“Koalisyon ortakları kapıyı mağdur olanların yüzüne kapatıyor”

Hamburg Sol Parti Sözcüsü Deniz Çelik, 15 yaşındaki gence uygulanan polis şiddetinin incelenmesi taleplerinin reddedilmesiyle ilgili olarak “Koalisyon ortakları, kapıyı mağdur olanların ve bu duruma karşı eleştirel yaklaşan kamuoyunun yüzüne kapatıyor.” dedi.

Hamburg 10 Eylül 2020 15:36
“Koalisyon ortakları kapıyı mağdur olanların yüzüne kapatıyor”
-A +A

Almanya’nın Hamburg kentinde, 17 Ağustos’ta 15 yaşındaki Kadir H’ye sekiz polis memurunun orantısız şiddet uygulamasının tartışmaları sürüyor.
Kadir H’ye uygulanan polis şiddetiyle ilgili aradan geçen süre içerisinde de bir gelişme olmaması, birçok soruyu beraberinde getiriyor.
Hamburg Eyalet Parlamentosu’nda, Sol Parti Meclis Grubu’nun bugün toplanacak İçişleri Komisyonu’nun bu konuyu incelemesine yönelik talebi, koalisyonu oluşturan Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Partisi meclis grupları tarafından reddedildi.

“El ele vererek dayanışmayı güçlendirelim”

Hamburg Sol Parti (DIE LINKE) Parlamento Grubu İçişleri Sözcüsü Deniz Çelik konuyla ilgili bir açıklama yaparak “Böylece koalisyon ortakları, mağdur olanlara ve bu duruma karşı eleştirel yaklaşan kamuoyuna karşı kapıyı yüzlerine kapatıyor. Polisin kendi içinde devam eden soruşturmalarına yapılan atıf, polis şiddeti ve kurumsal ırkçılıkla ilgili temel konularda, parlamento müzakerelerini önlemek için bir bahane oluşturmaktadır.” ifadelerini kullandı.
Çelik Kırmızı-Yeşil Koalisyonu’nun hükümet gruplarının meclis görüşmesini reddetmesinin bir skandal olduğunu belirtti. Çelik, koalisyon ortaklarının Meclis’te konunun görüşülmesini kabul etmemelerinin, olayın aydınlatılmasıyla ilgili isteksizliklerini ortaya koyduğunu aktardı. 
SPD ve Yeşillerin araştırma talebini reddetmesinin, nüfusun bazı kesimlerinde polise duyulan güvensizliğin ve eleştirinin güçlenmesine hizmet ettiğine vurgu yapan Çelik, “Bu olayın aydınlatılması ve sorumluların cezalandırılması İçin, kamuoyunun duyarlılığına ve sahip çıkmasına bağlıdır. El ele vererek dayanışmayı güçlendirelim.” şeklinde açıklamasını tamamladı.

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı