“EN BÜYÜK YATIRIM, ÇOCUKLARIN EĞİTİMİDİR”

Alman Eğitim Sistemi Uzmanı Pedagog Halil Cesur “En büyük yatırım, çocukların eğitimidir. Çocuklarınızla yakından ilgilenirseniz başarılarına, geleceklerine büyük katkı sağlamış olursunuz.” dedi.

Almanya 26.09.2022 19:06:30 0
Haber: İlhan Baba
 
Alman Eğitim Sistemi Uzmanı Pedagog Halil Cesur velilere “Çocuklarınıza iyi bir gelecek sağlamak istiyorsanız onlarla yakından ilgilenin, onlara kötü örnekler vermeyin, okul hayatına dâhil olun, sahip çıkın ve öğretmenleriyle empati kurun. En büyük yatırım, çocukların eğitimidir. Çocuklarınızla yakından ilgilenirseniz başarılarına, geleceklerine büyük katkı sağlamış olursunuz.” şeklinde seslendi.
Öğrencilerin okula gereken önemi vermediğinde meslek seçiminde çok zorlandığını aktaran Cesur “Öğrenciler, okul hayatına ilk günden itibaren gereken önemi vererek başlaması gerekir. Okulun başladığı ilk haftalarda veya ilerleyen aylarda okulda gereken ilgiyi gösteremezse, öğretmenleri can kulağıyla dinleyerek ders içeriğini kavrayamazsa aradaki bilgi açığını kapatmak öğrenciler için zorlaşacaktır. Bu nedenle çocukların ilk gününden itibaren büyük bir ciddiyet ve disiplinle derslere katılması, geri kalmamaya çaba göstermesi sağlanmalıdır.” diye konuştu.

 

Takibin önemi
 
Yaş itibarıyla ve tecrübe eksikliğinden dolayı çocukların, gençlerin ilk zamanlarda okulun önemini kavrayamadan, diploma alamadan okuldan ayrılmak zorunda kaldığına değinen Cesur “Meslek eğitimi veya yüksek eğitim için yeterli diplomaya sahip olunması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Karnesinde iyi yeterli not olmayan gençlerimizin meslek başvurularının meslek eğitimine alınmayıp ret cevabı aldıklarını görüyoruz. Alınan her ret cevabı gençlerde motivasyon düşüklüğüne ve moral bozukluğuna yol açıyor. İlk zamanlarda okulun önemini kavrayamayan çocuklarınızla yakından ilgilenirseniz başarıları artar. Lise bitirme (Abitur) not ortalaması sebebiyle istediği bölümde yüksek eğitimine adım atmayan gençler, genelde boşta kalmamak için kendilerine uygun olmayan herhangi bir meslek dalını seçmeleri nedeniyle yüksek okul seçimlerinde istediği bölüme başlama şansını elde edemiyor. Yanlış meslek seçimi sebebiyle ilerleyen zaman diliminde gençlerin eğitimini yarıda bırakma tehlikesi yükselmektedir. Ebeveynlerin bu durumları göz önüne alarak çocuklarına daima yol göstermesi ve destek olması gerekiyor. Ebeveynlerin çocuklarına nasıl destek verebileceği konusu ise çocuktan çocuğa farklılık gösterebilir. Çocukları en iyi anne ve babalar tanır ve hangi şekilde destek verilmesi gerektiğini de anne babaların düşünceleri önem taşır fakat çocuklarınızın doğru meslek seçimlerinde uzman eğitimcilerden yararlanılması fayda sağlar.” ifadelerini kullandı.Öğretmenlerle irtibat hâlinde kalınarak sürekli fikir alışverişinde bulunmanın hem çocuk hem okul için büyük fayda getireceğini ileten Cesur “Bu şekilde, çocuğun okuldaki gelişimini anında takip etme, gerekirse müdahale etme imkânı doğacaktır. Öğrenci anne ve babasıyla sürekli diyalog hâlinde olması, velilerin okul toplantılarına, veli toplantılarına katılması okul yetkililerinin arzu ettiği bir durumdur ve okul hayatına dâhil olan ve okula destek veren ebeveynler okul tarafından ciddiye alınır, eşit bir partner olarak görülür. Ayrıca evden destek alan çocukların öz güvenlerinin yüksek olduğunu ve okul hayatında başarılı oldukları görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Meslek seçimi
 
Cesur sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir çocuk, okul hakkında fazla konuşmak istemiyorsa ve “Okul nasıldı?” diye sorulduğunda tek kelimeyle iyiydi cevabı geliyorsa okul hayatında sorun var demektir. Anne ve babanın sohbet şeklinde, korkutmadan çocuğun düşüncesini öğrenmesi varsa korkusunu anlaması gerekmektedir. Belki okula alışmakta zorluk çekiyor. Belki de öğretmenlerle sorun yaşıyor, belki de diğer öğrencilerle zorluklar yaşıyor. Okul hayatına yeni başlayan çocuklar, kendi beceri ve özelliklerini tam bilemediğinden okul hayatında gerek öğretmenlere gerek öğrencilere nasıl davranacağını kestirememektedir. Bu da çocuklar üzerinde baskı oluşturmakta ve onları tedirgin etmektedir. Erken yaşlarda çocukların becerilerinin, yatkınlıklarının gözlemlenmesinin ve ona göre desteklenmesinin hayati önemi vardır. Bu gözlemlemeyi ilk etapta evde çocuğun ebeveynleri yapmalıdır. Örneğin çocuk ellerini iyi kullanabiliyorsa, matematikle arası iyiyse, dile yatkınlığı varsa veya sosyal yetenekleri varsa çocukların meslek seçimini de bu yönde desteklemek gerekir. Teknik konulara yatkınlığı olmayan bir çocuğun makina mühendisliği okuması doğru karar olmayabilir.”
 
Pedagoji kurallarının önemi
 
Öğrenci ebeveynlerinin, çocuğunu anlayabilmesi ve etkin destek verebilmesi için okul hayatı konusunda, eğitim sistemi konusunda ve eğer mümkünse temel pedagoji kuralları hakkında bilgi sahibi olmasının önemine değinen Cesur “Bu şekilde, veliler, çocukları daha iyi anlayabilecek ve onlara daha etkili destek olabilecektir. Gerekli bilgilere sahip olmayanların çocuklarına okul hayatında sahip çıkarak destek olmaları zor olacaktır.” diye konuştu.
 
 

 

FREEDOM HOUSE'UN “İNTERNETTE ÖZGÜRLÜK RAPORU” YAYINLANDI: "TÜRKİYE'DE İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ SON ON YILDA GİDEREK AZALDI"

AHMET DAVUTOĞLU: 12 EYLÜL ANAYASASI’NI KALDIRACAK YERİNE KAMİL VE MİLLİ BİR ANAYASA YAPMAK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI SERGİLERİZ. AMA CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'Nİ TARTIŞMAYA VAR MISINIZ?"

URLA’NIN KADIN BASKETBOLCULARI TUNÇ SOYER’İ ZİYARET ETTİ

TUNÇ SOYER, ROMAN DERNEKLERİYLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

KARAMOLLAOĞLU: “ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ YENİ ANAYASA MIDIR, YOKSA YENİ DÖNEMİ ANLAYAN BİR YÜRÜTME ANLAYIŞI MIDIR’ SORUSUNU ERDOĞAN KENDİSİNE SORMALIDIR”

BUCA’DA CAN DOSTLARI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILDI

KARŞIYAKA BELEDİYE BAŞKANI TUGAY, CHP ÜYELERİYLE BULUŞTU

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI İLE DURUŞMA SAVCISI, ŞARKICI KURTULUŞ KUŞ HAKKINDA VERİLEN BERAAT KARARINI İSTİNAFA TAŞIYACAK

COANTE, YENİ KOLEKSİYONUNU İLK KEZ İTALYA’DA SERGİLEDİ

SÖKE BELEDİYESİ SAHA EKİPLERİNDEN YOĞUN MESAİ

Temsilcimiz Galatasaray deplasmanda Manchester United'ı devirdi

Almanya'nın birleşmesinin 33. yıl dönümü kutlandı

DAĞLICA SALDIRISININ PLANLAYICISININ ETKİSİZ HALE GETİRİLMESİ, YOZGATLI ŞEHİT LOKMAN EKER’İN ANNE-BABASINI SEVİNDİRDİ

MSB: "IRAK'IN KUZEYİNDEKİ TERÖRİST HEDEFLERİNE BUGÜN İCRA EDİLEN HAVA HAREKATLARINDA TOPLAMDA 16 HEDEF İMHA EDİLDİ"

EREN ERDEM: "YANDAŞ MEDYADA ADAYLARIMIZI İTİBARSIZLAŞTIRMAK ADINA YAPILAN AHLAKSIZ HABERLERİ İZLİYOR VE LANETLİYORUZ"

AHMET ZEKİ ÜÇOK, BATUHAN ÇOLAK VE SÜHA ÇARDAKLI’YI SİNCAN CEZAEVİ’NDE ZİYARET ETTİ: “FETÖ’CÜLERE DAHİ YAPILMAYAN İŞKENCENİN YAPILDIĞINI, KENDİLERİNİN SAÇLARININ 3 NUMARAYA KAZITILDIĞINI MAALESEF GÖZLERİMİZLE GÖRDÜK”

BİLECİK BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ SUBAŞI, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ KARŞILADI

ZEYTİNLİOVA MAHALLESİ’NE YENİ PARK VE SOSYAL YAŞAM ALANI YAPILIYOR

KONYAALTI BELEDİYESİ'NİN BEBEK PARKINA YOĞUN İLGİ

AKP'Lİ BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ, 5 MİLYAR LİRALIK 2024 YILI BÜTÇESİNİN YÜZDE 40’NI ARSA SATIŞINDAN ELDE EDECEK. CHP'Lİ İBB MECLİS ÜYESİ ÖZBAKIR: “FAKİR FUKARANIN, TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN ARSALARI HARAÇ MEZAT SATILMAKTADIR"

KÜRŞAD ZORLU, SURİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELERE DENKLİK VERİLDİĞİ İDDİASINI SORDU: “İDLİB’DEKİ RADİKAL GRUPLARDAN BU ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM GÖREN VE MEZUN OLANLARIN BULUNABİLECEĞİ İHTİMALİNE KARŞI BİR TEDBİR ALINMIŞ MIDIR?”

ERDOĞAN: "VESAYETÇİLERİN 27 MAYIS 1960 DARBESİ İLE TÜRKİYE'NİN AYAĞINA VURDUĞU 12 EYLÜL REJİMİNİN PERÇİNLEDİĞİ PRANGALARIN SÖKÜLÜP ATILMA VAKTİ ARTIK GELMİŞTİR"

ALMANYA KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİĞE GİDEREK 'ÇOCUK PARASINI' KALDIRDI! YENİ YARDIM SİSTEMİ 2025 YILINDA UYGULANACAK

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR GENÇLİK MERKEZİ’NİN GÖNÜLLÜ GENÇLERİ, İZMİR KAMPINDA

MERSİN YENİŞEHİR'DE 2 BİN 484 ÇOCUK GELİŞİM DEĞERLENDİRME UYGULAMASINDAN FAYDALANDI

KARŞIYAKA ODA ORKESTRASI YENİ SEZONU ALKIŞLARLA AÇTI

GAZETECİ AYŞENUR ARSLAN GÖZALTINA ALINDI. ARSLAN, İFADE İÇİN İSTANBUL ADLİYESİ'NE GÖTÜRÜLÜYOR

ANTALYA'DAKİ KARAVAN PARK YERLİ VE YABANCI TATİLCİLERİN YENİ GÖZDESİ 

ŞAHİNLER ÇETESİ'NE YAPILAN OPERASYONDA GÖZALTINA ALINARAK ADLİYEYE SEVK EDİLEN 40 ŞÜPHELİDEN 22'Sİ TUTUKLANDI

MURATPAŞA BELEDİYESİ'NDEN 30 MİLYONLUK YATIRIM

Yükleniyor

FREEDOM HOUSE'UN “İNTERNETTE ÖZGÜRLÜK RAPORU” YAYINLANDI: "TÜRKİYE'DE İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ SON ON YILDA GİDEREK AZALDI"

AHMET DAVUTOĞLU: 12 EYLÜL ANAYASASI’NI KALDIRACAK YERİNE KAMİL VE MİLLİ BİR ANAYASA YAPMAK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI SERGİLERİZ. AMA CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'Nİ TARTIŞMAYA VAR MISINIZ?"

URLA’NIN KADIN BASKETBOLCULARI TUNÇ SOYER’İ ZİYARET ETTİ

TUNÇ SOYER, ROMAN DERNEKLERİYLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

KARAMOLLAOĞLU: “ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ YENİ ANAYASA MIDIR, YOKSA YENİ DÖNEMİ ANLAYAN BİR YÜRÜTME ANLAYIŞI MIDIR’ SORUSUNU ERDOĞAN KENDİSİNE SORMALIDIR”

BUCA’DA CAN DOSTLARI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILDI

  • Çarşamba 23.3 ° / 17 ° Düzensiz Yağmur Mümkün
  • Perşembe 25.3 ° / 16.4 ° Güneşli
  • Cuma 22.1 ° / 16.4 ° Parçalı Bulutlu