ÇİFTE VATANDAŞLIK VE ANADİLİ DERSLERİ İÇİN ÇALIŞACAĞIM

Almanya 13 Mayıs 2022 00:40
Videoyu Aç ÇİFTE VATANDAŞLIK VE ANADİLİ DERSLERİ İÇİN ÇALIŞACAĞIM
A
a

SPD’nin Recklinghausen milletvekili adayı Anna Teresa Kavena; “Ben Polonya kökenli bir göçmenim. Çifte vatandaşlığı, yerel seçimlere katılma hakkını ve anadili derslerini sonuna kadar savunacağım.”

RECKLİNGHAUSEN
 
   Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Meclisi seçimleri göçmenlerin eşit haklara ve çifte vatandaşlığa kavuşmaları için belirleyici olacak. SPD’nin Recklinghausen milletvekili adayı Anna Teresa Kavena yurttaşlarımıza seslenerek;
   “Ben Polonya kökenli bir göçmenim. Eşim Çek Cumhuriyeti’nden geldiği için seçimlerde oy kullanamıyor. Alman okullarında kendi anadilimde ders görmedim. Bunun acısını çekiyorum. Anadili bir zenginliktir. Toplumumuzun çokdilli insanlara gereksinimi vardır; bu yüzden desteklenmelidir. Çifte vatandaşlık, yerel seçimlere katılma hakkı ve anadili dersleri için sonuna kadar mücadele edeceğim.” dedi.
 
15 Mayıs’ta yapılacak olan eyalet seçimlerine katılmaya ve SPD’ye oy vermeye çağırıyoruz
  
Çifte vatandaşlığın kabul edilmesiyle göçmen sorunlarının siyasi partiler tarafından dikkate alınacağını  ve çözümünün kolaylaşacağını belirten KRV- Secim Hakkı Girişimi Bahattin Gemici; yasanın Federal Mecliste kabul edildikten sonra Eyaletler Meclisine (Bundesrat) gönderileceğini ve burada onaylanacağını söyledi. Eğitimci- yazar Bahattin Gemici şu görüşlere yer verdi:
   “Çifte vatandaşlık yasa teklifi Federal Meclisten geçse bile, koalisyon partilerinin Eyaletler Meclisinde (Bundesrat) çoğunluğu olmadığı için  yürürlüğe giremeyecek. Eyaletler Meclisinde sandalye sayısının olumlu yönde değişmesi, Kuzey Ren Vestfalya’da SPD ağırlıklı bir hükümetin kurulmasıyla mümkün olacaktır. KRV‘den oraya gidecek olan 6 temsilci durumu değiştirecektir. Oy hakkı olan tüm yurttaşlarımızı 15 Mayıs’ta yapılacak olan eyalet seçimlerine katılmaya ve SPD’ye oy vermeye çağırıyoruz.”

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat