Ford, chip kıtlığı nedeniyle Almanya'da kepenkleri kapattı

Almanya 3 Mayıs 2021 19:58
Videoyu Aç Ford, chip kıtlığı nedeniyle Almanya'da kepenkleri kapattı
A
a

ABD kuruluşlu otomotiv devi Ford, dünya genelinde yaşanan yarı iletken chip darlığı sebebiyle Köln'deki fabrikasında üretime ara verdi.

Merkezi ABD'de olan otomotiv şirketi Ford , Almanya'nın Köln şehrindeki fabrikasında üretimi askıya aldığını açıkladı.

Bild gazetesine manşet olan habere göre, Köln'deki fabrikanın işçileri 3 Mayıs ile 18 Haziran ve 30 Haziran ile 9 temmuz arasında kısa süreli vardiyalar halinde görev yapacaklar. Köln'deki Ford fabrikasında normal çalışma düzeninde Ağustos ayında geçilmesi öngörülüyor. Daha evvel aynı sebeplerden ötürü ABD'de de üretime ara veren otomotiv lideri Ford hisselerinde değer kaybetmişti.

CHİP KITLIĞI 6 AY DAHA SÜRECEK

Sektörde yaşanan chip kıtlığına yönelik açıklama yapan çok uluslu ağ teknolojileri firması Cisko Systems CEO'su Chuck Robbins ise söz konusu darlığın 6 ay daha devam edeceğini söyledi. BBC'ye konuşan Robbins, koronavirüs salgını nedeniyle chip kullanıcılarının azalacağını bundan ötürü üretimin de düşeceğini dile getirdi. Robbins bu düşüşe bağlı olarak üretim talebinin de artacağını ifade etti.

TESLA MODEL S GÖRÜCÜYE ÇIKACAK

Öte yandan ABD merkezli elektrikli araç üreticilerinden Tesla'nın CEO'su Elon Musk konuya yönelik önemli bir açıklama yaparak, yarı iletken kıtlığının büyük bir sorun olduğunu dile getirdi. Musk söz konusu açıklamasında, büyük ihtimalle gelecek ay içinde Tesla Model S dağıtımlarının başlayacağını dile getirdi. Buna göre Tesla'nın yeni modelinin "yüksek kapasite ile üretimi" bu yılın üçüncü çeyreğinde ve seri üretimi de 2022 yılında başlayacak

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat