‘Akladıkları mali ve kasa raporunu kamu vicdanına açıklamıyorlar ‘

Hamburg Galatasaray Derneğinin eski başkanlarından Kamuran Pelek döneminin kasa ve mali raporu tartışmaları sürerken, şimdiki başkanı Durak Demir ve yönetimi kamu vicdanını rahatlatacak ‘Oldu da bitti maşallah’ anlayışıyla 26 Ekim tarihinde medyayı çağırmayarak yaptıkları Genel Kurul’da eski yönetimin akladıkları mali ve kasa raporunu kamuoyuna açıklamıyorlar.

Hamburg 5 Kasım 2019 14:19
‘Akladıkları mali ve kasa raporunu kamu vicdanına açıklamıyorlar ‘
-A +A

Zafer ÖZPOLAT

Hamburg Galatasaray Derneğinin eski başkanlarından Kamuran Pelek döneminin kasa ve mali raporu tartışmaları sürerken, şimdiki başkanı Durak Demir ve yönetimi kamu vicdanını rahatlatacak ‘Oldu da bitti maşallah’ anlayışıyla 26 Ekim tarihinde medyayı çağırmayarak yaptıkları Genel Kurul’da eski yönetimin akladıkları mali ve kasa raporunu kamuoyuna açıklamıyorlar.
 
Dernekler Masasına yanıltıcı tutanak sunmuşlar


Hamburg Galatasaray Derneği 31.03.2019 tarihinde yaptığı Genel Kurul ile ilgili Dernek Masasına sunduğu yanıltıcı tutanak da Kamuran Pelek yönetiminin Genel Kurul’a katılan 49 üyenin oyu ile aklandığını beyan etmiş.

Yine Genel Kurul ile ilgili Hamburg medyasına yansıyan haberlerde aklanmanın kerhen yapıldığına vurgu yapılmış

Yapılan Genel Kurul’da Divan Başkanlığı yapan yıllardır Hamburg Türk Toplumunda idarecilik yapmış Ali Kurtuldu , gazetehamburg’a yaptığı açıklamada yapılan Genel Kurul’da Kamuran Pelek yönetimini kerhen akladıklarını, kasa ve mali rapor ile ilgili tereddütlerin giderilmesi için kasa ve mali raporun üç ay içinde yapılacak Genel Kurul’da ele alınıp öyle aklanması yönünde karar verdiklerini söylemişti.
Divan üyeliği yapan Hamburg Sivaslılar Derneği Başkanı Ruhi Özer ise yapılan Genel Kurul’da Kamuran Pelek yönetimini aklamadıklarını söylemişti. Kasa ve mali rapor ’da eksiklikler olduğunu belirtmişti.
 
Tutanakta neden şartlı aklandı ibaresi yer almadı.
 
31.03.2019 tarihinde yapılan Genel kurul ’da Kamuran Pelek yönetimi kerhen aklama ile aklandı ise  Divan Başkanı ve yardımcılarının imzalamadığı  Dernekler Masasına gönderilen tutanakta ‘Şartlı’ aklandı değil ,49 üyenin tamamıyla aklandı. İbaresi yer aldı. Kasa ve Mali rapor  üç ay içinde yapılacak Genel Kurul’da tekrar görüşülecek notu yer almadı. Tutanaklarda Kasa ve Mali raporla ilgili hiçbir açıklama yapılmadı.
 
Kasada 3646,80 Euro varmış..
 
31.03.2019 tarihinde Durak Demir yönetimin seçildiği Genel Kurul’da kasada 3646,80 Euro paranın olduğu açıklanmıştı. Kamuran Pelek yönetimin Denetleme Kurulunda bulunan Ercan Uzun pınar, Celal Pamukoğlu ve Mehmet Günay genel kurulda açıklanan miktarın ve özellikle iki büyük etkinlikle ilgili gelir ve giderlerin çelişkili olduğunu yeniden yönetimin eksiklerini tamamlayıp kendilerine bildirmelerini isteyerek denetleme yapmadıklarını söyleyerek aklamanın üç ay içerisinde yapılması görüşünü kabul eden Genel Kurul kasa ve mali raporu aklamamıştı.
 
Elbe express haberinden

Yapılan etkinliklerin gelir ve giderlerinde yolsuzluk  şüphe iddiası açığa kavuşmadı.
 
Medyanın  çağırılmadığı Kahvaltılı Genel Kurul’da  Kasa ve Mali Rapor  görüşülerek nasıl aklandığı, kasa ve Mali rapor üzerindeki yolsuzluk iddialarının nasıl çözüme kavuştuğu konusunda kamu vicdanı halen Galatasaray Hamburg Derneği Başkanı Durak Demir’den cevap bekliyor.
Kamu Vicdanı Durak Demir’den  özellikle Galatasaray şampiyonluk gecesi ve İlhan Şeşen, Sunay Akın etkinliği ile ilgili ve şu sorular cevap arıyor
 
1)Geçen sene ve bu sene hangi etkinlikler yapıldı?
2. Bu etkinliklerin bilet fiyatları ne kadardı ve katılanların sayısı hangi düzeydeydi.?
3. Bu etkinliklere ne kadar sponsor ne kadar para verdi.?
 4. Yiyecek ve içecek satışlarından vb elde edilen gelirler ne kadardı..?
 5. Yapılan masraflar (salon, gösteri, satış malzemeleri vb) ne kadardı..?
6. Her etkinliğin derneğe net getirisi ne kadardır..?
7. Bütün bu etkinliklerin gelir ve gider hesapları ilgili maliyeye beyan edildi mi..?
8. Yeni Denetleme Kurulu bütün bu hesapları görüp inceledi mi..?
 
9. Bir önceki dönem hesapları incelendiyse bununla. ilgili bir Rapor imzalandı mı..?
10. Kısmen İbra edilmemiş yöneticilerin alelacele toplanan ve çok az üyenin hazır bulunduğu cumartesi günkü genel kurulda Divan heyetinde yer almaları doğru mu..?


Medyanın çağırılmadığı Kahvaltılı Genel Kurul ile ilgili olarak

1)26 Ekimde kahvaltılı genel kurulda eski sayman eksik kalan raporunu imzalayarak verdi mi?

2)Vermediyse, Kamuran Pelek dönemine ait hesapları kim çıkardı ve hangi yetkiyle kahvaltılı genel kurula nasıl sundu?

3)  Denetlemeyi 31.Martta seçilen yeni Denetleme Kurulu mu yaptı?

4) Yeni Denetleme Kurulu yaptıysa, bu denetleme kurulunda denetlenen dönemin sorumlu yöneticilerinin bulunduğu gerçeğinden hareket edilirse, bu denetleme sağlıklı ve geçerli bir denetleme sayılabilir mi..?

 
Durak Demir yönetiminin Denetleme Kurulu başkanı Kamuran Pelek yani yeni seçilen Denetleme kurulu denetlediyse ,kendi kendini denetlemiş olması kafalarda soru işareti bırakmaya devam ediyor.

Hamburg Maliyesi vergi incelemesi başlattı

Hamburg Galatasaray Derneği başkanı Durak Demir, gazetemize röportaj veren Hamburg Fenerbahçeliler Derneği ikinci başkanı Himmet Keklikçi’nin açıklamalarına yanıt niteliğindeki açıklamasında
‘Hamburg Galatasaray Derneği bir taraftar derneği değildir. Yasal bir spor derneğidir. Derneğin tüzüğünde belirtilen çalışma alanları, hedef kitlesi gibi özgün tüzel yapısı üzerinden toplumun her kesimine hizmet edebilecek (Gemeinnützige tätigkeit) nitelikte olması ve Alman maliyesi (Finanzamt) tarafından kurumlar vergisinden muaf tutulması gerekir’ diye açıklamasına bakarak
Wenn die Bruttoeinnahmen in der Steuererklärung des Vereins zusammen mit der Umsatzsteuer über der Umsatzgrenze von 35.000,- € und der Gewinn des Vereins über 5.000,- € liegen, ist der Verein steuerpflichtig. In diesem Fall hat er 15% Körperschaftsteuer zu zahlen, zuzüglich eines Solidaritätszuschlags von 5,5%.
 
Aklanan Kasa ve Mali rapor kamu vicdanına açıklanmamasının sebebi vergi kaçırmak mı?

Kendileriyle görüştüğümüz Hamburg Maliyesi yetkilileri adı geçen dernek ile ilgili iddialar üzerine soruşturma başlattıklarını, usulsüz beyan ve vergi kaçırmaktan iddialar doğruysa 150-250 bin Euro civarında derneğe ceza gelebileceğini söyledi.
Bir dernek üyesinin iddiaları mahkemeye taşıyacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor
 
Bir Galatasaray Üyesi de  gazetehamburg’a ‘ Durak Demir oraya buraya adamlık dersi vereceğine  çıksın bu iddiaları yalanlasın. İddialar doğru olmasaydı şimdi çoktan saldırırlardı. Kasa ve mali raporu açıklamaları bu kadar zor mu?
 
 
 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı