Çiçekçilik sektöründe bir iş kadınımız ‘Güzel duygular çiçeklerle dile gelir’

İş Dünyası/Ekonomi 14 Eylül 2013 15:43
Videoyu Aç Çiçekçilik sektöründe bir iş kadınımız ‘Güzel duygular çiçeklerle dile gelir’
A
a

Gazetehamburg’un yapmış olduğu işadamları ve iş kadınlarımızı 4. tanıtım serimizin konuğu Çiçekçilik sektöründe Almanya’nın Hamburg kentinde başarılı iş kadınımız Sevda Yırtıcı .. Çiçekçilik sektöründeki yükselişini ve adından söz ettirmenin sırlarını gazetehamburg’a anlatan iş kadınımız Sevda Yırtıcı ‘Bu mesleği severek yaparsanız.Başarılı olursunuz.Çünkü güzel duygular çiçek

Çiçekçilik sektöründe bir iş kadınımız
‘Güzel duygular çiçeklerle dile gelir’

 

İş Kadınlarımızı  ve İş adamlarımızı tanıtıyoruz serisi(4)
 

Hazırlayan :Zafer ÖZPOLAT
 
Gazetehamburg’un yapmış olduğu işadamları ve iş kadınlarımızı 4. tanıtım serimizin konuğu Çiçekçilik sektöründe Almanya’nın Hamburg kentinde başarılı iş kadınımız Sevda Yırtıcı ..
Çiçekçilik sektöründeki yükselişini ve adından söz ettirmenin sırlarını gazetehamburg’a anlatan iş kadınımız Sevda Yırtıcı ‘Bu mesleği severek yaparsanız.Başarılı olursunuz.Çünkü güzel duygular çiçeklerle dile gelir.Bazen karşındakine anlatamadığın duyguları bir buket ile anlatabilirsin.’dedi

Gazetehamburg: Sevda Hanım,Almanya’ya nasıl geldiniz? Bu sektöre nasıl girdiniz.Sizi tanıyabilirmiyiz?
Sevda Yırtıcı: Ben Kayseri doğumluyum.Almanya’ya evlenerek geldim.İki oğlum ve bir kızım var.Bu meslek ile ilgili eğitim aldım.Ben çiçekleri çok seviyorum.El becerimi ve göz zevkimi birleştireceğime inandığım için bu mesleği seçtim.Severek yapıyorum.Yaklaşık 2000 yılından bu yana bu mesleği yapıyorum.
Gazetehamburg:Alman ve Türk müşterilerinizin çiçek alırken,farklı tercihleri oluyor mu?
Sevda Yırtıcı:Evet, oluyor.Alman müşterilerim genellikle çiçekten pozitif enerji aldıkları için haftada bir gün  evlerine ve iş yerlerine çiçek alıyorlar.Ancak Türk müşterilerimizde bu kavram biraz zor .Onlar genel de hasta ziyareti,doğum günü,özel günlerde çiçek tercih ediyorlar.Daha çok sevgililer günü, Anneler gününde çiçek alınıyor.Aslında bir eve en az haftada bir gün çiçek alınmalıdır.Çiçekler evlerde pozitif enerji ile birlikte huzur veriyor.

Gazetehamburg:Türk müşterilerinizle Alman müşterilerinizin tercihleri de farklı oluyor mu?

Sevda Yırtıcı :Evet oluyor.Türk müşterilerim genel de gül tercih ediyorlar.Almanlar genel de pembe tercih ediyorlar.Çiçeklerinde bir dili vardır.Papatyalar ve Kırmızı güller sevgiyi,Pembe hoşlanmayı,beyaz masumiyeti,Sarı ayrılığı anlatır.
Gazetehamburg:Gençlerimize meslek eğitimi verebiliyor musunuz?
Sevda Yırtıcı:Maalesef bunu veremiyorum.Nedeni ise Benim uzmanlık belgem olması gerekiyor.Bunu alabilmem için de 10-15 yıl bu mesleği yürütmem lazım.Ancak gençlerimize Praktikum imkanı verebiliyorum.
Gazetehamburg:Her mesleğin zor tarafı vardır.Bir Kadın olarak bu sektör de bulunmanızın zor tarafları varmı dır?
Sevda Yırtıcı: Hayır bir kadın olarak zor tarafı yoktur.Ancak bu sektör gıda sektöründe olduğu gibi,büyük firmaların eline geçecektir.Bu sektör de büyümek önemlidir.Küçük çiçek firmaları Hamburg başta olmak üzere kapanıyor.Tek tek kişiye çiçek satmakla büyümek çok zor.Ben satışları artırmak için hasta hane ve büfelerle anlaşma yapıyorum.Çiçek siparişi verenlerin istediği yerlerine çiçek götürebiliyoruz.Firma olarak ben ve çalışanlarım güler yüzlü hizmet  anlayışımızla hizmet ettiğimiz sürece bu sektörde en iyisini yapacağımıza inanıyorum.’Sevda’s Blumen ‘ adı altında Sievekingdamm 33 adresinde  ve Landwehr semtinde olmak üzere iki yerde hizmet veriyoruz. Bu sayıyı artırmak tabiiki, istiyorum.
Gazetehamburg: Verdiğiniz bilgiler için gazetehamburg olarak teşekkür ediyoruz.
Sevda Yırtıcı:Asıl bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum.Yayın hayatınızda başarılar diliyorum.
 
 

 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat