"Kim o stadı yıkıp yapmıyorsa onun yatacak yeri yok."

Elazığ spor eski başkanlarından Necati Erdem gazetehamburg'a önemli açıklamalarda bulundu

Spor 18 Ağustos 2019 16:31
 "Kim o stadı yıkıp yapmıyorsa onun yatacak yeri yok."
-A +A

Röportaj Zafer ÖZPOLAT

Sizi tanıyabilir miyiz?

 
Elazığlıyım, 1988-1991 yılları arasında Elazığ spor başkanlığı ,1992-1996 yılları arasında Türkiye Futbol Federasyonu genel kurulu üyeliği yaptım. Elazığ spor  birinci Lig’den düştüğü yıllar Elazığ spor başkanlığına aday olmuştum, maalesef şahsıma yönelik o günlerde de oyunlar oynandı. Başkan olamadım.
 
Necati bey, Elazığ spor ’un yönetimsiz kaldığı bir süreçte yeniden aday olduğunuzu açıkladınız. Fakat genel kurul ’da tepkiler üzerine çekildiniz. Elazığ spor taraftarı sizin bu çekilmenize de tepki gösterip, ‘Necati bey, isteksiz davrandı’ dediler.   
 
Üç defa gelerek ,listeyi verdim. İlkinde Karakoçanlı bir arkadaşımız ilk aday  olmuştu. Aday olan arkadaşın hiçbir şeyden haberi yok. Tüzük gereği Elazığ spora başkan olmak için iki gün önceden listeni vermen gerekiyor. Biz son güne kadar aday olmadığını bildiğimiz için , üç gün önceden listemizi vermiştik. Belediye eski başkanı Mücahit Yanılmaz’ın bir oyunu ile karşı karşıya kaldık. Bize vermemek için gece yarısı liste yaptılar. Bizi seçtirmediler. Hacı Murat bey başkanlığa geldi. Oda bir takım sözler yerine getirilmediği için başkanlığı kısa sürdü. Ben bu işin içindeyim. Kendine güveneceksin. Sözler ile başkan oluyorsan bu maya tutmaz. Sonra İrfan bey geldi. Kamuoyunda bize karşı çok büyük destek vardı. Ancak Elazığ medyasından bazı kişilerin haince saldırıları ile karşı karşıya kaldık. Şunu söyleyeyim, Elazığ medyasında hain bazı basın mensupları var. Birilerini başkan yapıyor, birilerini götürüyor. İrfan beye karşı aday oldum. Üyeler onu seçti. Büyüğüm olarak elini öptüm ve kendisine başarılar diledim. İrfan bey bir konuşma yapmıştı. İrfan bey ‘ Ben tahtayı on milyona açarım’ dedi. Ben ise 2 milyona açarım dedim. Kimse inanmadı. Ben açardım. Çünkü ilişkilerim vardı.
 
Necati bey , tahtayı açmak için İrfan beyin yönetimine neden yardımcı olmadınız?
 
İrfan bey ve yönetimi tahta açmak için vali, belediye başkanı, siyasiler ve Mehmet Ağar ile toplantılar yapıp oyaladılar. Takım dibe vurmuştu.  Benim bir hedefim vardı. Başkan olsaydım, ilk yarı 31 puan ’da bitireceğiz. İkinci yarı ilk altıya oynayabilecek hedefi belirlemiştim. Adana Demir spor maçına pirim verdim. O zamanlar beni Elazığ spor Adana Demir sporu yenemeyeceği için pirim verdi dediler. Futbolcular başarılı oldular. Maçı aldılar. Bende primlerini verdim. Bu maç zaten başlangıç olmuştu. Elâzığ basınından bazı hainler Necati Erdem pirim vermedi diye haber yaptılar. Ben futbolculara 11 Aralık tarihinde başkan olursam, en geç 14 Aralık tarihinde alacaklarınızın üçte birini vereceğim. Dedim
Bu kulübün futbolculara vereceği kahvaltısı yoktu. İrfan bey Adana Demir Spor maçına prim vermiş ama veren yoktu. Eskişehir maçına da prim verdim. Hasta olduğum için üç gün gecikme ile prim verdim. Bazı hainler Necati Erdem prim vermiyor diye haber yaptılar. Tatos’u getirecek  bilet paraları yoktu. Tatos 20 bin Euro para istedi. Kendisine söz vermişlerdi. Ben 15 bin Euro’yu İstanbul’dan bir iş adamından alarak gönderdim. 27 bin ton kömür gönderdim. İki kanal 70 bin lira zor para topladı. Sorgulayan, soran Elazığ medyası istiyorum. Ancak Elazığ medyası çok korkak. Bunu açıkça söylüyorum.

 

Genel kurul ‘da Selçuk Öztürk ve yönetimine destek verdiniz. Şu andaki yönetim ile ilgili düşünceleriniz
nedir?
 
Para bulmak bir şey değildir. Bu şehirde Ticaret Odası vardır. Ancak Ticaret Odası bir şey bilmiyor.
 
Necati bey Ticaret Odası başkanın Elazığspor’a çok önemli desteği oldu.
 
Evet desteği oldu. Bu inkar edilemez. Ancak işi bilmiyor. Kulüp başkanı Celal Doğan, Süleyman Seba, İlhan  Cav cav ,İsmail Uyanık bunlar başkanlığı iyi bilen şahsiyetler. Bir başkan şeffaf olmalıdır. Kulübün gelir giderini kulübün internet sayfasında kamuoyu ile paylaşmalıdır. Selçuk Öztürk bunu yapmalıdır. Şeffaf bir yönetim sergilemelidir. Kamuoyunun kafasında oluşacak soru işaretlerine son verecek çaba içinde olmalıdır. Bunu başarması lazım Selçuk Öztürk beyin. Ben başkan olsaydım aylık gelir gideri kulübün internet sayfasında her ay yayınlardım.  Aziz Yıldırım Fenerbahçe’de ne yaptı. Fenerbahçe camiası arkamda olsa ben neler yapmazdım. Sadece iyi bir stadyum yaptı.
Benimle ilk röportajı yaptığında ilk başkanlığımda ben ofsayttı bilmem demiştim. Zamanla bu işi daha iyi öğrendim. Ticaret Odası ile Selçuk Öztürk arasındaki o birliktelik o zamanlar devam etmedi. Etseydi bu takım düşmezdi. Aralarında ne geçti onu bilmiyorum. Selçuk Öztürk’e transfer yaptırdılar. Daha sonra dışladılar. O zaman Selçuk Öztürk’ü niye getirdiniz. Ben o zamanlar yapılan 22 transfere karşıydım. Keşke o takımı dağıtmasalardı. 22 futbolcu alacaklarına o kadroyu dağıtmasalardı. Futbolcular para istemiyordu. Karşılarında yetkili biri arıyorlardı. Vali bey o süreçte ne yaptı. Yetkili olarak futbolcuların yanında neden olmadı. Futbolcular yetkili bekliyorlardı. Elazığspor’u AKP ve MHP düşürdü. Açık ve net söylüyorum. Mehmet Ağar Elazığspor’a şimdiye kadar ne yardımda bulunmuş. Bu şehir kendini kaç defa seçti. Yetmedi oğlunu seçti. Mehmet Ağar bu şehire ne yapmış Allah aşkına birisi bana söylesin. Bu takımı AKP ve MHP düşürdü. Elazığspor’u siyasete malzeme yaptılar. Resmen Elazığspor’u kayyuma götürdüler. Ben kayyum olmak içinde müracaat ettim. Niyetim kötü olsaydı niye kayyum olmak için müracaat edeyim. Kayyuma götürmelerinin tek nedeni de AKP’ye vurmak. AKP kayyuma götürdü haberini kötü yansıtmak. Orada da tezgah yapıldı. Kayyum kongre kararı aldı. Kongrede yine aday yok. Ben yine liste yaptım kayyum uzamasın. Elazığ spor’u kayyumdan kurtarayım anlayışı ile liste yaptım. Kulüp başkansız , bana yok iki gün önceden listeyi vermedim diyerek önümü yine kestiler. Tezgah kurup, Elazığ spor ‘u gömdüler. Bende baktım takım yönetimsiz kalmasın diye ekibimle beraber Selçuk Öztürk’ü son genel kurul'da destekledim.

 

Elazığ spor size göre bu yıl ne yapar?
 
Duyduğuma göre Selçuk  başkan tahtayı açacakmış, ben yerinde olsam açmam. Gençlerle yoluma devam ederim. Şampiyon olmam ama gençleri kazanırım. Yabancı Antrenöre de karşıyım. Yerli Elazığ çocuğu bir çok isim var. Neden Elazığlı bir hocaya şans vermiyoruz. Elazığlı hoca getirerek Elazığlı futbolcularla yolumuza devam edelim. Bakın Elazığlı hakim, savcı, öğretmen, vali, Emniyet müdürümüz var. Elazığlı bir antrenör var mı? Elazığ’da çok sayıda başarılı antrenörlerimiz var. Neden fırsat tanımıyoruz. Celal Doğan hamal insanları antrenör yaptı. Ben Elazığ spor’u alırsam. Hoca bizden çıkacak. Elazığ spor ’da ben dahil ,gelen tüm başkanlar bu konuda  başarısız oldu. Bir hoca çıkaramadık. Taraftarı en çok olan bir takımımızı maalesef ne hallere getirdik. Çok güzel belediye başkanımız var. Danışmanları ve ekibi çok düzgün. Elazığ spor’a çok şey verecek ben inanıyorum.
 
Selçuk Öztürk’ü başarılı buluyor musunuz?
 
Selçuk Öztürk bu takımı şampiyon yaptı. Selçuk Öztürk ve yönetimi şeffaf olmalıdır. Bakın eğer Selçuk Öztürk’e o zamanın belediye başkanı 2 milyon verseydi. Selçuk Öztürk bu takımı şampiyon yapardı ama  kimse yardım etmedi. Selçuk Öztürk’ü yamyam menajerler harcadı.
Sedat Karataş yönetimine yapılan yardımlar Selçuk Öztürk’e yapılmadı. Belediye başkanı Mücahit bey Sedat Karataş yönetimine verdiği desteğin hesabını soramadı. Geçmişte Selçuk Öztürk’ün hataları oldu. Ama Selçuk Öztürk hatalarından ders alarak bu yıl bir şeyleri yapması lazım. Yaparken de şeffaf olacak.
 
Elazığ stadyumu zamansız yıkıldı. Elazığ spor dışarda oynamak zorunda kaldı. Bu konuda düşünceleriniz nedir?
 
Stadı yıktırmak ayrı bir handikaptır. Ben başkan olsaydım. O kepçenin üstüne çıkardım o stadı yıktırmazdım. Gövdemi kepçenin önüne koyardım. Stadı yıktılar. Şimdi yapmıyorlar, bu şehir AKP’ye ne kadar destek oldu. Kaç milletvekili çıkardı. Karşılığında stadı yapılmadı. Verilen oyların karşılığı bu olmamalıdır. Bu şehire yazık ediyorlar. Hatta Sayın Cumhurbaşkanımız Elazığlıya söz verdi. Bizim milletvekillerimiz ne yaptı. Bak lig başladı biz stadyum arıyoruz. Nerde Mehmet Ağar ?
Kaç defa bu şehir kendini milletvekili seçti. Yetmedi oğlu seçildi. Bu şehire stadyum yapmamakla yazık ediyorlar. Kim o stadı yıkıp yapmıyorsa onun yatacak yeri yok. Mehmet Ağar’ı bu memleket tanımıyordu. Mardin spor maçında bu takımı Mehmet Ağar şampiyon etti diye lanse edip tanıtan benim. Gelsin Mehmet Ağar’ın yüzüne söylerim. Mehmet Ağar Elazığspor’a hiçbir şey yapmamıştır. Bir Fatih Terimin arkasında durduğu kadar Elazığ spor ‘un arkasında durmadı.
 
Elazığ spor taraftarına mesajınız var mı?
 
Sabırlı olsunlar. Düşmeyeceğine inanıyorum. Genç bir kadro ile bu yıl Elazığ spor layık olanı yapacak.
Takımlarından desteklerini esirgemesinler. Selçuk Öztürk’e yardım etmemiz gerekir. Başka Elazığ spor yok.
 
 
 
 
 Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Asıl ben 20 yıllık bir dostum olarak beni ziyaret edip, bu röportajı yaptığın için sana teşekkür ederim
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı