Göçün 60. yılı sergisi Lübeck’te açıldı

Almanya 14 Ekim 2021 20:17
Videoyu Aç Göçün 60. yılı sergisi Lübeck’te açıldı
A
a

Türkiye’den Almanya’ya yönelik gerçekleştirilen işçi göçünün 60. yılı anısına, Lübeck’teki sendika binasında açılan fotoğraf sergisi sanatseverlerle buluşuyor

Haber:Gülseren KAYA

30 Ekim 1961'de, Türkiye ile Almanya arasında imzalanan işe alım sözleşmesinin 60. yılı anısına fotoğraf sergisi düzenlendi.
Türkiye’den gelen göçmenlerin Almanya’daki sendika çalışmalarından arşivlenen fotoğrafların yer aldığı sergi, Lübeck kentine bağlı Holstentorplatz Meydanı’ndaki Lübeck Sendika Binası’nda 12 Ekim’de açıldı.

Serginin açılışında, Lübeck Sendika Başkanı Henning Groskreutz, Göç Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erkek ile Kültürler Evi Yöneticisi İlhan İşözen günün önem ve anlamıyla ilgili konuşma yaptı.

11 Kasım 2021 tarihine kadar ziyaret edilebilecek sergi, Türkiye’den Almanya’ya göç eden birinci kuşak göçmenlerin anılarını tazelemesine olanak sunarken ikinci ve üçüncü kuşaklara ise tarihsel bilinç kazandırması açısından önem taşıyor.

Tarihi bir anlaşma
Türkiye ile Almanya arasında imzalanan işe alım sözleşmesi imzalanmasının ardından Türkiye'den ilk işçiler, Almanya Federal Cumhuriyeti'ne geldi. Her iki taraf da bu gelişmenin, "göçmen işçilerin" yaşamları üzerinde yaratacağı geniş kapsamlı sonuçları ve değişiklikleri öngöremedi.  
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat