‘ Lakabımı aldığım dönemdeki Ayarsız Denizi değil, şimdiki Ayarsız Deniz’i kabul ediyorum’

Gazetehamburg haber sitesi olarak Hamburg’un renkli simalarıyla yaptığımız söyleyişi yazı dizimizin konuğu Ayarsız Deniz lakaplı Deniz Peker Beşiktaş türbinlerinin Ayarsız Deniz diye lakaplandırdığı bilinmeyen yönlerini gazetehamburg’a anlattı.

Hamburg 31 Ocak 2019 00:26
‘ Lakabımı aldığım dönemdeki Ayarsız Denizi değil, şimdiki Ayarsız Deniz’i kabul ediyorum’
-A +A

Röportaj Zafer Özpolat

Hamburg’un renkli simalarındansınız,  Deniz Kimdir?

 
 Deniz Almanya Köln doğumlu, yedi yaşında babası emekli olduktan sonra Türkiye’ye temelli giden İstanbul Ümraniye’de yetişmiş ,12-13 yaşında İstanbul Göztepe’de yaşamış daha sonra Almanya’ya gelmiş birisidir.
 
Almanya’ya dönüşünüz nasıl oldu?
 
O zamanlar Almanya’da büyümüş burada okula gitmiş kişilerin geri dönmesini sağlayan bir yasa vardı. Bende bu yasa çerçevesinde geldim. Ben Türkiye’de Kadıköy’de Alman lisesine gitmiştim. Almancam vardı.
 
Size Ayarsız Deniz diyorlar. Neden böyle diyorlar ?
 
Ayarsız bana türbinden gelen bir lakaptır. Beşiktaş olunca ayarımız kaçıyor. Haksızlığa gelemeyen bir yapım var. Beşiktaş’a laf söylendiğinde 14-15 yaşlarındaydık ayarımız kaçıyordu. Bu lakap bana verildi. Bir Toros arabasıyla bir derneğe girdiğimi biliyorum.
 
Neden tercihin Beşiktaş oldu?
 
Ben daha çok Fenerbahçelilerin olduğu semtte yetiştim. Gençlik yıllarımın geçtiği yer Kadıköy dür. Amcam fanatik Beşiktaşlıydı.  Amcam bana Beşiktaşlılığı bana aşıladı.
 
Çarşı grubuna yakın bir isimsin?
 
Çarşı grubundaki abilerimle muhabbetimiz var. En son burada yaptığımız bir etkinlikte bu abilerimizi Hamburg’a getirmiştik.
 
Agresif bir yapın var. Öyle görünüyorsun, gerçekte böylemizsin?
 
Evet agresif bir yapım var. Bu türbinden gelen bir yapıdır. Milletin hoşuna gitmediğin zaman onun yanlışını yüzüne vurduğun zaman  o kişi tarafından da agresif olarak tanımlanıyorsun. Buda başka 
Mesela gazeteci olarak birini eleştirirsin  o kişi tarafından eleştirilirsin aynı onun gibi bir şey
 
Beşiktaş mağlup olduğunda Ayarsız Deniz duygusal bir hal alıyor mu?
 
Çocukken ağladığım çok oldu. Şimdi de tabi çok üzülüyorum. Eskiden kendimi kaybediyordum. Ama şimdi sadece dil ısırmada kalıyor.
 
Kuzey Kartallar diye bir grubunuz var. Dernekleştiniz mi?
 
Yedi gencin bir araya geldiği bir gruptur. Beşiktaş’ın burada bir faaliyeti olmadığına inan gençler olarak Kuzey Kartalları kurduk.  Resmi bir dernek değildir. Resmi olmak istedik. Ancak birkaç kişi Hamburg Beşiktaşlılar Birliğine girin dediler. Bizde resmi dernek olmaktan vaz geçtik. Hamburg Beşiktaşlılar Birliği’nin gençlik kolları olarak devam ediyoruz.
 
Hamburg Beşiktaşlılar Birliği’nin çalışmalarını nasıl buluyorsun?
 
Ben denetleme kurulu üyesiyim. Her derneklerde  olduğu gibi bizde de yönetimin bazı eksikleri var. Neye göre eksik bana göre eksik yönü var.
 
Çarşı grubunun kampanyaları oluyor. Kuzey Kartallar olarak bu kampanyayı buraya taşıdınız?
 
O kampanyaları Hamburg Beşiktaşlılar Birliği olarak sürdürüyoruz. Onlardan habersiz zaten yapmıyoruz.  Çocuklarımıza yönelik kampanyamız oldu.
 
Kampanyalarda  Hamburg’da ilgi var mı?
 
İlgi olduğunu söyleyemem. Bazı kişiler bize ‘Devletin yapması gerekeni niye yapıyorsunuz’ diye tepki gösteriyorlar. Arkadaş devlet yetişemiyor ki, biz yapıyoruz. Almanya’ya özellikle Hamburg’a gelenlere baktığımızda hep Anadolu’da gelmişler. Köy yaşantısını bilen kişiler. Bu kampanyalara destek vermemesi beni çok üzüyor. Destek vermeyen yok demiyorum. Âmâ beklentinin altında destek oluyor. Geçen yıl yapılan kırtasiye kampanyası Türkiye’nin değişik köylerine  dağıtıldı. En son yaptığımız kampanya ,okula giden çocuklar üşümesin kampanyasıydı. Ağrıya bu kampanya yapıldı. Biz üç dört sınıf seçildi oraya gönderdik. Öğretmenler Çarşı Kadınla irtibata geçiyor. Çarşı kadın da bizimle diyalog kurdu, bizde dernek olarak bu kampanyayı yürüttük.  Bu kampanyalar Çarşı Kadın grubunun yaklaşık 9 yıldır zaten yapıyordu. Bir köy okulunda Melek öğretmen vardı onun Çarşı kadın ile yaptığı diyalog sonrası bu kampanyalar başladı Melek öğretmeni de kaybettik. Ben çok üzüldüm. Bu kampanyalara Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzon spor taraftar destek verdi.
 
Normal Deniz mi? Ayarsız Deniz mİ?
 
Lakabımı aldığım dönemdeki Ayarsız Denizi değil, şimdiki Ayarsız Deniz’i kabul ederim.
 
Farkı ne?
O zamanlar çılgındık. Şimdi ise çocuklara yardıma koşan, sokak hayvanlarına yardıma koşan bir Deniz var. İnsanları mutlu etmeye çalışan Ayarsız bir Deniz var.
 
Beşiktaşlı Deniz bundan sonra ne yapmayı düşünüyor?
 
Nerde güzellik güzel şeyler olursa üzerime düşeni yaparım.
 
Türk futbolu ve Beşiktaş hakkında neler söylersin?
 
Türk futbolunun bitmiş bir görünümü var. Üç büyüklerin durumundan bunu görebilirsiniz. Futbolda başarılı olduğumuzu söyleyemem.
 
Ama başarılı olduğumuz yıllar var.
 
Yıllar olarak var. Dünya üçüncülüğümüz var. Galatasaray’ın UEFA şampiyonluğu yıllar var. Ama bunlar beş yılda on yılda gelen başarılardır. Avrupa’ya baktığımızda 20-25 yaşındaki gençler oynuyor. Bize baktığımızda halen yaşlıların peşinde koşuyoruz. Bu yaşlı futbolcuları öyle bir karşılıyorlar ki,  sanki şampiyon yapacaklar gibi hal alıyorlar. Son on yılın yirmi yılın hataları şimdi çıkıyor. Trabzon spor transfer yasağına seviniyorum. Yıllarca alt yapıdan yetişen futbolcu fabrikası Trabzon alt yapıya döner. Elazığspor’un maddi krizi bunlar geçmişte yaşanılan hataların acısı çıkıyor. Kulüpler alt yapıya önem vermeli, Beşiktaş ‘da alt yapıdan yetişmiş sadece Necip var.  Beşiktaş’ta Güven vardı. Şenol hoca fırsat verdi. Şimdi bakıyorsun yok. Oda Almanya’dan gelmiş
Almış bizi Burak aşkı gidiyor. Burak ikinci şansı hak etse ne olur etmezse ne olur? Bana göre yönetim hatası bir transferdir. Şenol hoca basında çok eleştiriliyor ama Şenol Hoca’nın geçmişine bakmak lazım. Şenol Hoca’nın Burak ısrarına o yüzden saygı duydum.  Süleyman Seba başkanımızın bir sözü var ‘Beşiktaş şampiyon olsun, kupa kaldırsın diye tutulmaz ‘Beşiktaşlılık bir felsefedir. Onu çocuklarımıza öğretmemiz lazım.
 
Avrupa’da Türk Kökenli başarılı gençlerimiz var?
 
Buradaki gençlerimizin önü açık ama Türkiye’de ki, genç kardeşlerimiz için onu söyleyemem. Abi, dayı ,amca hesabı yapılıyor.
 
Başak şehir için ne söylersin?
 
Birkaç yıl şampiyon olurlar herhalde ,belediye destekli bir takım. Maça gitmek için mesai yazarım diyerek belediye işçileri maçlara gidiyor. Başkanın bir sözünü okudum. Devletten para almadığını söylüyor. Ama sponsorlarına bakıyoruz. İkinci köprü sponsor. Devlet tarafından para almayan kulüp var mı?  Almanya’da bir tek kulüp gösterin vergileri af edilmiş yoktur. Normal bir işçi vergi veriyorsa  kulüp de vermelidir. Spor Toto devletin değil mi? Her kulübe sponsor bu nasıl devletten para almıyoruz ?Futbol bitti
 
Son mesajın ne olur?
 Biz bu kampanyalara devam edeceğiz. Önümüzdeki aylarda güzel bir organizasyon düşünüyoruz. Dernek seçiminden sonra faaliyetimiz olacak.  Tüm dernekleri kampanyamıza destek olmaya çağırıyoruz.
 
Seni Çukur dizisinden İdris baba rolündeki oyuncuya benzetenler oluyor?
 
Onu arkadaşlar benzetiyordu. Bizim Arkadaşlar ‘Hamburg evimiz, ayarsız babamız ‘derlerdi. Bıyıktan ve kellikten dolayı söylüyorlar. İdris baba gibi mafya vari bir tipimiz yok.
 
Teşekkür ederim
 Ben teşekkür ederim. Okunan bir haber sitesinde bana yer ayırdığın için
 
 
 
 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı