FLÖRT VE NİŞANLILIĞIN İKİ YILLIK MALİYETİ 55 BİN TL

Türkiye 10 Ocak 2023 14:26
Videoyu Aç FLÖRT VE NİŞANLILIĞIN İKİ YILLIK MALİYETİ 55 BİN TL
A
a

Avantajix.com’un gerçekleştirdiği ankete göre Türkiye’de iki yıl süren flört ve nişanlılık dönemlerindeki buluşmanın ortalama maliyeti 55 bin TL’yı buluyor.

Türkiye’de, çiftler, ortalama iki yıl süren flört ve nişanlılık dönemlerinde, sinema, tiyatro ya da başka bir etkinliğe katılmak, beraber yemek yemek için ayda ortalama 10 kez buluşuyor. Flört çiftlerin her buluşmasının ortalama maliyeti 350 TL. Çiftler, ilişkinin ilk yılında ayda en az on buluşma için toplamda 55 bin TL harcıyor. Sevgililer günü, doğum günleri ve yılbaşı gibi özel günlerde yenilen yemeklere, karşılıklı alınan hediyelere harcanan para 13 bin TL’yi buluyor.

Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com, ilkini 2021 Aralık ayında yaptığı anketini, 2022 Aralık ayında da yineledi ve rastgele seçtiği 27-35 yaş arasındaki bin üyesine, flört ve nişanlılık dönemindeki harcamalarını sordu.

Ankete göre ikinci yıl, ilişkinin oturmaya başlamasıyla buluşma maliyetleri 43 bin TL seviyelerine geriliyor. İkinci yıldaki her buluşma 250 TL’ye mal oluyor. İkinci yıl, hediyelere ve özel gün yemeklerine 10 bin TL harcanıyor. Bu dönemde gerçekleşen evlilik teklifi ritüelinin gideri ise ortalama 3 bin TL oluyor.

Araştırmaya göre flört ve nişanlılık döneminde ilk ay harcamaları ağırlıklı olarak erkekler yapıyor, diğer aylar kadınlar da harcamalara katılıyor. Araştırmaya katılanların sadece yüzde 20’si, ilk ay dışında da buluşmalarda hesabı erkeklerin ödediğini, yüzde 75’i ise ödemelerin “Alman usulü” yapıldığını bildirdi. Kadınların hesabı tek başına üstlenme oranı ise yüzde 5’te kaldı.

“Önemli paralar harcanıyor”

Avantajix.com Dijital Pazarlama Direktörü Sevda Köseibiş, flört ve nişanlılık dönemlerinde harcamaların buluşmalarla sınırlı kalmadığını, erkekler ve kadınların, partnerlerine güzel görünmek için giyime, cilt bakımına, kuaföre, berbere ve spora ciddi paralar harcadığını söyledi.

Bu günleri daha düşük faturalarla geçirmek isteyenlerin ve hediye almakta zorlananların genelde on-line alışverişi tercih ettiğine işaret eden Köseibiş “Gençler, alışverişleri daha da ucuzlatacak püf noktaları kaçırmıyor. Buluşmalarda fırsat sitelerinin avantajlı fiyatlarından yararlanmak, kupon kodu kullanmak veya Avantajix.com gibi alışverişte harcanan paranın bir bölümünü iade eden siteler üzerinden alışveriş yapmak bunların başında geliyor.” ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat