‘Benim gözümde Alevi yada aydın sadece solcu olmak zorunda değildir ‘

23 Şubat Hamburg Eyalet seçimlerinde Alman Hristiyan Demokrat Parti(CDU)’dan milletvekili adayı olan BEDO lakaplı Bülent Kayaturan gazetehamburg’a çok önemli açıklamalarda bulundu.

Hamburg 18 Şubat 2020 21:51
‘Benim gözümde Alevi yada aydın  sadece solcu olmak  zorunda değildir ‘
-A +A


Röportaj: Zafer ÖZPOLAT23 Şubat Hamburg Eyalet seçimlerinde Alman Hristiyan Demokrat Parti(CDU)’dan milletvekili adayı olan BEDO lakaplı Bülent Kayaturan  gazetehamburg’a çok önemli açıklamalarda bulundu.

 
Sizi tanıyabilir miyiz?
 
1976 Erzincan doğumluyum. 1977 yılında annemin kucağında Hamburg’a geldim. İlk aşkım Hamburg Veddel semti ile tanıştım. Çoğu bana sorduğunda nerelisin diye ben çoğunlukla Veddelliyim  derim. Dört yıl boyunca bu semtte okula gittim. Gymnasiuma gittim. Ne yazık ki, Abitur yapamadım. Fach abiturdan okulu terk ettim.  Okul zamanlarında radyo benim aşkımdı. Değişik radyo istasyonlarında staj gördüm. Hatta nerde ise meslek eğitimi alacaktım. Ama olmadı.  Ben bunu kendime yediremedim. Zamanında bir Offenel kanal vardı. Eğitim alıp, kurslara katıldım. 1998 yılında radyo programına başladım. Almanya’da ilk defa bir televizyon kanalında Türkçe- Almanca program yapıyorum.

 
Siyasetin içinde ne zaman oldunuz?
 
Aslında benim 1990 yıllarında benim siyaset ile bir bağlantım oldu. Hatta ilk bağlantım SPD ile oldu. Çoğu arkadaşlarım SPD’li olduğu için beni toplantılara hep götürüyorlardı. Açıkçası ben ilk yıllarda siyasetle pek ilgilenmedim.  Almanya’da siyasetçi olmanın zamanı gelmediğini ben düşünüyordum. Halbuki, diğer taraftan  ben 14 yaşında iken, babam bana ilk defa ‘Oğlum ,büyüdüğünde ne olacaksın’ dedi
Ben politikacı olacağım demiştim. O zamanlar radyo hayatımda amatör bir şekilde yeni yeni başlamıştı. Babam politikacı mı? Yoksa siyasetçi mi? Bende ikisi de aynı demiştim. Bana yok öyle değil demişti. Babam ; siyasetçi halkını ve ülkesini düşünür onlar için bir şeyler yapmaya çalışır. Politikacı yalan söylemeyi bilmesi gerekir. Bende o zamandan bu yana hep siyaset dedim. Daha sonra CDU biraz bana yakınlaşmaya başladı.  CDU programlarıyla daha çok ilgilenmeye başladım. Sonra Ole Von Beust  ve Angele Merkel’in ortaya çıkmasıyla tamam dedim. Siyasette doğru yoldayım. Yeni Liberal siyaset bana çok yakın diye düşündüm. Bu iki ismin siyaset anlayışı bana dürüst geldi. Bende 2012 yılında üye oldum. Ole Von Beust bana 2006 yılında ilk kez bana sormuştu. Benim TV programımdan sonraydı bana ‘Sizin gibi genç nesile ihtiyacımız var. Bizim partinin de değişme zamanı geldi’ demişti
Ben o zaman vaktim olmadığını söylemiştim.
 
Sol bir aileden geliyorsun ve alevi kökenlisiniz. Senin  CDU’da bulunman bazı sol çevreler tarafından eleştiriliyor.  Bu konuda neler söylersiniz?
 
10 yıldır bana aynı sorular soruluyor.  Ben alıştım. Bakın Thüringen’de yaşanılan olayda CDU’lu  başkanın geri çekilmesiyle beraber bir terim kullanıldı. CDU’nun sol kanadı, gençlik ve liberal kanadı var Ben kendimi CDU’nun sol kanadında görüyorum. Ben kendi toplumuma bazı şeyleri anlatamıyorum. Türkiye’de 1960-67 yıllarında yaşanılan siyaset şimdi geçerli değildir. Hiçbir zamanda geçerli olamaz. Ne yazık ki, bizim 1. Ve 2. Nesilde ki, düşünceler ne yazık şimdiki nesile kadar devam ediyor. Halen insanların kafasında sağ sol var. Halbuki Almanya öyle değil. Ben Almanya siyasetinde aktif birisi olarak insanlara şunu söylüyorum. Almanya Liberal ,Sosyal Demokrat, Almanya Yeşil, Almanya merkezi, Almanya aşırı sağcı yada aşırı solcudur. Bunların arasında farklı partiler var. Ben o siyah beyaz düşünceyi bir kenara atmak istiyorum. O zaman bana diyorlar Bedocuğum 1990 yıllarının CDU’su  Kohl böyle yaptı. Şu bunu yaptı. Ben bunları biliyorum. Ben bunları partimde de söylüyorum. Benim gözümde Alevi yada aydın  sadece solcu olmak  zorunda değildir. Aydın ,ileri görüşlü bir kimse birisi merkezde de çok önemli yerde yerini bulabilir. Bağlayıcı köprü olabilir. Ben bunu anlamaya çalışıyorum. Ama işte bizde devrimcilik, sendikacılık bunlarla sosyalizasyon dediğimiz olay içinde doğduğumuz için her zaman aynı çerçeveden bakıyoruz. Ben CDU’nun düşüncelerini anlattığım zaman geçmişine sahip çıkmak geleceğine umutla bakmak vallahi bu cümleyi  Türkiye’de herkes söyler. Yanlış bir cümle değildir. Yada ekonominin güçlü olması dediğimde sol kesim bana o cümle ile saldırıyor. Bak kapitalizmi savunuyor. Ben Liberal kapitalizme karşıyım. Çünkü kapitalizm çok acımasızdır. Ama Almanya’nın kapitali sosyal hayatı ayakta tutan bir konseptir. Biz diyoruz işsizlik parası var, evin olması var, sağlık var, saygı aile yapısı  hepsi CDU’nun içinde mevcuttur. Aslında bize CDU daha çok yakındır. Çoğu ülkeler ABD dahil bazı ülkeler bizim sosyal hayatı kıskanıyor. Güçlü ekonomiye ihtiyaç var. Çünkü sosyal imkanları daha çok insanlara vermek için
Bütün dinlerin felsefesi aynıdır. Son bir hafta içinde üzülerek söylüyorum bazı insanlar bizi düşman ilan etmeye başladılar. Neymiş siz o partiye nasıl üye olabilirsiniz. AFD ile ilişkisi olan parti ile ne işin var diyen bile oluyor. Eğer benim partim AFD’ye karşı pozitif yanaşsın ilk karşı çıkan ben olurum. Eğer bir gün CDU direkt AFD ile koalisyon yapacak olursa o partiden ilk istifa eden ben olacağım. Ben bu sözümün arkasındayım. Fakat bizim gibi ileri görüşlü çok kişi CDU’da var. Beni orada tutan çok büyük topluluk var. Bu tür tartışmalar olacak ama ben CDU’nun sol kanadında yer almaya devam edeceğim.

 
CDU’nun Hamburg’da yeniden iktidar olma şansı var mı?
 
Samimi söylüyorum. Kesinlikle var. Çünkü  be şehrin değişime ihtiyacı var. Büyük koalisyon artı FDP olma imkanımız vardı. Anca biz onu yitirdik. Thürüngen’de yaşanılanlardan dolayı çok zorlanacağımızı düşünüyorum. Ama biz elimizden geldiğince 23 Şubat’ın son gününe kadar mücadelemizi devam ettireceğiz. Bizim Hamburg için güzel hedeflerimiz var.
 
Eğer seçilirseniz mecliste yapacağınız ilk çalışma ne olacak ?
 
Benim ilk hedefim kesinlikle uyum olmayacaktır. Eğer bir partide yabancı iseniz kim yabancı ise uyumu ona verelim yaklaşımı var. Ben partimde bu anlayışa hep karşı  çıkmışımdır. Uyumu da yaparım ama başka alanımda var. Mesela uyumdan daha önemli benim için eğitimdir. Çünkü eğitim her şeyin önüdür. Irkçılıktan, gelecekten bahsediyoruz. Eğitim iyi olduğu sürece bazı sorunların kendiliğinden çözüleceğine inanan insanım. Bu şehirde eğitimde çok eksiklik var. 2017-2019 yılından 77 bin saat ders yapılmadı. 177 öğretmen eksikliği var.  Çoğu yerlerde okullara bakın harabeye benziyor. Tuvaletlerin hali içler acısı  , 12 yaşındaki çocuk akıllı telefonunu öğretmeninden daha iyi kullanabiliyorsa burada bir sorun var demektir. Eğitim öğrencilere yönelik değil, öğretmenlerinde eğitimi önemlidir. Almanya diyor ki, öğrencinin eğitimi anne, baba ve okuldur. Bana kalsa okul sistemini A’dan Z’ye değiştiririm. 10 tane okul yeni yapacağıma sınıfları küçült, yeni öğretmen al var olan okulları modernleştir.

 

CDU bir ilkleri başarıyor. Türk kökenlileri bakan ve belediye başkanı yapıyor. Sizin CDU içerisinde hedefiniz nedir? Sizi bakan olarak görme şansımız olacak mı?
 
Benim bakan olmam için meclise girmem gerekir. CDU yabancılara karşı hep dürüst davranmıştır. Ben bu kadar yıl CDU içindeyim. Kimse bana kimsin , necisin  diye sormadı. CDU yabancı politikası yapmıyor. Çünkü onlar için kimse yabancı değildir
 
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim Seçimde başarılar dilerim
 
Bana bu imkanı verdiğin için ben teşekkür ederim
 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı