"Dünkü gelişmeler AB ile olan anlaşmayla ilişkili değil"

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr: "Dünkü gelişmeler AB ile olan anlaşmayla ilişkili değil"

Almanya 8 Haziran 2018 17:48
"Dünkü gelişmeler AB ile olan anlaşmayla ilişkili değil"
-A +A

Alman hükümeti, Türkiye'nin, Yunanistan ile olan geri kabul anlaşmasını durdurması kararının AB ile olan sığınmacı anlaşmasıyla ilişkili olmadığını, sorunun iki ülke arasında görüşmeler ve diyalog yoluyla çözülmesini ümit ettiğini açıkladı. 

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, bugün başkent Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, sorunların çözümü için Türkiye ile Yunanistan'ın görüşmeler yapması gerektiğini belirterek, "Türkiye ile Yunanistan arasındaki bu sorunların karşılıklı görüşme ve diyalog yoluyla çözülmesini ümit ediyoruz." dedi. 

Türkiye'nin kararının, AB ile olan sığınmacı anlaşmasını etkileyip etkilemeyeceği şeklindeki bir soruya karşılık da Adebahr, anlaşmaların birbiri ile ilişkili olmadığını kaydederek, "Bilgilerimize göre dünkü gelişmeler AB ile olan anlaşmayla ilişkili değil. Ortaya çıkan sorunların birlikte ele alınabilmesi için Türkiye ile Yunanistan arasında bir diyalog olmasını ümit ediyoruz." şeklinde konuştu. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişimine katılan darbeci askerlerin Yunanistan'da tahliye edilmesi ile ilgili olarak dün yaptığı açıklamada, bu ülke ile olan geri kabul anlaşmasını durdurduklarını söylemişti. 

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv