Fatih Akın Agosa köşe yazdı

Türkiye 21 Mayıs 2014 08:54
Videoyu Aç Fatih Akın Agosa köşe yazdı
A
a

Hamburg doğumlu ünlü yönetmen Fatih Akın Agos gazetesine köşe yazdı.

Zafer ÖZPOLAT

Hamburg doğumlu ünlü yönetmen Fatih Akın Agos gazetesine köşe yazdı.
10 Mayıs günü kalp yetmezliği nedeniyle hastanede vefat eden klarnet virtüözü Selim Sesler’in vefatı dolayısıyla köşe yazısı yazan Fatih Akın yazısında ‘Bu satırları yazarken, kulağım Selim Sesler’in müziğinde. Ne zaman benim için bir anlam ifade eden bir sanatçı öte dünyaya göçse, onun sanatının asla ölmeyeceği düşüncesiyle teselli ederim kendimi.
Müziğiyle, acıyı ve sevinci, ışık ve gölge gibi bir birlik içinde eritmeye çabalayan sevgili ağbim Selim. Filmlerimin müziği olan Selim. Benim için bir dosttu, bir müttefikti. Ve son zamanlarda birbirimizi yeterince görememiş olsak da, onu düşünmek beni muzipçe gülümsetiyor. Sayısız macera, sarhoşlukla geçen geceler, konserler, yara olana kadar dans eden ayaklar... Hepsi için ona teşekkür borçluyum. Müzik ruhun gıdasıysa, Selim beni en lezzetli yemeklerle şımarttı. Selim, cazdı!
Fatih Akın filmlerinin müziğinde payı vardı
Fatih Akın filmlerinin müziğinde payı olan  klarnet Virtüözü Selim Sesler için ,onun anısına yazdığı köşe yazısı ile ünlü Klarnet Virtüçzü Selim Sesler’i anlatan Fatih Akın yazısını şu şekilde sonlandırdı
‚ Onu ilk kez 90’ların sonunda, Adnan Bilmemne Sokak’ta, eski Peyote’nin dar, kirli sahnesinde yaşadım. Punklar, çapulcular, varoluşçular, esrarkeşler, siyah elbiseler içindeki gizemli kadınlar için çalardı. O zamanlar, ‘Duvara Karşı’, başıbozuk bir fikir olarak kafamda dolaşıyordu; Selim, bu paçavraya bir beden, bir resim kazandırdı. Bir sürü yapboz parçasını bir biçime kavuşturdu.
Daha sonra Ada Müzik’ten bir CD satın aldım; Brenna MacCrimmon ve Selim Sesler’in ‘Karşılama’sı... Aslında CD’yi kapağı için almıştım. Bu çocuksu, naif fakat sıcak, oyunbaz kapakta, bana dokunan bir şey vardı. Ve Peyote’deki o müzisyeni tanıdım!
DJ’lik yaptığım zamanlarda ‘Keşan’a Giden Yollar’ı tekrar tekrar çalar, herkese göbek attırırdım. Shantel’in Balkan-beat’leriyle herkesi kendinden geçirmeye başlamasından önceydi bu. Sonra ‘Duvara Karşı’ geldi; Haliç kıyısında duran Selim ile orkestrası, filmin amblemi oldu.
‘İstanbul Hatırası’ filminin ayrılmaz bir parçası oldu. Filmle bir dünya turnesine çıktık. Cannes’da Salma Hayek’e, Javier Bardem’e ve daha kim bilir kimlere göbek attırdı.
İki yıl önce Babylon’da onun için bir yardım konseri yapılmıştı. Üzücü bir sebeple düzenlenmiş olsa da (sonuçta amaç, Selim’in kalbinin tedavi edilmesi için para toplamaktı), yine unutulmayacak, efsanevi bir gece yaşanmıştı.
Selim, şimdi cennette klarnet çalıyor ve meleklere göbek attırıyorsun. Orada dans etmeye devam edeceğiz!
Bana armağan ettiğin her şey için çok teşekkür ederim, ağbim.
Fatih Akın
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat