“Mölln Vahşeti, Almanya tarihine utanç günü olarak yazılı”

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Milletvekili Barış Öneş: “Irkçılığın korkunç yüzünü somut bir şekilde ortaya koyan Mölln Vahşeti, Almanya tarihine utanç günü olarak yazılan acılı ve ders alınması gereken bir gündür.”

Hamburg 22.11.2022 21:13:02 0
Hamburg Eyalet Parlamentosu Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Milletvekili Barış Öneş Mölln Katlimanı’nın 30. yılı nedeniyle anma mesajı yayımladı. Öneş mesajında “Irkçılığın korkunç yüzünü somut bir şekilde ortaya koyan Mölln vahşeti, Almanya tarihine utanç günü olarak yazılan acılı ve ders alınması gereken bir gündür.” ifadelerini kullandı.
 
Saldırıda hayatlarını kaybedenleri saygıyla andığını, ailelerin acısını yürekten paylaştığını aktaran Öneş “Bu tür ırkçı saldırılarda hayatlarını kaybedenleri anarken yaralananları ve sevdiklerini kaybedenleri de unutmamak gerekiyor. Zira en büyük acıları onlar yaşıyor. Bizler kaybettiğimiz bu değerli insanları senenin bir gününde anarken onlar sevdiklerini kaybetmenin acısını bir ömür içlerinde taşıyacak.” vurgusu yaptı.

“Birlik ve beraberlik önemlidir”
 
Aradan 30 yıl geçmesine rağmen günümüzde ırkçılığın ve ayrımcılığın farklı boyutlarıyla yaşandığına dikkat çeken Öneş şunları söyledi: “Bu tür ırkçı saldırıların gerçekleşmesine vesile olan bu korkunç ideolojiyi siyaseten desteklemeye devam eden insanların Almanya meclislerinde oturması ise bu konuda üzerimize büyük görevlerin düştüğü gerçeğini bize hatırlatmaktadır. Irkçılık zihniyetini kendilerine kariyer yapan insanların meclislere girmemesi, bu korkunç ideolojilerini yaymamaları biraz da bizlerin elindedir. Bu tür olaylarda birlik ve beraberlik önemlidir ve ırkçılık, sadece toplumun bir kesimini değil, tüm kesimlerini yakından ilgilendiren önemli bir sorundur. Zira ırkçılık, insan bedenine giren habis bir tümör gibidir ve tedavi edilmezse bedenin her tarafını kaplayabilir. Ülkemize en acı tecrübeleri yaşatan bu habis tümörü bedenimizden atmak için en etkin yöntem ise, birlikte etkin şekilde mücadele etmektir. Etkin mücadele ise öncelikle ırkçılık ve yabancı düşmanlığı gibi hastalıklı fikirlerle mücadeleyle başlar. Zira yaşanan bu korkunç eylemler, hastalıklı zihniyet ve fikirlerin eserleridir. Bu hastalıkla mücadele için en iyi ilaç, kültürlerarası diyalog ve ortak mücadeledir. Politikada aktif olarak bu habis düşünceleri meclislerimizden uzak tutabilir, bir göç ülkesi olan Almanya’mızın bir daha böyle bir utanç yaşamamasına destek olabiliriz”.” 
 
Mölln acısı 30 yaşında!
 
1992 yılında Mölln’de 22 Kasım’ı 23 Kasım’a bağlayan gece büyük bir acı yaşandı. İki Neonazi, gece kentteki Ratzeburgerstr.’de bulunan Türklerin binasını ateşe verdikten sonra Arslan ailesinin evini de ateşe verdi. Polisi arayan ırkçılar “Heil Hitler, Pis Türkleri yaktık.” mesajı bıraktı. İtfaiye ilk önce yakılan Ratzeburgerstr.’deki evi söndürmeye gittiği için Arslan ailesinin evine saatler sonra gelebildi ve onlar gelinceye kadar aileden üç kişi yanarak öldü, diğer aile fertleri camdan atladıkları için ağır yaralandı. Saldırıda Bahide Arslan (51), Yeliz Arslan (10) ve Ayşe Yılmaz (14) hayatlarını kaybetti. Arslan ve Yılmaz aileleri yüreklerindeki yangını ve saldırının izini ömür boyu taşırken cinayetleri işleyen iki Neonazi’den biri yaşı küçük olduğu için 7,5 yıl, diğeri ise 15 yıllık hapis cezalarının ardından yeni kimliklerle korunmaya alındı.

 
 
 

FREEDOM HOUSE'UN “İNTERNETTE ÖZGÜRLÜK RAPORU” YAYINLANDI: "TÜRKİYE'DE İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ SON ON YILDA GİDEREK AZALDI"

AHMET DAVUTOĞLU: 12 EYLÜL ANAYASASI’NI KALDIRACAK YERİNE KAMİL VE MİLLİ BİR ANAYASA YAPMAK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI SERGİLERİZ. AMA CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'Nİ TARTIŞMAYA VAR MISINIZ?"

URLA’NIN KADIN BASKETBOLCULARI TUNÇ SOYER’İ ZİYARET ETTİ

TUNÇ SOYER, ROMAN DERNEKLERİYLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

KARAMOLLAOĞLU: “ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ YENİ ANAYASA MIDIR, YOKSA YENİ DÖNEMİ ANLAYAN BİR YÜRÜTME ANLAYIŞI MIDIR’ SORUSUNU ERDOĞAN KENDİSİNE SORMALIDIR”

BUCA’DA CAN DOSTLARI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILDI

KARŞIYAKA BELEDİYE BAŞKANI TUGAY, CHP ÜYELERİYLE BULUŞTU

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI İLE DURUŞMA SAVCISI, ŞARKICI KURTULUŞ KUŞ HAKKINDA VERİLEN BERAAT KARARINI İSTİNAFA TAŞIYACAK

COANTE, YENİ KOLEKSİYONUNU İLK KEZ İTALYA’DA SERGİLEDİ

SÖKE BELEDİYESİ SAHA EKİPLERİNDEN YOĞUN MESAİ

Temsilcimiz Galatasaray deplasmanda Manchester United'ı devirdi

Almanya'nın birleşmesinin 33. yıl dönümü kutlandı

DAĞLICA SALDIRISININ PLANLAYICISININ ETKİSİZ HALE GETİRİLMESİ, YOZGATLI ŞEHİT LOKMAN EKER’İN ANNE-BABASINI SEVİNDİRDİ

MSB: "IRAK'IN KUZEYİNDEKİ TERÖRİST HEDEFLERİNE BUGÜN İCRA EDİLEN HAVA HAREKATLARINDA TOPLAMDA 16 HEDEF İMHA EDİLDİ"

EREN ERDEM: "YANDAŞ MEDYADA ADAYLARIMIZI İTİBARSIZLAŞTIRMAK ADINA YAPILAN AHLAKSIZ HABERLERİ İZLİYOR VE LANETLİYORUZ"

AHMET ZEKİ ÜÇOK, BATUHAN ÇOLAK VE SÜHA ÇARDAKLI’YI SİNCAN CEZAEVİ’NDE ZİYARET ETTİ: “FETÖ’CÜLERE DAHİ YAPILMAYAN İŞKENCENİN YAPILDIĞINI, KENDİLERİNİN SAÇLARININ 3 NUMARAYA KAZITILDIĞINI MAALESEF GÖZLERİMİZLE GÖRDÜK”

BİLECİK BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ SUBAŞI, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ KARŞILADI

ZEYTİNLİOVA MAHALLESİ’NE YENİ PARK VE SOSYAL YAŞAM ALANI YAPILIYOR

KONYAALTI BELEDİYESİ'NİN BEBEK PARKINA YOĞUN İLGİ

AKP'Lİ BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ, 5 MİLYAR LİRALIK 2024 YILI BÜTÇESİNİN YÜZDE 40’NI ARSA SATIŞINDAN ELDE EDECEK. CHP'Lİ İBB MECLİS ÜYESİ ÖZBAKIR: “FAKİR FUKARANIN, TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN ARSALARI HARAÇ MEZAT SATILMAKTADIR"

KÜRŞAD ZORLU, SURİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELERE DENKLİK VERİLDİĞİ İDDİASINI SORDU: “İDLİB’DEKİ RADİKAL GRUPLARDAN BU ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM GÖREN VE MEZUN OLANLARIN BULUNABİLECEĞİ İHTİMALİNE KARŞI BİR TEDBİR ALINMIŞ MIDIR?”

ERDOĞAN: "VESAYETÇİLERİN 27 MAYIS 1960 DARBESİ İLE TÜRKİYE'NİN AYAĞINA VURDUĞU 12 EYLÜL REJİMİNİN PERÇİNLEDİĞİ PRANGALARIN SÖKÜLÜP ATILMA VAKTİ ARTIK GELMİŞTİR"

ALMANYA KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİĞE GİDEREK 'ÇOCUK PARASINI' KALDIRDI! YENİ YARDIM SİSTEMİ 2025 YILINDA UYGULANACAK

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR GENÇLİK MERKEZİ’NİN GÖNÜLLÜ GENÇLERİ, İZMİR KAMPINDA

MERSİN YENİŞEHİR'DE 2 BİN 484 ÇOCUK GELİŞİM DEĞERLENDİRME UYGULAMASINDAN FAYDALANDI

KARŞIYAKA ODA ORKESTRASI YENİ SEZONU ALKIŞLARLA AÇTI

GAZETECİ AYŞENUR ARSLAN GÖZALTINA ALINDI. ARSLAN, İFADE İÇİN İSTANBUL ADLİYESİ'NE GÖTÜRÜLÜYOR

ANTALYA'DAKİ KARAVAN PARK YERLİ VE YABANCI TATİLCİLERİN YENİ GÖZDESİ 

ŞAHİNLER ÇETESİ'NE YAPILAN OPERASYONDA GÖZALTINA ALINARAK ADLİYEYE SEVK EDİLEN 40 ŞÜPHELİDEN 22'Sİ TUTUKLANDI

MURATPAŞA BELEDİYESİ'NDEN 30 MİLYONLUK YATIRIM

Yükleniyor

FREEDOM HOUSE'UN “İNTERNETTE ÖZGÜRLÜK RAPORU” YAYINLANDI: "TÜRKİYE'DE İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ SON ON YILDA GİDEREK AZALDI"

AHMET DAVUTOĞLU: 12 EYLÜL ANAYASASI’NI KALDIRACAK YERİNE KAMİL VE MİLLİ BİR ANAYASA YAPMAK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI SERGİLERİZ. AMA CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'Nİ TARTIŞMAYA VAR MISINIZ?"

URLA’NIN KADIN BASKETBOLCULARI TUNÇ SOYER’İ ZİYARET ETTİ

TUNÇ SOYER, ROMAN DERNEKLERİYLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

KARAMOLLAOĞLU: “ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ YENİ ANAYASA MIDIR, YOKSA YENİ DÖNEMİ ANLAYAN BİR YÜRÜTME ANLAYIŞI MIDIR’ SORUSUNU ERDOĞAN KENDİSİNE SORMALIDIR”

BUCA’DA CAN DOSTLARI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILDI

  • Çarşamba 23.3 ° / 17 ° Düzensiz Yağmur Mümkün
  • Perşembe 25.3 ° / 16.4 ° Güneşli
  • Cuma 22.1 ° / 16.4 ° Parçalı Bulutlu