarında devletin 400 bine yakın sosyal konutu varken, şimdi 70 bin sosyal konut var. Hamburg’da konut arayan insanlarımızın %50’si sosyal konut hakkına sahiptir. Yapılan sosyal konutlar ihtiyacı karşılamıyor. Şehir planlamasını devlet yapmalıdır. Yatırımcıya bırakılmamalıdır.
Diğer bir durum ise üzerinde duracağım toplu taşıma sorunudur. Mesela gidin Mümmelmansberg’de yaşlılara sorun Hamburg’un merkezine gelmeyen insanlar var. Nedeni ise ekonomik imkanları olmadığı için bir bilet dahi alamıyorlar. Hem yaşama katılabilmek için yoksullara, öğrencilere , emeklilere ,işsizlere toplu taşımanın uzun vadede ücretli  olması yıllık 360 Euro bilet önerimiz var. Viyana bunu yapıyor.
Şunu da söyleyeyim Hamburg limanı savaşlara en çok silah gönderen limandır. Sadece geçen yıl Hamburg Limanı üzeri  750 milyon Euro değerinde tank ve silah gönderilmiş. Her gün 20 bin kurşun gönderiliyor. Biz Hamburg Limanın savaşa katkısı olmamasını istiyoruz. Yasal hak vardır. Hamburg Limanından silah gönderilmesinin yasaklanmasını istiyoruz. Hamburg limanın barış limanı olması için referandum yapılmasını isteyeceğiz.
Göçmen derneklerinin finansal sorunlarının karşılanması lazım. Uyumdan bahsediyoruz ama gömen derneklerini finansal yönden rahat ettiremiyoruz. Göçmen kurum ve derneklere ekonomik desteğin sağlanması lazım.

 
Spor kulüplerimizin Hamburg’da sorunları var. Saha bulamıyorlar ve maddi yönden desteklenmiyorlar. En son Inter Hamburg kulübü saha sorunu yüzünden ligden çekilmişti.
 
İşin açıkçısını söylemek gerekirse kulüplerimizde de sorun var. Kulüplerin sorunlarıyla ilgili birkaç toplantı yaptım. Ekonomik imkanlar için neler kulüpler yapabilir diye
Maalesef kimse gelmedi. Bir defa Elazığ spor gelmişti. Onların sahasının yapılması için çok uğraş verdim ve yaptılar. Göçmen kulüplerin saha sorunları ve finansal sorunları çözüme kavuşmalıdır. Göçmen kulüpleri bir çatı altında bir araya gelerek sorunları için mücadele vermesi gerekir.
 
Bu seçimlerden sonra Hamburg’da iktidar değişimi olur mu?
 
Hamburg’da Sosyal Demokratlar istediği sonucu alamayacak. Yeşiller ve Sol parti güçlenecek. Ya SPD Yeşiller FDP yada CDU FDP Yeşiller koalisyonu olabilir. Bence bir değişim olacak. Çünkü SPD güç kaybediyor.  Benim dileğim bu değişimin işçi ve emekçiler yararına olsun. Son bir yıl içinde beş insan sokakta öldü. Hamburg için utanç verici durumdur.
 
Kazanma şansını nasıl görüyorsunuz?
 
Hamburgluların vereceği oya bağlıdır. Ben kendi seçim bölgemde birinci sıradayım. Bireysel tercih oylara ihtiyacım var. Nasıl olsa Mehmet seçilir oyunuzu bize verin diyenlere seçmenler bakmasın
Sol partiden iki arkadaş dışında diğer partilerden göçmen kökenli hiçbir arkadaşın yeri garanti değildir. Bireysel oylar olmazsa seçilme şansımız az diyebilirim.
 
Mehmet Yıldız Hamburg Türk Toplumu(TGH) başta olmak üzere bir çok Türk derneklerin  etkinliklerinde neden yok diyorlar
 
İnanın davet edilen her yere gidiyorum. Maalesef kendileri davet etmiyor. Benim bazı derneklere karşı eleştirmem farklı, ama bir kurum beni davet ederse onların çalışmalarını görmem saygıdan da nezaket olarak gitmem farklıdır. Benim ayrımcı bir yapım yoktur. Derneklerin hepsinde telefonum var çağırsalar giderim. Ama ne hikmetse sorunları olduğunda da yanıma geliyorlar. Böyle bir durumda var.
 
Kendim Alman vatandaşı değilim. Oy kullanamıyorum. Eğer Alman vatandaşı olsaydım seçimde Mehmet Yıldız’ı niye  seçeyim. Mehmet Yıldız’ı seçmem için neden ne olabilir?
 
Yıllardır elimden geldiğim kadar topluma hizmet için çaba gösteren birisiyim. Hiç insan ayrımı yapmadan insanlarımızın sorunlarıyla uğraşan birisiyim. Elimden geldiği zaman her şeyi yaparım. Ben parlamentoda işçi ve emekçilerin sesi olmaya çalışıyorum. Ben herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.
 
Son  mesajınızı alabilir miyim
 
Hamburg’da yaşayan 16 yaşından büyük herkesin oyunu kullanmasını istiyorum. Oy demokratik bir haktır. Oy kullanmazsanız faşist partilerin güçlenmesini sağlarsınız. Seçimde verdikleri milletvekillerine gerçekten bu benim hakkımın, sorunumun parlamentoda sesi olabilir mi? Diye bilerek gidip o milletvekili adayına versinler.

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim


Uzun yıllardır birbirimizi tanıyoruz. Son günlerde başarılı haberlere imza atıyorsun. Kutluyorum.Ben teşekkür ederim.

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı