"Müzik, ruhtan gelen bir esintidir."

Türkiye'de müzik dünyasının yakından tanıdığı, röportaj yapılmasının özellikle talep edildiği; Hamburg gecelerinin ve düğünlerinin sevilen, renkli siması Talat Dehmen, müzisyenlerle ilgili röportajlarımızın bu haftaki konuğu oldu. Talat Dehmen, müzik yaşamındaki bilinmeyenleri, sanat dünyasındaki hedeflerini gazetehamburg'a anlattı.

Magazin 11 Ocak 2018 22:27
"Müzik, ruhtan gelen bir esintidir."
-A +A

Zafer ÖZPOLAT/gazetehamburg

Türkiye’de müzik dünyasının yakından tanıdığı, röportaj yapılmasının özellikle talep edildiği;  Hamburg gecelerinin ve düğünlerinin sevilen, renkli siması Talat Dehmen, müzisyenlerle ilgili röportajlarımızın bu haftaki konuğu oldu. Talat Dehmen, müzik yaşamındaki bilinmeyenleri, sanat dünyasındaki hedeflerini gazetehamburg’a anlattı.
 
Talat Dehmen kimdir? Seni tanıyabilir miyiz?
 
Talat Dehmen, müzisyen bir aileden geliyor. Babam klarnet ustasıydı. Abim ve kardeşlerimin hepsi müzisyendir. 12 yaşından bu yana müzikle iç içeyim. 14 yaşında babamla aynı sahneyi paylaştım. Mersin, Silifkeliyim.
 
Almanya’ya gelişin nasıl oldu?
 

1997 yılının ilk aylarında Hamburg’a geldim. O zamanlar Hamburg’da Tahir Restaurant vardı. Almanya’ya geldiğim ilk hafta, orada müzik yapmaya başladım. Ara vermeden, yaklaşık 15 yıl aynı mekânda çalıştım. Bir müzisyenin bu kadar süre, tek mekânda müzik yapması nadir görülür. Ama ben bunu başardım. Bu kadar uzun süre, aynı mekânda müzik yapabilmenin, kişinin karakteri ve işine olan saygısının bir sonucu olduğunu düşünüyorum. Bu uzun soluklu çalışma, Talat isminin duyulmasına vesile oldu. Daha sonra Mektup Bar’da sahne çalışmam oldu. Ve şimdi de Çalgı Çengi Bar’da sahne alıyorum. Ben 23 yıllık müzik ve sahne hayatımı üç mekâna sığdırdım. Şimdi Grup İnci Live adında bir müzik grubu kurdum. Allah’a şükür grubum şu anda müzikseverler tarafından ilgi görüyor. Grup arkadaşlarımla elimizden geleni yapıyoruz. Müzisyenlik benim için bir heves ya da hobi değil. Ben bu işten para kazanıyorum.
 
Birçok sanatçının arkasında sahne aldın.
 

Evet aldım. Türkiye’deki birçok ünlü sanatçıya, sahne arkasında eşlik ettim. Bülent Serttaş, Latif Doğan ve şu an adını hatırlayamayacağım birçok sanatçının arkasında sahne aldım.
 
Albümün var mı?
 
Hayır, albümüm yok. Ben aileme düşkün bir insanım. Her zaman öncelikle onlara zaman ayırmayı düşünen birisiyim. Albüm yapma süreci oldukça uzun, belki ileride düşünebilirim. Ben iyi bir yorumcu olduğuma inanıyorum.
 
Müzik dünyasında hedefin nedir? Hedefine ulaştın mı?
 

Müzik derin bir kuyudur. Müziğin sonuna ulaşmak çok zordur. Ne ben hedefime ulaşabilirim, ne de Orhan Gencebay ulaşır. Amacım bu alanda en iyisini yaparak ilerlemek. Müzik, ruhtan gelen bir esintidir. Almanya’da müzikle uğraşarak geçim sağlamak çok zordur. Ben müzikle buraya tutundum.
 
 
 
Müzisyen ve sanatçı... Bu ki tanımlama sence farklı mıdır?
 
Tabii ki, bu iki kavramın farklı tanımlamaları olduğunu düşünüyorum. Her insan müzisyen olamaz. Her insan sanatçı da olamaz. Sanatçı üretendir. Ben kendimi bu iki farklı tanımlamanın içinde müzisyen olarak görüyorum. Çünkü ben yorumcuyum. Birkaç enstrüman çalıyorum. Bu enstrümanların arasında keman, org, piyano var. Ayrıca Türkiye’de sahnede darbuka çalıyordum.
 
Hamburg’da hem düğünlerde hem de türkü barlarda sahne alıyorsun. İki işi nasıl götürüyorsun? Zor olmuyor mu?
 
Bir düğünden sonra bara gidip sahne almak tabii ki zordur. Mesela bir düğüne gitmek, orada sahne almak için biz grup arkadaşlarımla önceden buluşup, görev dağılımı yapıyoruz. Düğünde gece saat 01.30’a kadar müzik yaptıktan sonra sahne alacağımız bara gidiyoruz. Sabaha kadar da orada sahne alıyorum. Ama ben işimi severek yapıyorum. Mesleğime, sanatıma aşığım.
 
Peki, ben bir müziksever olarak, sahne alan müzisyen Talat’ı diğer müzisyenlerden nasıl ayırt edebilirim? Sahnede senin farkın nedir sence?
 
Ben müziğimle insanların kalplerine hitap ediyorum. Beni dinleyenlerden gelecek istek parçaları, onlar henüz iletmeden, ben çalarak söylüyorum. Repertuvarım çok geniştir. Kimseye saygısızlık yapmam. Her tarz söylerim.
 
 
Sevenlerine, tanıyanlarına, müzik camiasına bir mesajın var mı?
 
Beni 23 yıldır baş tacı yapan sevenlerime minnettarım. Herkes müzik yapıyor. Herkes bir yerlere geliyor. Ama herkes geldiği yeri taşıyamıyor. Beni ben yapan sevenlerimin karşısında eğiliyorum. Onlara sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Müzik camiasındaki arkadaşlarıma da mesajım, her zaman sevgi ve saygı ile birbirimizi kucaklayalım. Tabii ki aramızda rekabet olacak. Ancak bunu; birbirimizi incitmeden, kırmadan, birbirimize zarar vermeden yapalım.
Herkese selam ve sevgilerimi sunuyorum.
 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı