Çocuk gelinleri konu alan bir roman: Aynur

Medya 14 Ağustos 2021 23:59
Videoyu Aç Çocuk gelinleri konu alan bir roman: Aynur
A
a

Yazar Yeşim Değer, yeni romanı Aynur’la Türkiye’nin toplumsal yaralarından biri olan çocuk gelinleri konusunu ele alıyor.

Haber: Korcan YİĞİT/gazetehamburg

Keşan Postası Gazetesi'nde aktif olarak köşe yazarlığı yapan Yazar, Şair, Gazeteci-Köşe Yazarı ve Şarkı Sözü Yazarı Yeşim Değer’in yeni romanı "Aynur" kitapçılarda yerini aldı.
Yazarın "Toplumun kanayan yarası olan küçük gelinlere hitaben bir çalışma" diyerek mütevazı bir şekilde tanımladığı Aynur, herkesin okuması ve kütüphanesinde bulundurması gereken gerçek bir yaşam öyküsü.
Okuyucunun kendi hayatından birçok benzerliği bulabileceği Aynur, artık olağan hâle gelen, kanıksanan, hayatın akışı içinde değerlendirilen kadın şiddetine de işaret ediyor.

Çocuk gelinlere dini kılıfların uydurulması, bazı kişilerin sapıklıklarına Allah'ı ortak etmeye kalkışması sonucunda kimsenin sesini çıkaramaması, sokakta karısını, sevgilisini öldüresiye döven adamın izlenmesi, paylaşılması gibi çok yönlü boyutlarıyla çocuk gelinler konusu romanda şu ifadelerle ele alınıyor:  
"Işıklar içinde bir köy, o köyde karanlıkta kalan bir ev. Babası ve hiç tanımadığı bir adam tarafından kendisine biçilen hayatın ağırlığı altında yasam mücadelesi veren genç kıza kader nasıl bir yol çizecek? Büyük bir şehrin çıkmaz sokaklarında ve yüreğindeki seslerin kalabalığında, karanlığın içinde ışığa giden yolu bulmaya çalışan Aynur'un yüreklere dokunan hikâyesi bu. Güçsüzken bile ayakta durmak zorunda kalan, umuda sarılan kadınların ortak sesi."  
Çok yönlülüğüyle dikkat çekiyor
İstanbul İstinye doğumlu olan yazar, halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü mezunu. Yeşim Değer ilk çıkışını 2019 yılında anne ve babasına hitaben "Geçmişe ait anılarımı barındıran kitap" diye tanımladığı “Her Şeye Dair Ne Varsa içinde ” adlı kitabı ile yaptı. Başta Sarıyer Edebiyat Günleri olmak üzere kitap konulu pek çok organizasyonda görülen Değer aynı zamanda başarılı bir radyo programcısı.
Pek çok sosyal sorumluluk projesinde de ortaya yüreğini koyan, canla başla koşturan yazarın imza günleri de kalabalık ve coşku dolu.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat