' Aşk müziksiz ,Müzik de aşksız olmaz, yani leyla ile mecnun gibidir '

Tarzı ve yorumu ile müzik dünyasında adından söz ettiren Yazgı , gazetehamburg'a konuştu

Sanat Dünyası 23.08.2019 16:42:50 0

Röportaj: Zafer ÖZPOLAT


Yazgı kimdir müzik sektörüne nasıl giriş yaptı biraz tanıyalım ?


Yazgı, Almanya-Hamburg’a bağlı bir kasabada dünyaya gelmiştir. İşitsel Görsel Medya Tasarımı alanında Almanya’da eğitimini tamamlamış ve TV alanında çalışmalar yapmaya başlamıştır. Anadilinden başka iyi derecede Almanca, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.
Hamburg’daki yerel televizyon kanallarında medya tasarımcılığı yapan sanatci, Almanya’nın ilk Türk televizyon kanalında kendisinin hazırlayıp sunduğu programlarla da bir ilke imza atmıştır. Almanya’dan sonra televizyon programcılığına Türkiye’de devam etmiştir. Hazırlayıp sunduğu programlardaki yorumculuğu ile büyük beğeni toplamıştır.
Türk müziğine son derece ilgi ve hayranlık duyması nedeniyle kendini geliştirmek için Türk Sanat Müziği üzerine eğitimler almıştır. Tercihini Türk Müziğinde kullanan sanatci, son albümüyle de gelecek vadediyor. Türk kültüründen çok uzak bir çevrede yaşayıp eğitim alsa da Türk müziğine olan hayranlığıyla, müzik dünyasında kendisine yeni bir yer açtı.
YAZGI  “2017 Mart ayında ilk kez, 5 şarkılık album çalışmam olan ,‘Bu Nasıl Yazı’ ile sesimi duyurdum  Aynı yılda hareketli bir,çalışma olan Sen yoksan kopsun kıyamet isimli şarkıyla dikkat çekmeyi başardım.2018 mart ayında çıkan albümüm ‘Nefes’ ile duygusal bir eser yaparak müzik dünyasındaki yerimi sabitledim. 2018 Aralık ayında tekli çalışma olan Hadi bugün böyle olsun le beraber, çok beğenilen bir çalışmaya daha imza atarak ,birçok konser ve etkinlikte yer alıp sahne performanslarıma göz doldurdum 2019 haziran ayında soz ve müziği Volkan Konak a ait Elbisemde 14 Cep  isimli eseri seslendirdim. 2 Yıl içerisinde ,1 Full Abum, 2 Sinlge Album 1 Tekli album çıkardım. 6 klip çektim “Bu zamana kadar çıkarmış olduğunuz şarkılar içinde kendimi buldum dediğiniz bir parça varmı ve bu şarkının sizde anısı varmı ?

Bu zamana kadar çıkarmış olduğum şarkılar içinde aranjesi altyapısı müzik kalitesi ve müzik tarzıyla kendimi buldum dediğim , söz ve muziği Volkan Konak a ait Elbisemde 14 Cep isimli  eserdir.
Yıllardır dinlediğim, sanatına hayran olduğum, her sahneye çıkışımda şarkılarıyla, insanların yüreklerine sevgi  tomurcukları ektiğim bir sanatçıdır Volkan Konak. Kendisine ait bir besteyi okumak beni çok mutlu etti, Hiç bir karşılık beklemeden, herhangi bir bedel talep etmeden, yeteneğimi desteğe laik gördüğü için şarkısını bana emanet etti.
Bu şarkıda beni  en çok etkileyen, sözleri oldu. Özgürlük, Sevgi ve Mücadeleyi anlatan sözleri benim için önemliydi. Mücadeleci bir ruha sahibim, Dünyanın temeli  sevgi. Özügürlük ise,  hayatın temelidir. İnsanın özgürlüğü; istediği her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır. 
 
 
Bir çok sanatçı aşk şarkılarıyla müzik yarışına girerken Yazgı özgürlük ifade eden bir eseri neden yorumladı?
 
Kimseyle yarış içerisinde olmadığım için şarkılarımı özgürce seçip yorumlayabiliyorum. Sanatcının seçimi, belirlediği hedefine göre değişir,Önemli olan ne yapmak istediğimiz ve ne için emek verdiğimiz, Özgürluk bana gore en büyük aşktır,bu sebepten özgürlük ifade eden bir eseri yorumladım

 

Son zamanlarda Sanat eğitimi almayanlar da single çıkarıyor bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz ?

Bu daha çok sosyal medyanın genışlemesi ve kontrolsuz hale gelmesi ile igili bir durum, lakin arz ve talep meselesi, eğitim çok önemli,l akin muzik eğitimi almayan çok başarılı sanatcı örnekerine rastlamak mümkün. Türk kültüründen çok uzak bir çevrede yaşayıp eğitim alsamda, inancımıza, örf ve adetlerimize son derece bağlı olarak yetiştim. Vatanıma ,milletime duyduğum özlemle türküler dinledim.Türk müziğine hayranlık duymam nedeniyle kendimi geliştirmek için Türk Sanat Müziği üzerine eğitim aldım. Şarkı söylemenin Allah vergisi bir yeteneğin olmasından ziyade, tekniğini bilmek gerektiği bir gerçek.

Müzik sektörüne yeni girenler için Müzik tecrübeniz göz önünde bulundurulduğunda ne gibi tavsiyeler vermek istersiniz?
 
Doğru insanlara kaliteli müzisyenlere ve bu işi çok iyi bilenerle yola çıkmaliı ve sabırlı olmalı. Müzik sektöründe ilerlerken , emin adımarla ve doğru yatırımlar yaparak yol almalıMüzik ile Aşk ikilemi arasında kalsanız hangısını tercih edersiniz ?  Aşkın tanımı sizce nedir ?

Aşk müziksiz ,Müzik de aşksız olmaz, yani leyla ile mecnun gibidir, aşk ile müzik, gördğünüz gibi ucu yine aşk a bağlandı, dolayısıyla tercihden bahsetmek mümkün değil gibi.
Aşk sonsuz sadakat ve saygıdır, bir kɑdını mutlu etmek için; dost gibi dertleşmek, bɑbɑ gibi korumak, ɑdɑm gibi sevmek gerekir. Ömrü bitene kɑdɑr sevmeli insɑn, menfɑɑtleri bitene kɑdɑr değil. Ben hergün yeniden aşık oluyorum doğan güneşe, esen rüzgara, aldığım her nefese aşığım. En büyük aşkım beni yaradan Allahıma ve her aldığım nefeste şükrediyorum var oluşuma. Yakın dostlarım bilir, ben her daim aşığım. Herkes aşkı farklı şeylerde tanımlar ve yaşar. Iman, sabır ve aşk Hak yolcusunun olmazsa olmazlarıdır
 
Müzik dışında başka aktıvıtelerınız varmı ? Yazgı Müzik dışında neler yapar ?

Müzik dışında var olan bir meslek hayatım var, gorsel ve işitsel medya tasarımı yapıyorum.geri kalan zamanımı sosyal faliyetlerde  yer alıyorum insanlara faydalı olmaya çalışıyorum.
 
Müzik sektorümuzün içinde bulunduğu durum hakkında neler düşünüyorsunuz ?

Sektör bir geçiş döneminde. Belli sistemlerin oturması gerekiyor, bu zamanla olacak bir şey. Dijital dünyada her geçen gün gelişiyoruz.Kendi dilimce şöyle özetlemek isterim ,
Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde,kalbur saman içinde... Pire berber iken,deve tellal iken Kral Tv adında bir televizyon kanalı varmış. Zamanın sanatçıları şarkılarını kliplendirir ve bu kanalın ekranında sevenlerinin beğenisine sunarmış. Şarkılar dinlenir; klipler ( ücret karşılığı) yayınlanır; beğenildikçe izlenir; izlendikçe; bestecisinden aranjörüne; müzisyeninden sanatçısına; klip yönetmeninden setcisine bir çok insana üretme çalışma ve para kazanma imkanı doğarmış. Sonra birgün bu televizyon kanalı kapanmış; Peki sonra ne olmuş...??? You tube ve sosyal medya denilen birşey çıkmış; sosyal medya, diğer geleneksel medyaların yerini çoktan almaya başlamış.Sanatçılar şarkılarını ve kliplerini sosyal medyada paylaşmaya devam etmiş.Sosyal medyada artık herşeyi yayınlayabilir hale gelmişler.Zaman geçtikçe şarkıların kliplerin kalitesi düşmeye başlamış.Nerdeyse herkes sanatçı besteci aranjör ve klip yönetmeni olmuş.Sonra nemi olmuş????....eee artık orası Allah'a kalmış; Allah sonumuzu hayır etsin...ne diyeyim!!!

 

Neden Dünya çapında bir star çıkaramıyoruz ?

Türkiye'den dünya starı neden çıkmıyor? Çıkar mı? Keşke çıksa.  Türkiye ne? Müslüman bir ülke, bitti! Senin dünya starı olma ihtimalin yok. Mega Starımız Tarkan, o bizim gözümüzde zaten dünya starı ama o da aynı sorunlarla karşılaştı. Geldiği yer Türkiye, kendisi Türk ve en önemlisi Müslüman. Sana sormazlar bile inancını,  önemli değil. Sen Müslüman bir ülkedensin, o zaman Müslümansın, Asla fırsat tanımazlar. En azından kendimizin yaptıkları işlerle ya da ortak yapılan işlerle önümüzdeki bu duvarı yıkabiliriz. Ama ne yazık ki bir dünya starı olmamız şu şartlarda imkansız. Bu yargı ve fikir değişmedikçe buna asla fırsat vermezler. Bakalım zaman ne gösterecek..Allahtan hayırlısı

Güzel kalmayı neye borçlusunuz ?

Kimseden nefret etmemek" başlıca kuralım. Hayatımın  temeli "sevgi" . Sevgimi olabildiğince çok insana yaymak ve neşemi kopyalayıp ,varlık içerisinde mutlu olmayı başaramayan insanların alnına yapıştırmak istiyorum cogu zaman. Akıllı, girişken ve etrafımda ikna kabiliyetiyle tanınan bir yapım var. Cesurum ve gerçekten korktuğum pek az olay var. Sevmediğim ve insanlığa yararlı olmadığını düşündüğüm işlerde çalışmak istemem. Hayatta başımıza gelen her türlu olayın bir imtihan olduğuna inaniyorum. Sabrederek, şükrederek tefekkür içerisinde hayatımı yaşıyorum.Kalbimiz güzel olunca yüzümüzede yansiyor
Polianna’nın hikayesini çoğu kişi bilir sanırım. En kötü zamanlarında bile babasının kendisine öğrettiği mutluluk oyununu oynayan küçük bir kızın hikayesidir.Herkesin içinde bir Polianna vardır önemlı olan o Polianna yı hayatta tutabilmek... Poliannacılık, kaybedilen herhangi bir şey için üzülmek yerine elindekilerle yetinme ve mutlu olma davranışıdır. Polianna, dünyayı hep güllük gülistanlık gören kız değildır, Polıanna olmak hayat mücadelesidir, ayakta durabilmektir, boyun bükmemektir ,Polianna demek hergün şükretmektir dua etmektir sabretmektir
 
Yazgıyı eleştirseniz hakkında neler dersiniz?

Yazgı yı seviyorum karakterimin en belirgin özelliği duygusallık, fazla duygusalım ve çabuk kırılıyorum. Deliyim meliyim ama sevimliyim!
 
Sahnedeki Yazgı ve özel hayatındaki Yazgı farklı kişiler mi? Ortak yönleri var mı?

Kişilik olarak aynı kişiler, lakin sahnenin farklı bir büyüsu var. Sahnede şarkı söylemek gerçek dünyadan kısa bir süreliğine kopmaktır. Başka bir dünyaya seyahat etmektir. Tertemiz dupduru sevgi dolu bir dünyanın havasını solumaktır bir nevi sevgi seli hali. Sahnede şarkı söylerken kedimi masallardaki peri kizi gibi hissediyorum. Etrafimdaki insanların beni dinlerken gündelik hayattaki sorunlarından sıyrıldığını, hatta temizlendiğini fark ediyorum. Dinleyenlerimin mutlu olduğunu hissediyorum. Bu enerji performansımı artırıyor, görsel ve işitsel akılda kalacak bir sahne yapmama neden oluyor. Sonucta Yazgı hep aynı kişi, farklı olan mekan ve zaman ve sahneye çıktığımda zamanın benim için duruyor olması.

 

Müzik severler yazgıyı neden dinlemeliler?

Herkesin yaşanılmış bir hikayesi var, sevenlerim şarkılarımda kendi hikayelerini dinliyor bazen mutlu bazende mutsuzluğu anlatıyor. Neşeli halimle her ortama mutluluk ışıkları saçan bir insanım, herkesin içinde bir Yazgı var, içlerinde gizledikleri çocuk ruhuyum, herkes beni çabuk kabullenip sevecek iddia ediyorum. İcinizden biriyim şarkılarımı dinlerken birlikte eğlenecek, hüzünlenecek, mutlulukları birlikte paylasacağız.
 
Yazgı müzik dünyasında kendine nasıl bir yol seçti? Bu yolda varmak istediği hedefi nedir?

Müzik dünyasında ve özel hayatımda seçtiğim yol birdir.Insan olmanın en temel amacı yaradana kulluk etmektır. Bu dünyada ve ahirette aradığımız her şeyin sırrı imandadır. Bu yolda varmak istediğim hedefim Salih ve sadık bir kul olmaktır. Bizi salih kul seviyesine ulaştıran, hayatımızın akışı içerisinde bambaşka şekiller alan sayısız tavır ve davranış olabilir. Bu da Allah’ın bir lütfudur. Yapmamız gereken, nerede olursak olalım, her durumda Allah’ı memnun edecek davranışın ne olduğuna bakmamız ve O’nun bizi görmeyi isteyeceği şekilde davranmamızdır.
 
Bir sloganınız varmıdır ?

Benim sloganım “Mesele şarkı söylemek değildir, mesele şarkı söylerken yüreklere dokunup, sevgi tohumları ekmektir....”
 
Bu yılki projelerınızden bize biraz bahsedermisiniz ?
 
Bu yıl daha fazla halk konserlerine yer vermeyi planlıyorum, çalışmalarımız bu yönde devam ediyor. Duet projem var şu an görüsmelerimiz devam ediyor , güzel bir duet çalışma ve sevilen bir isimle sevenlerimin karşısına çıkmak için çalısmalar yapıyorum.

Konserlerinizi etkinliklerinizi öğrenmek isteyenler size nereden ulaşabilecek ?
 
Konserlerimi etkinliklerimi öğrenmek isteyenler bana sosyal medya sayfalarımdan uaşabilirler
 
Fan Grubunuz varmı onlara neler söylemek istersiniz?

Sevenelerime sizin vesilenize tekrar teşekkür etmek istiyorum onlar benim icin çok önemli. Soruları o kadar mükemmel hazırlamışsınızkı, teşekkür ederim. Son olarak  sevenlerime şunları söylemek istiyorum. Imkansız diye birşey yoktur hayatta herşey hayal etmekle başlar. Allah izin verdiyse azmin alt edemeyeceği şey yoktur.Hiçbir şey imkansız olmamakla beraber, bir şey gerçekten çok istenirse olabilir demektir. Umudunuzu ve sabrınızı hiç bir zaman yitirmeyin hayatı sevinki oda sizi sevsin.Ve unutmayınki aşk sabrın kanatları altında yaşar, bir dilek tutmak için illaki yıldızın kayması gerekmiyor...
 

 
 
 
 


Almanya'da aşırı sağcı AfD partisi, AP'de içinde bulunduğu siyasi gruptan ihraç edildi

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: "Önümüzde zorlu ve daha çetin yıllar var"

St. Pauli Yeni Sezon Hazırlıklarına 8 Temmuz'da Başlıyor

Alexandra Lott, LBV'nin Yeni Genel Müdürü Oldu

PFDK'den Ali Koç'a 90 gün hak mahrumiyeti cezas

Beşiktaş: 3 - Trabzonspor: 2

Marcel HarteL Trabzon Spor Yolunda

Marcel Hartel St. Pauli'den Ayrılıyor

Vermisstenfahndung nach 13-Jähriger aus Hamburg - Heimfeld

"İstanbul'u Keşfet" Fotoğraf Sergisi Kandel'de

Berlin, üçüncü kez Avrupa Ligi Dörtlü Final'e ev sahipliği yapacak

Berlin’de Humboldt Üniversitesi, öğrencilerinin eylemine yerel saatle 18.00’e kadar "müsamaha" gösterecek

Karmod'dan Almanya'da evsizler için konteyner ev projesi

Hamburg'da Profesyonellerden Tiyatro Dersi

Semra Ertan'ı Anma Etkinliği 25 Mayıs 2024'te Gerçekleştirilecek

Krize Rağmen: Hamburg'da 2023 Yılında Yaklaşık 6.000 Yeni Konut Tamamlandı

Sinema Güzeli 2024 Yarışmasının Birincisi Büşra Sütçüoğlu: "Adile Naşit'i Oynamak En Büyük Hayalim"

Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Yükseköğretim Programlarına Başvurular Devam Ediyor

Öffentlichkeitsfahndung nach Raubüberfall auf ein Wettbüro in Hamburg-Eimsbüttel

Hamburg, Seçim Gönüllüsü Görevliler Arıyor!

Hamburg İçişleri Senatörü Andy Grote "75 yıllık Anayasa kesinlikle bir başarı hikayesidir.

Almanya'da AfD Partisi, AP milletvekili Krah'ın parti adına sahneye çıkmasını yasakladı

Volkspark’ta 22 Ağaç Kesilecek

İnşaat ikinci çeyreğe zayıf başladı

Kinder legen wiederholt Gegenstände bei Ritterhude auf die Gleise - Bundespolizei stellt zwei Verdächtige

Barış Boyun İtalya'da yakalandı

Stefan Kuntz'un yeni adresi Hamburg oldu

Almanya'da 2023'te siyasi suçlar 60 bine ulaştı

Almanya'da darbe planlamakla suçlanan "İmparatorluk Vatandaşları" örgütünün elebaşları yargı karşısında

Heede - Frau findet Ortstafeln im Naherholungsgebiet Heeder Tannen

Yükleniyor

Almanya'da aşırı sağcı AfD partisi, AP'de içinde bulunduğu siyasi gruptan ihraç edildi

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: "Önümüzde zorlu ve daha çetin yıllar var"

St. Pauli Yeni Sezon Hazırlıklarına 8 Temmuz'da Başlıyor

Alexandra Lott, LBV'nin Yeni Genel Müdürü Oldu

PFDK'den Ali Koç'a 90 gün hak mahrumiyeti cezas

Beşiktaş: 3 - Trabzonspor: 2

  • Cuma 25.5 ° / 16.4 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
  • Cumartesi 24.1 ° / 15 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
  • Pazar 25.2 ° / 15.4 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı