‘CHP Hamburg’u kimse alçakça tartışmaların içine çekemez’

CHP Hamburg ve Scheswig Holstein Birliği Başkanı Erol Buldak, gazetehamburg’a konuşarak başkanı olduğu derneğe ait eleştirilere cevap verdi.

Hamburg 9 Şubat 2020 13:50
‘CHP Hamburg’u kimse alçakça tartışmaların içine çekemez’
-A +A


Röportaj : Zafer ÖZPOLAT


CHP Hamburg ve Scheswig Holstein Birliği Başkanı Erol Buldak, gazetehamburg’a konuşarak başkanı olduğu derneğe ait eleştirilere cevap verdi.
Erol Buldak’ın eleştirel konulara ait sorduğumuz sorulara cevabı şöyle

 
Geçtiğimiz günlerde bir panel düzenlediniz. Konuşmacılar olarak Türkiye’nin seçkin isimleri katıldı. Panelin moderatörü Erkan Erçin, 23 Şubat tarihinde Hamburg’da yapılacak Eyalet seçimlerine katılacak bazı Türk kökenli milletvekili adaylarının hepsini  selamlarken, salonda yer alan Hamburg Kürt Toplumu başkanı ve CDU Milletvekili adayı Ali Ertan Toprak’ı da  selamladı. Bu panel sonrası bu derneğin zamanında  başkanlığını yapan Coşkun Coştur kendine ait haber sitesinde size ve yönetiminize Ali Ertan’ın selamlanmasına ağır eleştirilerde bulundu. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
 
Ben arkadaşlarıma şunu söyledim. Yaşanılan tüm olumsuzlukları üstleniyorum. Başarı ise bizim ortak paydamız olacak. Ben sürekli partimizle ilgili sosyal medyanın kullanılmaması için arkadaşlarıma ve CHP’ye gönül verenlere ricada bulunuyorum. Panel kötü geçti söylenirse buna eyvallah derim. Çaresini bulurum. Her türlü eleştiriye de açık birisiyim. Ancak hitap biçimi çok çirkin, bu tür çirkin  sözlere muhatap kalıyorum. Benimde ailem var. Ben bu şehirde ticaret yaparak ekmeğimi kazanıyorum. Birbirimize saygılı olmalıyız. Panel kötü yada iyi geçmiş olabilir. Katılım azdır. Bunları zamanla düzeltiriz. Yapılan eleştirilerden ders alarak daha iyisini bu defa yapmaya çalışırız. Aman ben iddia ediyorum Hamburg’da belki de Almanya’da  bu düzeyde bu katılımla bu şekilde örnek bir panel gösteremezsiniz. Benim felsefem ideolojimdir. Beni ve yönetimimi acımasızca eleştiren o  isimleri ağzıma almak  istemiyorum. Benim Atatürkçülüğümü ve CHP’liliğimi tartışsınlar o insanlar. Ben her yerde tartışmaya hazırım. Böyle alçakça pusu kültürü ile arkadan haince panele darbe vurmak istercesine böyle açıklamada bulunanların nerelerde genel kurul yaptıklarını da biz çok iyi biliyoruz.  Kendi aralarında sosyal medyada ne hale düştüklerini Hamburg biliyor. Bunları ne çabuk unutuyorlar. Bizi de kendi çirkin dünyalarına çekmek istiyorlar. Bunu unutmasınlar bizden malzeme çıkmaz kardeşim. Biz yolumuza bakıyoruz.

 

Neden bu tür suçlamalara cevap vermediniz. Vermediğiniz için başkan yardımcınız istifa etti
 
Biz konuyu yönetim kuruluna getirdik. Şunu söylemek isterim yaptığımız her şey yönetim kurulu kararıyla bizde alınır. Hatta sizinle röportaj yapacağım bilgisini yönetim kuruluna söyledim. Erol Buldak olarak tek başına karar alma lüksüm yok.  Nereye gideceksem muhakkak yönetim kurulu arkadaşlarıma bilgi vermeden gitmem. Haksız ithamları doğru bulmuyorum. Bizi eleştiren yazıdan sonra şuna inandığımı söyledim. Güzel bir panel yaptık bunu yaşayalım. Birisinin çomak sokmasıyla  panel güme gitmesin. Panele katılan İsmail Saymaz ve Barış Yarkadaş  paneli taktirle Halk TV ekranlarında dile getirdiler. Bu panelde her kökenden insanları bir araya getirdik. Bizim hedefimiz toplumsal barış değilmidir. Alçakça bizi eleştiren yazı yönetim kurulumuza geldi. Cevap verelim diye.
Arkadaşlarımızın fikirlerini aldık. Benimde yönetim kurulunda bir oyum vardır. Bende gereğinin olmadığını söyledim.
 CHP Hamburg’u sosyal medyada sinsice tartışmaya açtıklarını gördük.  Biz bu durumda gerekirse kamuoyuna basın açıklamasıyla açıklamada bulunuruz diye arkadaşlarımla konuştuk. Şunu da söyleyeyim   Salonda yaptığımız panel herkese açık bir davetti protokol uygulaması yapmadık.Sezgin Tanrıkulu Hamburg’a HDP ‘li Mithat Sancar ile özel bir davete gelmişti. Birileri CHP Hamburg’un haberi yok dedikodusu çıkardı. Birileri dedi CHP Hamburg’u genel merkez yok sayıyor. Ben cevap vermedim.  Daha sonra 10 Kasım konsolosluk davetinden sonra bir araya gelerek kahvaltı yaptık. Sezgin Tanrıkulu  ,Mithat Sancar , yönetim kurulundan bir arkadaşımla benim bulunduğum Fotoğrafı CHP Hamburg sayfasında paylaştım. Haberleri yok diyenlere haberimiz var  mesajı verdik. Birileri kafasını kuma gömdü. Birileri de o fotoğrafı genel merkeze göndererek beni genel merkeze şikayet etti.
Fotoğraf da kim var ? HDP’li Mithat Sancar
Kim bu Mithat Sancar ? TBMM Başkan vekilidir. Sev sevme kardeşim.  Bu şahıs Türkiye’de ki, protokol sıralamasında üçüncü sırada yer alan birisi
Maalesef böyle çirkinlikler karşı karşıya kaldık.
Kendi gazetesinde CHP Genel başkanını eleştiren kafa , bize ders veremez. CHP Genel başkanına kendi gazetesinde guguk kuşu diye hitap eden birisi bizi alçakça eleştiremez. Biz niye bu şahsa cevap vermiyoruz. Çünkü kendisini muhatap almıyoruz.
Onun için  biz oy  birliği ile cevap vermeme kararı aldık. Çünkü muhatabımız değildir. Başkan yardımcımızın istifasına gelince arkadaşımız derneğimize ve CHP’ye katkısı olan başarılı bir arkadaşımız. Yalnız bu istifanın nedeni  Ali Ertan’ın katılıp selamlanması mı sorun,  yoksa bizi alçakça eleştiren şahıs mı sorun onu açıkça istifa gerekçesinde söyleseydi onunda çözümünü kendi aramızda  bulabilirdik.
CHP’de başkanlık yapmış yada CHP üyesi birisinin sosyal medyada CHP’ye zarar verecek tartışmaları doğru bulmuyoruz. O şahsıda kendimize muhatap almıyoruz.
 


Panel ’de neden Türk bayrağı yok eleştirisi de geldi
 
Bakın panelde Atatürk resmi ile Sayın genel başkanımızın resimleri vardı. 
Arkada CHP Hamburg ambleminde Türk bayrağı var. Salonda 8 tane monitörde sürekli Türk bayrağı verdik.
 
Panelistlerin Atatürk’ten bahsetmediği eleştirisi de var
 
Yanlış bir algıdır. Onu söyleyen kişi panelistlerin televizyonlarda hatta yandaş kanallarda Atatürk mücadelesini bilmiyor. Ekranlarda  panelistlerimizin Atatürk tartışmalarını izlemeyen kişinin algısıdır. O algıyı yapan kişi panelistleri ekranda iyi izlemiyordur. Yada doğru dürüst tanımıyor.  Konuşma metnimde ben Atatürk’ten bahsettim. Maksatlı bir algı yapıyor o kişi
Benim CHP Hamburg başkanı olarak panelistlere şunu konuş bunu konuş deme hakkım olur mu?  Panelin konu başlığı yoktu. Özellikle İsmail Saymaz orada gündemi konuşacaklarını söyledi. O gün gündem deprem başta olmak üzere kanal İstanbul dahil diğer Türkiye gündemiydi onu konuştular. O afişi Barış Yarkadaş yaptı. Konu başlığına gerek yok dedi.  Biz konu başlığına odaklanırsak sıkıntı çok olur dedi. Bizde yönetim olarak kabul ettik.Panel mi?  Değil mi  ? tartışmaları da sosyal medyada oldu
 
Adam içeriğine bakmaz. Klavye başında canı sıkılır başlar vurmaya ya kardeşim içeriğine bak , afişe panel değil de diğer bir zaman konferans yazarız.  Samimi iseniz bize söyleyin. Düzeltelim. Niye bizi kurtlar sofrasına atıyorsunuz. İsmail Saymaz afişi  Twiter de paylaştı. Bu paylaşımı gören ve bize  alçakça  saldıran şahsın haber sitesinde CHP Hamburg yönetiminin bu panelden  haberi yok diye yazma alçaklığını gösterdiler.

 
CHP Hamburg olarak ne zaman genel kurula gidiyorsunuz?
 
 Bizi sosyal medyada eleştireceğinize alçakça kendi haber sitende bizi eleştireceğine gel genel kurula derdini orada söyle ve eleştir. Bunlar CHP’nin iktidara yürüyüşünü engelleyen alçakça yapılmış bir tutumdur.  CHP’nin bir ferdinin istifası bizi üzer. Tartışmanın ve eleştirinin yeri genel kuruldur.
Panelden çok önce 5 Nisan’da genel kurul kararı aldık. Olağan genel kurul kararı oy birliği ile aldık.
Dünyadaki birliklerden beş kişiden bir olarak Ben Erol Buldak olarak Ankara genel merkeze çağrılan birisiyim.
 
Adaylığınız yeniden söz konusu mu?
 
Genel kurula daha vakit var. Benim hayallerim var. Yaptıklarımız var, yapmadıklarımız var. Yapmadıklarımızı yapmak adına  arkadaşlarımız isterlerse  neden olmasın.
Fakat  çalışabilecek ekip ve yönetici maalesef bulunamıyor. Sebebi de haksızca alçakça eleştirilerin odak noktası yöneticilerin olmasıdır.
Ben özellikle sana teşekkür ediyorum. Hiçbir gazeteci beni aramadı. CHP Hamburg bu alçakça eleştirilere neden suskun kaldı diye sormadı. Ben çok bekledim. Birisi bana sorsun. Ama hiçbir gazeteci beni aramadı. Seni bu konuda kutluyorum. Beni aradın bana sordun. Bende cevap veririm. Veremediğimiz cevap olmaz.
Benim kimliğim ortada acaba o alçak açıklamada bulunan bizi eleştiren o kişi ve kişiler kim?
Genç dinamik CHP gençliğinin gelmesi için sonuna kadar mücadele vereceğiz. Bizi eleştiren gelsin aday olsun .
 
Seçildiğinizden bu yana az etkinlik yaptığınız konusunda eleştiriliyorsunuz?
 
Biz seçildikten sonra Türkiye’de ki seçim süreçlerini burada yaşadık. Konsolosluk da diğer parti temsilcileriyle birlikte Hamburg’u bir kenara bırakın Avrupa’ya örnek taşıyacak samimi bir ortamda iyi ilişkilerimiz oldu.  Dışarıya pozitif yansıması oldu. Biz ve CHP’liler güzel bir çalışma yaptılar. Siz inkar ile işe başlarsanız iyiyi görmezsiniz. Belediye başkanlığı seçimleri başladı. Kampanya açıldı. Biz kampanya çalışması yaptık. Para Türkiye’ye gönderdik. Almanya tarihinde ilk kez CHP Hamburg  1 Mayıs tarihinde pankartla yürüdü. Üye kahvaltı toplantısı yaptık.
 
Atatürk caddesi çalışmasında olmayışınız da eleştiri konusu
 
Atatürk caddesi ile ilgili konun önemini bildiğimiz için Erkan Şahin arkadaşımızı yönetim kurulu toplantımıza davet ettik. Toplantımıza gelmedi. Konu Atatürk ise gelin konuşalım dedik. Telefonla internet üzerinde yapılacak yazışmalarla olacak bir durum değil dedim. Destek veriyor musun? Vermiyor musun ? in direkt olarak kimse bu soruyu telefon ile bize bunu soramaz. Bizim yönetim kurulumuz var. Çağırdık gelir anlatır bizde yönetim olarak karar alırız.  CHP’nin yada Atatürkçü Düşünce Derneği önderliğinde bir oluşumda her zaman varız.
 
Erkan Şahin arkadaşlarının NDR protestosunda neden yoktunuz?
 
Yine bu protesto öncesi bu arkadaş ile görüştüm. Biz protesto da varız. Ama ayrıştırıcı hiçbir dil kullanılmayacak dedim. Eğer böyle söylemler yani ayrıştırıcı söylemler olursa biz yokuz dedik.  Bana evet doğru buluyorum abi dedi. Bana Ali Ertan Toprak bu projeye karşı çıkıyor. Bende Hamburg Mitte evet diyorsa Ali Ertan karşı çıkıyorsa yazıklar olsun bize dedim. Abi haklısın bana dedi. Bana bir afiş gönderdiler. Tamamen ırkçı faşist söylemli bir afiş..
Yunanlılara, Almanlara ve Ermenilere karşı gün dayanışma günü diyerek başlayan ırkçı bir afiş
Erkan Şahin’e yazdım. Erkan Şahin yönetim kurulu ile yaptığımız istişarede  bu tarz afişle ,kin ve nefret çağrıştıran  protestoya katılmayacağız  diye kendisine whatsaap üzerinden yazdım. Bana
‘Erol bey, haklısınız bende böyle tarz söylemlere karşıyım. Maalesef bir hata yapıldı.’
Afiş kaldırılıyor. Sevgili dostlar afiş hatalı olduğu için kaldırılmıştır açıklaması yapılıyor. Bizim  ırkçı söylemlere karşı direbç göstermemizden daha doğal ne olabilir.
Atatürk’ün adı layık olduğu bir yere konsolosluk, Atatürkçüler, STK ve yurtseverlerin olduğu güçlü bir oluşumla çok ciddi bir kamuoyu oluşturulması yapılırsa  kim karşı çıkabilir.
CHP 12 milyon oy olan bir partidir. Atatürk’ün kurduğu  ve iki tane emanetim var dediği , bunlardan birisi TC Türkiye devleti diğeri CHP dediği partinin seçilmiş kişileri olarak resmi olarak çağrılmadığımız hiçbir yerde yokuz. Irkçı ve faşist söylemlerin olduğu hiçbir yerde de yokuz.

 
CHP’nin dışarıya açılmadığını, Alevi dernek salonlarının tercih edildiğini  ve sizi CHP Çorum derneği olarak ithamda bulunuyorlar.
 
CHP yönetimi içinde sadece ben Çorumluyum. Çorumlu olmak ve Çorumlu arkadaşların bana desteği bana güç katıyor. Arkanızda desteğin önemi çok büyüktür.
Ben sana şunu söyleyeyim. Elazığlılar CHP içerisinde olmak istiyor. Fakat biz Elazığlıları CHP’ye almıyoruz.
 
İlk tepkiye bir Elazığlı olarak ben veririm.
 
Ben bir yandan bayrak Atatürk ile haksızca eleştiriliyorum.  Bir yandan da Alevi derneklerinde iki üç aktivite yaptık. CHP bayrakları salonlarına asıyoruz. Seçim kampanyaları yaptık. İtina ediyoruz. Hem onların salonuna gidiyoruz. Hem de onları zor durumda bırakıyoruz. Ama bizim bütçelerimiz belli. Salon buluyorsun konuk bulamıyorsunuz. Konuk buluyorsunuz salon bulamıyorsunuz. Bizim maddi imkanlarımız olsa ben Hamburg’un en güzel yerinde yaparım. Maalesef bütçemiz zayıf. Bir çok maddi sorunlarımızı yansıtmıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız tüm etkinliklerin ücretini kendimiz üç kişi karşılıyoruz.
Genel merkezden destek almıyor musunuz?
 
Hayır almıyoruz. Alevi derneklerinden de bize eleştiri geliyor. Alevi derneklerini CHP’nin arka bahçesi yaptınız diye.
Gel de işin içinden çıkınız.
 
CHP Hamburg ve Schleswig Holstein Birliği olarak bundan sonraki hedefleriniz nedir?
 
5 Nisan Olağan genel kurla kadar genel merkezimizin daveti var. Oraya gideceğiz. Almanya Birliği kuruluyor. Bu işin Hamburg’da geçeceğine inanıyorum. Bir salon etkinliği ve  üye toplantısıyla genel kurula gideceğiz.
 
Siz panel yaparken Menekşe korosu etkinliği de vardı. Siz bu konuda da eleştirildiniz?
 
 
Aynı gün aynı saate denk geldi. Onlar için ne kadar talihsizlik ise bizim içinde öyle talihsizlik oldu. Biz istemeyiz mi ki ,Menekşe korosuna gidenler bize gelsin. Yada ben istemez miyim o koro konserine katılayım. Yaptığı çalışmalara katılan birisiyim. Yeni kendini bilmez, kendini bir şey zanneden  birkaç kişi sosyal medyada yazdı çizdi biz mahsus yapmışız. Ben üç kez durumu  Güngör hanıma telefonda anlattım. Bizim tasarrufumuzda olmadığını söyledim. Hatta Güngör hanımdan salon bulabilirmisiniz diye sordum.  12 Ocak’ta Özgür Özel ve Veli Ağababa’yı netleştirdik geleceklerdi.  Türkiye’de genel kurul olduğu için bize gelemeyeceklerini söylediler. Şimdi biz niye gelmiyorsunuz diyebilir miyiz. Bizde iptal etmek zorunda kaldık.
Birisi siyasi panel diğeri müzik programı bunda bile acımasızca eleştirdiler.

 
CHP Hamburg Başkanı olarak mesajınız var mı?
 
Bizim barışa ve toplumsal muhalefete ihtiyacımız var.  Her kesimi kucaklamaya ihtiyacımız var. İktidarı değiştirmek istiyorsak bunun olmazsa olmazı CHP ‘dir. CHP’den geçer. CHP’nin önderliğinde herkesin desteğine ihtiyacımız var. Ötekileştirmekten yana tavrımız olmayacaktır. Biz Atatürkçüyüz. 15 kişi ile genel kurul yapamayanların acımasız eleştirilerine kulak asmayacağız. Yolumuza devam ediyoruz. CHP Hamburg iyi yoldadır. Eleştirisi olan gelsin genel kurulumuzda bizi eleştirsin. CHP kitle partisidir. Sizin ne olduğunuz önemli değil. CHP’ye giren 6 oku kabul etmiş olur.
İki yıla yakın çalışmalarımızı ,adeta baltalamak istercesine üç maymunu oynayan klik anlayış ortada bir sorun varmış gibi  tetikçilik yapan birisi bana vefasızlıktan bahsedemez. Gergin siyaset, gerginlik yaşatarak çalışma yapmak istemiyoruz. Benim şahsımın kimliği ortadadır. Yüreği yetenler, insanlığı olanlar CHP’li , Atatürkçü, çağdaş , yurtsever ve devrimci duruşumuzu eleştirsinler.
 
CHP İstanbul il başkanı Canan Kaftancıoğlu Hamburg’a başka bir grup tarafından gelecekti. Ancak gelmesi iptal oldu. İl başkanınız Berlin’e geldi. Kaftancıoğlu’nun Hamburg’a gelmemesine siz engel oldunuz diye tepkiler verildi. Siz engel oldunuz mu?

 
Canan Kaftancıoğlu il başkanı olduktan hemen sonra kendisini Hamburg’a biz getirmek istedik. Ben Türkiye’de tatilde iken ,genel merkeze gittim.  Kaftancıoğlu’nu getirmek istediğimizi söyledim. Bugüne kadar niye getiremedik. İlk yurt dışı çıkışı Hamburg olacak diye anlaştık. Buraya geldim. Bizim haberimiz yok baktım bir reklam dönüyor. Kaftancıoğlu Hamburg’da diye
Bu reklamı CHP’yi paylaşan arkadaşlarda paylaşıyor. Ben Canan hanımı 30 kere aradım. 30 defa telefonuma çıktı. Kim oldukları önemli değil bizim dışımızda kendisi gelmemelidir. Abut Can ile görüşme yaptım. Biz bu işin neresinde olacağız.  CHP afişini koyarak ben bir selamlama yapayım dedim bana hayır dediler. Bana yemek daveti 10 kişi olacak siz iki kişi gelebilirsiniz bana dediler. Beni ve CHP Hamburg’u yok sayma girişimi gibi hareket ettiler.
Bizde karar aldık ya içinde olacağız. Yada gelmeyeceğiz. Kaftancıoğlu ile konuştuk ve durumu izah ettik. Kendisi de as olan CHP örgütüdür bize dedi. İstanbul’a bu konu için geleceğim dedim Bana bunun için gelmeyin as olan oradaki CHP Hamburg örgütüdür dedi. Bu insanlar gelmeyeceğini anladılar. Bana bir şahıs çok çirkin alçakça ‘Çorum çomağı soktu’ diye yazdı. Aradım insansan gel karşıma çık konuşalım dedim. Gecenin geç vaktinde hangi psikoloji ile böyle yazarsın diye kendisine söyledim. Ben burada CHP Hamburg başkanıysam benim il başkanım buraya gelecek ben arka plana itileceğim. Ben bostan korkuluğu değilim. CHP’de ilke kararı vardır. Bir CHP’li bir yere gelirse bölge başkanın haberi olur. Yazılı bir ilke kararı var.
Durmadılar yurt dışı yasağı var  diye yazılar yazdılar. Kaftancıoğlu Hamburg’a geliyor afişlerini paylaşanlar acaba gelmeyince niye sorgulamadılar.
Yakında Canan Kaftancıoğlu’nu CHP Hamburg olarak Hamburg’a getireceğiz.
 
Başkan verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
 
Zafer kardeşim, öncelikle Sahte psikolog haberi ile Araştırmacı gazetecilik örneği sergilediğin için ve daha çok mağdurun oluşmasını önlediğin için CHP Hamburg olarak teşekkür ediyorum.
Yine profesyonel gazetecilik örneği sergileyerek beni davet edip bu soruları sorduğun için teşekkür ediyorum.
Başarılarının devamını diliyorum.
 
 
 
 
 
 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Erdoğan Biçici

00:32 10 Şubat 2020

Sevgili Erol Buldak Anadoluda güzel Bir söz var Meyve Veren agaç Taşlanır CHP nin son Dönemdedi Engelenemey yükselişisine ve Başarılarına Gölge düşürmektir bence Muhatap Alıp cevap verme Bildiğin Doğruları ve Partinin DoğrularınıHayata gecir ve Onlara en büyük cevap Olacaktır Diye düşünüyorum Çalışmalarından Başarılar diliyorum saygılarımla
1000
Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı