”Duygusal açlığa” dikkat

Hoşgörülü Kadınlar Grubuna konuk olan diyetisyen Gözde Kavak Moskov, ”Doğru bildiğimiz yanlışlar” başlığıyla sağlıklı beslenme hakkında faydalı bilgiler aktardı.

Hamburg 29 Ekim 2018 23:46
”Duygusal açlığa” dikkat
-A +A

HAMBURG Hoşgörülü Kadınlar Grubu, ayda bir düzenlediği kahvaltılı sohbet toplantısına bu kez diyetisyen Gözde Kavak Moskov konuk oldu.
Grubun kurucusu ve yöneticisi Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz‘ın, kısa selamlama konuşmasının ardından Yeditepe Üniversitesi mezunu diyetisyen Kavak Moskov ”Doğru bildiğimiz yanlışlar” başlığı altında, sağlıklı beslenme , kilo verme, gıda çeşitli ve özellikleri gibi birçok konuda faydalı bilgiler verdi.
 
”Ekmeği kesmekle kilo verilmez”
 

Çok kişinin ekmeği kesmekle kilo verileceğine inandığını söyleyen diyetisyen, ”Ekmeği keserek kilo verilmez. Ekmekteki posa, mineraller ikinci beynimiz dediğimiz bağırsak sağlığı için çok önemli. Bu nedenle ekmeği tümüyle beslenmeden kaldırmak yerine, tahıllı, lifli ekmek çeşitlerini seçmek daha doğru olur” diye konuştu. Vücudun günde tükettiği kalorinin yüzde 50’sinin karbonhidratlı gıdadan gelmesinin gerektiğine dikkat çeken Kavak Moskov, öğün atlayarak kilo vermeyi denemenin de sağlıklı olmadığını ifade ederken, ”Öğün atlamak kan şekeri dengesini altüst edebilir. Ayrıca sizi bir sonraki öğünde çok daha fazla tüketmeye itebilir” dedi.
 
”Duygusal açlık kilo aldırır”
 
Beslenmede alışkanlıklarında ”fiziki açlık” ve ”duygusal açlık” ayrıma işaret eden uzman diyetisyen, ”Fiziki açlık, gerçek anlamda hissettiğimiz, enerji için gıda almamız gerektiğini gösteren açlık hissidir. Duygusal açlık bir yeme bozukluğudur. Hiç mideniz için değil de duygularınız için yemek yediğinizi fark ettiniz mi? Açlık hissi fiziksel olarak başlamalıdır ancak çoğu zaman duygusal olarak başlar. Eğer can sıkıntısı, stres, yorgunluk, gerginlik, öfke, yalnızlık, depresyon ve anksiyeteye yanıt olarak yemek yiyorsanız, duygusal boşluğu doldurmak için yediğinizi unutmayın. Stresle başedemediğimizde vücut kortizol hormonu üretiyor ve o da iştahı arttırıyor ve kilo almamıza neden” dedi.
 
”Günde 4-5 öğün”
 

”Fiziki açlık” ve ”duygusal açlığı” birbirinden ayırabilmek için kişinin gerçekten açlık hissedip, etmediğini kendisine sorması, açlık hissinin hangi periyotlarla geldiğini tespit etmesi ve gerekirse besin günlüğü tutması gerektiğini sözlerine ekleyen Kavak Moskov, ”Duygusal açlık aniden gelir, canınız cips, çikolata vb çeker. Besini yedikten sonra suçluluk veya kendinize kızgınlık duygusu oluşur” şeklinde konuştu.
Gözde Kavak Moskov, kilo vermek isteyenlerin bilinçli beslenmenin, sporun ve aktif yaşamın yanı sıra sabırlı olmaları gerektiğini kaydetti.
Kavak Moskov açıklamalarının ardından kadınlardan gelen soruları yanıtladı.
 
Depozitolu kahve kupaları
 
Güngör Yılmaz, kendisine verdiği aydınlatıcı bilgiler için teşekkür etti. Yılmaz toplantıya katılan kadınlara, Recup kurumundan temin edilen çevre dostu depozitolu kahve kupaları armağan etti. Kahve alındığında yenilenebilen kapaklı depozitolu kupalar sayesinde çöp miktarının azaltılmasının hedeflendiğini söyleyen Yılmaz, ”Çok ciddi çöp miktarı oluşturan ve geri dönüşüme elverişli olmayan tek kullanımlık karton ve plastik kahve kupalarının tamamıyla yasaklanması planlanıyor. Onların yerine artık yüzde 100 geri dönüşümü sağlanabilen depozitolu kahve kupaları kullanılacak” dedi.

Toplantı geleneksel olarak kadınlar hep birlikte söylediği şarkıyla noktalandı.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 3 Oy (%15)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%85)

Duyurular
Arşiv