‘Cilt mantarını kremlerle yok etmek mümkün ama tırnak mantarını ilaç dışında atmak çok zor ‘

Ayak bakım Uzmanı Buket Sarıkaya, şeker hastalarının ayak bakımı ile ilgili sağlık sorunlarını anlattı

SAĞLIK 5 Haziran 2019 20:44
 ‘Cilt mantarını kremlerle yok etmek mümkün ama tırnak  mantarını  ilaç dışında atmak çok zor ‘
-A +A


Röportaj : Zafer ÖZPOLATSizi tanıyabilir miyiz?

 
22 yıldır Almanya’da  yaşıyorum. Beş yıldır yaşlı bakım uzmanı olarak çalıştım. Üç yıldır ‘da  ayak bakım uzmanı olarak çalışmamı sürdürüyorum.
 
Almanya’ya nasıl geldiniz?
 
Ben Almanya’ya 15 yaşında geldim. Ailem buradaydı onların yanına geldim ve burada kalmaya karar verdim.
 
Ayak bakımı uzmanısınız bunun eğitimini aldınız. Ayak bakımı konusunda neler söylemek istersiniz?
 
Gün boyunca neredeyse hiç durmadan, uyandığımız andan gece yatağa girdiğimiz ana kadar tüm vücudumuzu taşıyan, dengede tutan ve bir noktadan diğerine gitmemizi sağlayan ayaklarımız toplam 52 kemikten (ayak başına 26 kemik) oluşuyor. Bütün gün ayakkabılarımızın içinde sıkışan ve çoğu zaman hava almayan ayaklarımıza uygulamamız gereken bakım ve temizlik bu nedenlerden dolayı çok önemlidir. Düzenli bir şekilde yaptıracağınız pedikür, ve topuklar başta olmak üzere belirli noktalarda oluşmaya başlayan nasırları temizlemek ayaklarınızı rahatlatıp, bakımlı olmasını, topuk çatlakları ve nasır gibi ilerlediğinde ağrılara ve yürüme zorluğuna varan sorunlara yol açan problemlerden korunmanızı sağlar. 
Özellikle ailelere burada seslenmekte istiyorum. Çocuklara küçükken dar ayakkabı yada seneye girsin diye bol ayakkabı almasınlar.
 
Ayak bakımı için neler yapılmalı?
 
Her gün mutlaka ayakların yıkanması lazım. Ayakları yıkamak rahatlatmanın en pratik yoludur. Özellikle uyumadan önce mutlaka ayakları soğuk suyla yıkamak lazım. Gün boyu ayakların taşıdığı ağırlığın yol açtığı yorgunluk hissi soğuk su terapisi ile giderilebilir. Ayrıca, özellikle yaz aylarında terlemeye bağlı olarak çok sık rastlanan ayak kokusu sorununu da ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Mümkünse gün içinde ayakları birkaç kez yıkayarak daha verimli bir gün geçirme sağlanabilir.
Özellikle ayakları her yıkadıktan sonra bakım kremleri uygulanabilir. Ayakları yumuşatan bu kremler, ayak altı ve topuklarda oluşan çatlakları onarır, ayak parmakları aralarındaki mantar gibi bakteri oluşumunu önler. 
Yaz aylarında terlik veya üstü açık ayakkabı tercih ediliyorsa güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için güneş kremi kullanılmalıdır.
 Şeker hastalarının ayak bakımı nasıl olmalı?
 
Şeker hastaları ayaklarına çok iyi dikkat etmelidir. Her hangi bir yaralanmada o anda müdahale etme buna medikal bakım diyorlar.
 
Size ayak bakımı için gelen müşterinize önce neler yapıyorsunuz?
 
Önce ayaklarına kuru bir şekilde bakıyorum. Kişinin şeker hastası olup olmadığına , kan sıvıcı alıp almadığını , alerjisi olup olmadığını kendisine soruyorum. Medikal ayak bakıcısı bunları sormak zorundadır. Gerekli bilgileri aldıktan sonra ayak bakımına başlıyorum.
 
Ayak bakım süresi var mıdır?
 
Süre kişiden kişiye değişir. Şeker hastası ayakları için dört hafta ,normal sağlıklı ayak bakımı ise 6 hafta sürebiliyor.
 
Hastalık kasaları şeker hastası olan kişinin ayak bakım ücretini karşılıyor mu?
 
Karşılayan var. Doktorluk eğitimi almış ayak bakım uzmanlarının ücretini karşılıyor.
 
Ayak bakım uzmanı olarak önerileriniz var mı?
 
Ayaklarını yıkadıklarında yada banyo yapıldığında muhakkak ayak parmak aralarını ıslak bırakmayıp kurutsunlar. Çünkü mantar oluşabilir. Cilt mantarını kremlerle yok etmek mümkün ama tırnak  mantarını  ilaç dışında atmak çok zor. Tırnak mantarı için o pahalı ilaçları tırnaklarına sürmesinler faydası yok. Ağızdan alınan hapların dışında piyasadaki tırnak mantarı yok edici pahalı sürücüler işe yaramıyor. Hijyenik bakım yapan ayak bakım uzmanlarını tercih etsinler. Gözümle şahit oldum. Kullandıkları aletleri herkeste kullanıyorlar. Yüzme havuzlarında saunalarda çıplak ayakla gezmesinler.
 
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim
 
Ben teşekkür ederim.
 
 
Termin/Randevu için 01777409217
 
 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Yazarlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı