Bülent Kol, ‘Türkiye yapay zekada bir numara olabilir’

Avrupa/Dünya 20 Mayıs 2020 20:47
Videoyu Aç Bülent Kol, ‘Türkiye yapay zekada bir numara olabilir’
A
a

Avustralya’da faaliyetlerini sürdüren Procell isimli teknoloji şirketinin patronu Bülent Kol, ‘Türkiye’nin yapay zeka konusunda eğitilmiş bir ülke olduğunu belirterek, yakında ürünlerimizin üretimini Türkiye’ye transfer edeceğiz’ dedi.

AVUSTRALYA- Bülent Kol, Avustralya’da akıllı temizlik ve güvenlik robotu dizayn ve pazarlamasında büyük başarı gösteriyor. Bu robotlar 30 dakika içinde ortamdaki tüm bakteri ve virüsleri yok etme kapasitesiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Özellikle içinde bulunduğumuz corona virüslü ortamlarda insansız olarak yapılan temizlik ve dezenfektan işlemleriyle insan hayatının tehlikeye girmesini önlüyor. Böylece virüsün yayılmasına engel oluyor. Tablet ve cep telefonuyla uzaktan kumanda edilebilen bu robotlar, çalışanların virüs kapmasını da önlüyor. Sanayi ve site yaşam bölgelerindeki devriye gezen güvenlik robotları ise hareket, ses ve gece görüşlü kameralarıyla tehlikeyi algılayarak direk polise bildiriyor. İş adamı Bülent Kol, son dönemlerde yapay zekayla çalışan akıllı robotlara olan talepte büyük artış olduğu belirterek, bunların teknolojisini ülkemize transfer edeceklerini söyledi. 
 
Bülent Kol, ‘Corona virüsten sonra talep arttı’
Uzun yıllardan beri Avustralya’da faaliyetlerini sürdüren iş adamı Bülent Kol, akıllı temizlik robotu dizayn ve pazarlamasında büyük başarılara imza atıyor. Son dönemlerde akıllı temizlik robotlarına olan talepte büyük artış olduğunu vurgulayan Bülent Kol, ‘Akıllı temizlik robotlarımız kendi başına otomatik olarak çalıştığı gibi, telefon ya da tablet yardımıyla da uzaktan kumanda edilebiliyor. Sadece temizlik değil, yer paspaslama, süpürme ve dezenfekte işlemlerini yapabiliyor. Ayrıca gerektiğinde asansörü kendi başına kullanabiliyor. Bir günde 10.000 metre kare alanı tek başına temizleme kapasitesine sahip robotlar, şarjı bitince kendini otomatik olarak şarja bağlayabiliyor. Havalandırma sistemlerinden geçen havayı arındırarak, temiz tutan plazma sistemlerimizi de yakında ülkemizde pazarlamaya başlayacağız. Akıllı robotlarımız 30 dakika gibi kısa bir süre içinde ortamdaki bütün bakteri ve virüsleri yok etme kapasitesine sahiptirler’ şeklinde konuştu.
 
Bu teknolojiyi Türkiye’ye taşıyacağız
Ayrıca güvenlik robotlarının da mevcut olduğunu vurgulayarak, ‘Bu robotlar özellikle sanayi bölgelerinde, site yaşam merkezlerinde kullanılmaya çok uygunlar. Etraftan normal olmayan bütün hareketleri tespit edebilme özelliğine sahip yapay zeka robotlarımız, ses algılama ve termal kameraları sayesinde gece plaka okuma, kendi başına polis arama ve devriye görevi yapma özelliğine sahipler. Türkiye yapay zeka konusunda eğitilmiş beyin gücüne sahip bir ülke çok yakın bir zamanda bu ürünleri ülkemizde üretme hedeflerimiz var. Biz sadece bu girişimimizle açılışı yapmak istiyoruz. İnancım Türkiye bu alanda dünya devi olacak potansiyele sahip bir ülke. Şahsım olarak yapay zekayı çok tasvip etmesem de, içinde bulunduğumuz şartlar bizleri bu değişikliğe mecbur bıraktı. O zaman yapay zekanın kontrol ettiği değil, yapay zekayı kontrol eden bir millet olmak için girişimlere başladık. Çok değil, gelecek on yıl içerisinde robotlar hayatımızın her alanında bizlere yardımcı olarak, hayatımızı kolaylaştıracak’ dedi.
 
Personeli virüsten koruyor
Özellikle corona virüsünden sonra temizlik yapan personellerin büyük risk altına girdiğini vurgulayan Bülent Kol, ‘Bu bağlamda geliştirdiğimiz robotlar büyük rağbet görmeye başladı, çünkü insansız olarak çalışıyorlar ve bu şekilde virüsün temizlik işçilerine bulaşması engellenmiş oluyor. Gelecekte robotların birçok iş dalında insanlara yardımcı olacağı kesin. Procell şirketi olarak bu alana yatırımlarımızı yönlendirdik. Şimdiye kadarki robotların insanlar tarafından kullanılan versiyonları vardı. Ancak bizim pazarladığımız akıllı robotlar tamamıyla insansız olarak kendi işlerini kendileri geçekleştirebiliyor. Programı veriyorsunuz o akşama kadar gereken her şeyi kendi başına gerçekleştiriyor’ dedi.
 
Vedat Alyaz, ‘Güvenilir ve hijyenik ortam sağlıyoruz’
Procell şirketinin basın danışmanı Vedat Alyaz, akıllı temizlik robotlarının günde dört kişinin yaptığı işi tek başına gerçekleştirdiğini belirterek, ‘Özellikle açık alan, hastane, AVM, okul gibi yerlerde çok kullanışlıdır. Henüz ev tipleri üzerinde çalışmadık ancak talep olursa ilerleyen dönemlerde onun üzerinde de çalışmalar yapabiliriz. Akıllı temizlik robotumuzun hastalık ve diğer insani faktörlerden dolayı çalışmama, işe gelmeme gibi bir durumu da yok. Bu nedenle daha kullanışlıdırlar. Şu an Avustralya ve dünyanın birçok yerinden büyük talepler var. Yakın bir zamanda ülkemizde vatandaşlarımızın hizmetine de sunmak için çalışmalara başladık’ dedi. 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat