“Hasan Hamile” adlı oyun 30 Mart 2019 tarihinde sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Magazin 20 Mart 2019 23:30
“Hasan Hamile” adlı oyun 30 Mart 2019 tarihinde sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.
-A +A

Hamburg’da sanatsal faaliyetlerini sürdüren AlayıKabare Kadın ve Sanat Platformu, “Hasan Hamile” adlı  oyunu ile 30 Mart 2019 tarihinde sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.
2018 yılının Ekim ayında provalara başlayan tiyatro grubunun yönetmeni Kadriye Bakşi, “Dario Fo’nun kadın oyunlarını 4 performans halinde sergilemeye hazırlanıyoruz. ‘Hasan Hamile’ başlıklı oyun, bir erkeğin hamile kalması durumunda neler hissedebileceğini, ‘Uyanış’, bir işçi kadının sabah kalkıp işe gitme telaşını, ‘Vitrin’, kadınların genç ve güzel kalabilmek için katlandıkları eziyetleri irdeliyor” şeklinde konuştu.


Grotesk absürt  komedi yazan Dario Fo ve Franca Rame’nin  oyunlarından seçtikleri oyunları prova ettiklerini söyleyen Bakşi, “Dario Fo, oyunlarında yabancılaştırılmış konuları, hayattan olayları absürt dille ele alıyor. 1997 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne yayık görülen Fo, siyasi tiyatroda dünyada tanınan biri ve oyunları Türkiye’de de tercüme edilip oynandı. Biz de onun oyunlarını günümüze ve kültürümüze uyarlayarak kadınlarla birlikte sahneye taşımaya karar verdik” dedi. Kadın tiyatrosu yapmanın amacına da değinen Bakşi, “Hamburg’da bir çok tiyatro grubu var ve sosyal hayatımızı zenginleştirdikleri için iyi ki varlar. Ama bir kadın tiyatrosu yok. Biz bu girişimle kadınlara bir alan açmak, dünyayı kendi gözleriyle gördükleri şekilde anlatabilmeleri için onlara sahne sunmak istiyoruz” dedi.

Bakşi, “Erkeklerle karışık oynanan tiyatrolarda genelde toplumun güzellik normların uyan genç kadınlara rol veriliyor. Tiyatrolar gerçek hayatta da olduğu gibi genelde erkeklerin etrafında dönüyor ve kadınlar daha çok figüran olarak kalıyor. Biz bunu tersine çeviriyoruz ve oyunlarımızın motoru kadınlar. Sahnemiz tiyatro oynamak isteyen tüm kadınlara açık” şeklinde konuştu. 

 “Hasan Hamile” başlıklı oyun, 30 Mart Cumartesi günü saat 20.00’de Amandastr. 58, 20357 Hamburg adresinde bulunan Mut Tiyatrosu salonunda sergilenecek

 


Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı