EYALET MECLİSİNDEN “ÇİFTE VATANDAŞLIKˮ KARARI BEKLİYORUZ

Almanya 5 Eylül 2021 13:16
Videoyu Aç EYALET MECLİSİNDEN “ÇİFTE VATANDAŞLIKˮ KARARI BEKLİYORUZ
A
a

SPD’nin, çifte vatandaşlığı modernleştirmeyi amaçlayan kanun teklifinin 8 Eylül 2021’de KRV- Eyalet Meclisinde oylanacağını belirten KRV-Seçim Hakkı Girişimi başkanı eğitimci- yazar Bahattin Gemici mecliste grubu bulunan tüm parti liderlerine birer mektup yazarak çifte vatandaşlık yasa tasarısını desteklemelerini istedi.


Kibar ÖZKAN/ gazetehamburg.com

Sosyal Demokrat Parti SPD’nin çifte vatandaşlığın modernleştirilmesi ve kolaylaştırılması yönünde hazırladığı yasa teklifinin dokuz aydır mecliste ve kamuoyunda tartışıldığını ve nihayet 8 Eylülde Eyalet Meclisinde oylamaya sunulacağını belirten KRV-Seçim Hakkı Girişimi başkanı eğitimci-yazar Bahattin Gemici yaptığı açıklamada şunları söyledi:
   “Mecliste grubu bulunan siyasi partiler, yapılacak oylamada Eyalet Meclisi Uzmanlar Komisyonunun 12 Mayıs 2021’de aldığı ‘Çifte vatandaşlığın modernleştirilmesi ve istisnasız kolaylaştırılması‘ yönündeki tavsiye kararını mutlaka dikkate almalıdır. ˮ
 
   Eyalet Meclisinde alınacak kararın emsal teşkil edeceğini ve konunun Eyaletler Meclisine ve Federal Meclise taşınmasını kolaylaştıracağını, kesin kararın Berlin’de verileceğini belirten Bahattin Gemici; “Entegrasyondan yana olduklarını vurgulayan CDU ve FDP partileri çifte vatandaşlık yasa tasarısını onaylayarak bu konuda samimi olduklarını göstermelidir.ˮ dedi.
 
   Çifte vatandaşlığın Almanya‘da yaşayan yurttaşlarımızın haklarını güvence altına alacağını ve demokratik yaşama katılmalarını kolaylaştıracağını belirten Gemici, ancak bu şekilde ırkçı ve yabancı düşmanı partilerin önüne set çekileceğini savundu.
  
   Yasanın kabul edilmesi, Türkiye Cumhuriyet Devleti ile Federal Almanya Cumhuriyeti tarafından imzalanan Türk işgücü göçü anlaşmasının 60. yılında, göçmenlerin bu ülkeye verdikleri emeğe ve yaptıkları katkıya bir saygı ifadesi olacağını vurguladı.
 
   KRV-Seçim Hakkı Girişimi olarak 8 Eylülde Düsseldorf Eyalet Meclisi önünde bir miting yapmak için izin aldıklarını ancak pandemi yüzünden bunu iptal ettiklerini belirten Gemici tüm yurtttaşlarımıza şöyle seslendi:
   “26 Eylülde yapılacak olan Federal Almanya Parlamento seçimlerine katılacak milletvekili adayları, derneklerimizin ve camilerimizin kapılarını çalacak ve sayıları 700 bini bulan Alman vatandaşlığına geçmiş yurttaşlarımızdan oy isteyeceklerdir. Bu adaylara Türkçe dersinin okullarda verilmesinin yanısıra çifte vatandaşlık konusundaki taleplerimizi mutlaka iletmeliyiz.ˮ
1000
icon
Zülfü 5 Eylül 2021 14:03

Almanyada çok geç kalınmış,verilmemesi için binbir dolap çevrilmiş bir hak. Birinci kuşak feda edildi. Arkadaşların çoğu hayatta değil. Ne ise ummarim bu hatadan geri dönerler

0 0 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat