Frankfurt'taki 'Batı Avrupa Yerel Medya Çalıştayı' Sona Erdi

Medya 20 Mart 2016 23:55
Videoyu Aç Frankfurt'taki 'Batı Avrupa Yerel Medya Çalıştayı' Sona Erdi
A
a

YTB Başkanı Doç. Dr. Bülbül, 'Burada bize dair yapılması gereken şeyler varsa üzerimize alacağız diğer ilgili kurumlarla takip edilmesi gereken konular varsa onlarla da birlikte çalışacağız'

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) tarafından Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen 'Batı Avrupa Yerel Medya Çalıştayı' sona erdi.

İki gün süren çalıştayın ilk gününde 'Diaspora Medyasının Gerekliliği' ve 'Avrupa'daki Türk Medyası ile İşbirliğinde Kamu Kurumları' konulu paneller düzenledi.

Çalıştayın son gününde ise 'Avrupa'da Türkçe Yayın Yapan Medya Organları ve Sorunları' adlı atölye çalışması gerçekleştirildi.

Avrupa'da Türkçe yayın yapan medya organlarının sorunlarının masaya yatırıldığı çalışmanın bir bölümüne YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Mustafa Çelik ve Anadolu Ajansı Avrupa Haberleri Yayın Yönetmeni Yusuf Kaya da katıldı.

Yapılan atölye çalışması sonucunda Avrupa'da Türkçe yayın yapan medya organlarının öncelikli önerileri genel olarak mali kaynak konusunda destek sağlanması, Avrupa'daki Türkçe yayın yapan medyanın örgütlenmesi konusunda çalışmalar yapılması, mesleki eğitim çalışmaları ve haber ajanslarına üyelik konusunda daha uygun koşullar sunulması olarak belirlendi.

YTB Başkanı Bülbül, çalıştay sonunda yaptığı konuşmada, çalıştaya yoğun bir katılım sağlanmasından dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek, katılımcıların genel olarak Türkçe medya ve Türkçeyi yaşatma konularında son derece bilinçli ve özverili olduklarını gözlemlediğini söyledi.

Çalıştayda sunulan önerileri bir rapor haline getireceklerini dile getiren Bülbül, 'Burada bize dair yapılması gereken şeyler varsa üzerimize alacağız, diğer kurumlarla ilgili takip edilmesi gereken konular varsa onları da birlikte çalışacağız.' diye konuştu.

Bülbül, ayrıca Avrupa'daki Türkçe yayın yapan medya organlarına yönelik eğitim faaliyetleri veuluslararası fonlar konularında da çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Karaca ise söz konusu çalıştayın önemine dikkati çekerek, görüşmelerde çok somut değerlendirmeler yapıldığını kaydetti.

Sunulan önerileri titizlikle inceleyeceklerini belirten Karaca, 'Bu anlamda bizler sorumluluk mevkinde olan insanlar olarak inşallah ayağımızın tozuyla Türkiye’ye döner dönmez bu önerileri dikkate alıp bir araya gelerek sizlerin bizlerden beklediği adımların atılmasına vesile olacak çalışmaları başlatmamız gerekiyor.' şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat