Çiçek aşısı, Maymun Çiçeği Hastalığı’ndan koruyor

SAĞLIK 26 Mayıs 2022 16:37
Videoyu Aç Çiçek aşısı, Maymun Çiçeği Hastalığı’ndan koruyor
A
a

Dermatoloji Uzmanı Dr. Aycan Özden Sezgin, Maymun Çiçeği’ne karşı en önemli silahın ise çiçek aşısı olduğunu ancak 1980'li yıllardan sonra çiçek aşısının uygulamadan kaldırıldığını söyledi.

Afrika’dan çıkıp başka ülkelerde de görülmeye başlayan Maymun Çiçeği Hastalığı salgını, koronavirüsün ardından tüm dünyada yeni bir endişe yarattı.
Koronavirüsün ardından dünyanın yeni kâbusu olmaya aday Maymun Çiçeği Hastalığı hakkında bilgi veren Dermatoloji Uzmanı Dr. Aycan Özden Sezgin, yurt dışında ortaya çıkan hastalıkların çeşitli antiviral ilaçlar kullanılarak tedavi edilebildiğini dile getirerek Maymun Çiçeği’ne karşı en önemli silahın çiçek aşısı olduğunu söyledi. Çiçek aşısının yüzde 80-85 oranında Maymun Çiçeği hastalığından koruduğunun düşünüldüğünü belirten Sezgin “Ne var ki 1980'li yıllardan sonra çiçek aşısı kullanılmamış olup bu da günümüzde yaklaşık 40 yaşından daha genç bireylerin çiçek aşısının olmadığı anlamına gelmektedir.” diye konuştu.
Hastalık Türkiye’de görülmedi
Dr. Sezgin, kemirgenlerden insanlara ısırık, tırmalama, enfekte vücut salgısı, enfekte eşya teması ile insandan insana ise damlacık yolu, havadan veya vücut salgıları aracılığı ve cinsel yolla bulaşan Maymun Çiçeği Hastalığı’nın (Monkeypox) henüz ülkemizde görülmediğini ifade etti.  Dr. Sezgin, özellikle son bir ay içinde riskli bölgelere seyahat edip edilmediği ya da benzer şikâyetleri olan kişilerle temas edip edilmediğinin önemine dikkat çekti.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat