Dr. Ali Söylemezoğlu Kütüphanesi Duisburg’da açıldı

Almanya 25 Ocak 2023 00:58
Videoyu Aç Dr. Ali Söylemezoğlu Kütüphanesi Duisburg’da açıldı
A
a

Türk Eğitim Merkezi’nde yer alan Dr. Ali Söylemezoğlu Kütüphanesinde, Türkiye, Almanya ve dünya tarihi, kültür, sanat, edebiyat, felsefe, dilbilim ve sosyoloji ağırlıklı kitaplar yer alıyor.

Duisburg Türk Eğitim Merkezi’nde, Dr. Ali Söylemezoğlu Kütüphanesi açıldı.

Dr. Ali Söylemezoğlu’nun Türk Eğitim Merkezi’ne bağışladığı 842 kitap, 229 adet dergi ve belgenin de yer aldığı kütüphane, Türkiye, Almanya ve dünya tarihi, kültür, sanat, edebiyat, felsefe, dilbilim ve sosyoloji ağırlıklı kitaplardan oluşuyor.
Kütüphane açılışında Din Görevlisi Yusuf Karakoç dualar okudu ve kitap bağışından dolayı Ali Söylezmoğlu’nu tebrik etti.
Dr. Söylemezoğlu açılışta yaptığı konuşmada "Elimdeki kitaplardan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden temin ettiğim tarihi belgelerden Almanya'da yaşayan insanlarımızın özellikle de gençlerimizin ve gelecek kuşaklarımızın faydalanmalarını arzuluyordum. İlgi alanı eğitim olan ve bu yönde çalışmalar yapan hatta bünyesinde kitap kulübü de barındıran Duisburg Türk Eğitim Merkezi bunun için en iyi adresti. Adıma oluşturulan kütüphaneden dolayı Türk Eğitim Merkezi yetkililerine çok teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

“Gençlerin olanakları genişledi”
Duisburg Türk Eğitim Merkezi adına konuşan yönetici Nurdan Kanıkurumaz ise şunları söyledi: “Türkiye, Almanya ve dünya tarihi, edebiyat ve Türkçe ağırlıklı kütüphane, Dr. Ali Söylemezoğlu’nun bağışıyla daha da zenginleşti. Toplumumuzda kitap okuma seviyesini artırmak ve özellikle gençlerin tarih, kültür, Türkçe bilgi düzeylerini artırmak amacıyla Duisburg Türk Eğitim Merkezi’nde kitap kulübü oluşturduk. Sürekli olarak üniversite öğrencileri ve gençlerle bu çerçevede kitap okuyup, okuma akşamları ve fikir atölyeleri düzenliyoruz. Yeni kitaplarımızla kitap kulübümüzün ve gençlerin olanakları daha da genişlemiş oldu. Bu vesileyle Duisburg ve çevresindeki kitapseverleri kitap kulübümüze katılmayı ve aynı zamanda kitap bağışına davet ediyoruz. Yurtdışı Türkler Başkanlığı’na da kitaplık istemiyle başvuruda bulunduk.”

Kitap kulübünün katılımcıları ise yapılan bağıştan ötürü Duisburg Türk Eğitim Merkezi’nin kütüphanesinin büyük ölçekte genişlediğini ve böylelikle birçok kaynağa kolaylıkla ulaşabildiğinden dolayı memnun olduğunu dile getirdi.“Bizi son derece mutlu etti”

Duisburg Türk Eğitim Merkezi’nin farklı program ve projelerine dâhil çocukların velileri de kütüphanenin genişlemesine yönelik “Eğitim merkezimizde çocuklarımız için zaten birçok etkinlik ve aktivite yapılmakta. Buna ilaveten çocuklarımızın da yararlanabileceği kitaplarla kütüphanenin büyütülmüş olması bizi son derece mutlu etti. Kitap bağışı yapmak isteyen şahıs ve kurumları Türk Eğitim Merkezi’ne kitap bağışı yapmaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.


“Gençlerimiz kitap okumalı”
Türk Eğitim Merkezi’ni himaye eden DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort Başkanı Adnan Mavi kütüphane ve kitap kulübü girişimini kutladığını ve desteklediğini belirterek “Gençlerin kitap okumalarını teşvik etmek öncelikli amacımızdır. Kütüphanemiz kamuya açıktır. Kütüphanemizden araştırmacıların ve halkımızın yararlanması bizi sevindirir. Kitapseverler her zaman Duisburg Türk Eğitim Merkezi’nde gelip kitap okuyabilirler, Aynı zamanda geniş bir belge arşivimiz vardır. Yerel tarih ve göç tarihi hususunda cemiyetimizde ilgililer araştırmalar yapabilirler.” ifadelerini kullandı.

Resmi açılış 7 Şubat’ta
Kütüphanenin resmi açılışının 7 Şubat’ta T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Karaarslan, T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu, Eğitim Ataşesi Gamze Bozgöz’ün ve halkın geniş katılımıyla yapılması öngörülüyor. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat