Elâzığ gastronomisi ve kültürü İstanbul’da tanıtılacak

Türkiye 20 Mayıs 2022 22:12
Videoyu Aç Elâzığ gastronomisi ve kültürü İstanbul’da tanıtılacak
A
a

Metropol İstanbul AVM Ataşehir’de, 28–29 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek 4. İSTCOOK FAST İstanbul Aşçılar Festivali’nde Elâzığ gastronomisi ve kültürü İstanbullarla buluşacak.

Avrasya Gastronomi ve Aşçılar Federasyonu’nun (AGAFED) önderliğinde Avrasya Aşçılar Derneği’nin (AVADER) düzenlediği 4. İSTCOOK FAST İstanbul Aşçılar Festivali, 28–29 Mayıs tarihlerinde Metropol İstanbul AVM Ataşehir’de gerçekleştirilecek.
 
Festivale, AGAFED önderliğinde bağlı olan derneklerden bu yıl 16. yılını kutlayan AVADER, İstanbul Aşçılar Derneği (İSAŞDER), Trakya Turizm ve Gastronomi Derneği (TUGASDER), Marmara Profesyonel Aşçılar Derneği (MAPAD), Elâzığ Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği Uluslararası Çikolata ve Pastacılar Derneği (UÇPAD) ve Katmerciler ve Künefeciler Derneği’nin (KATKUNDER) yönetim kurulu ve üyeleri katılım sağlayacak.

Etkinliğe İstanbul protokolünün yanı sıra, uluslararası, ulusal ve yerel şefler, aşçılar, tedarikçiler, yeme içme üreticileri, gastronomi öğrencileri, sivil toplum kuruluşlarının yönetici ve üyeleri, gurmeler, meslek yazarları, akademisyenler, eğitimciler, gastronomi uzmanları, sosyal medya alan uzmanları, blok yazarları, gazeteciler, turizm uzmanları, sanatçılar ve vatandaşlar etkinlikte yer alacak.

Workshop gösterisi

Festivale bu yıl kardeş dernek olarak Elâzığ teması Elâzığ Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği’nin davet edilmesiyle 9 bin yıllık tarihe sahip kentin gastronomisi ve kültürü İstanbul’a taşınacak. Yemek Teması Elâzığ Yöresel Yemekleri olan etkinlikte, Elâzığ Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği’nin katkıları ile kentin yöresel yemekleri ve kültürü tanıtılacak. Anadolu’dan Yemek Yarışması gerçekleştirilecek.  
 

Organizasyon süresince katılımcı firmaların tanıtımları, interaktif gösteriler, stantlarda çeşitli ikram ve sunumlar, workshoplar ile şeflerin gastronomide eğitim ve öğretim gibi konulardaki söyleşilerden oluşan paneller, etkinlikler yer alacak. Etkinlikte, Araştırmacı Gazeteci Yazar Şef Mehtap Özer Seyran’ın workshop gösterisi de olacak. Kadans Project Okay Aybey sahne alarak konser vereceği etkinlikte, katılan misafirlere sürpriz hediyeler takdim edilecek, tüm misafirlere açık büfe yemek servisi ile birçok sokak lezzetinin yer aldığı ikramlar yapılacak. Etkinlik sonunda kalacak olan gıda fazlalıkları hayvan barınağına mama olarak bağışlanacak. 

 AGAFED depremde de Elâzığlıları yalnız bırakmamıştı
 
Elâzığ Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği Başkanı ve AGAFED Genel Başkan Yardımcısı Harun Seyran, Avrasya Aşçılar ve Gastronomi Federasyon Başkanı Ahmet Karaman önderliğinde 24 Ocak 2022 tarihinde Elâzığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde Elâzığ’ın sesini duyan federasyona bağlı dernekler anında Elâzığ’daydı. AGAFED depremde büyük yara alan Elâzığ’a seyyar mutfak kurdu. Doğukent mahallesinde enkazdan etkilenen vatandaşlara 15 gün boyunca üç öğün olmak üzere her öğün 500 kişiye sıcak yemek ve kahvaltı sundu. Dernek başkanları, şefler ve AGAFED öğrenci kulübü 15 gün boyunca aziz şehrin dertleriyle ortak olmuş ve sıcak yemeklerle gönülleri ısıtmışlardı.
 
 

 
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat