Bol kahraman içinde kaybolunan bir roman: Zühre

Medya 27 Nisan 2021 07:22
Videoyu Aç Bol kahraman içinde kaybolunan bir roman: Zühre
A
a

Gazetehamburg Yazarı Cezmi Ancil’in ilk romanı Zühre, Ege’de geçen Kürt işçilerin hayatlarından kesitler taşıyor. Ancil, Zühre için “Bol kahraman içinde kaybolunan bir roman.” tanımlaması yapıyor.

Edebi, toplumsal ve kültürel içerikli yazılarıyla gazetehamburg okuyucularının yakından tanıdığı Yazar Cezmi Ancil’in ilk romanı Zühre yayınlandı.
Zühre, Ege kıyılarında çalışan Kürt işçilerin aşk, kader ve yaşam üçgenindeki serüvenlerini konu alıyor. Roman, köyünü hiç görmemiş bir aşiret reisinin kızı olan Zühre’nin kasabaya gelen başka bir aşiret reisinin oğluyla geçmişte yaşanmış bir ölümün ardından yılar sonra aynı kaderde buluşmalarını anlatıyor.  
Ancil’in Zühre için “Bol kahraman içinde kaybolunan bir roman. Okuyucunun ucu açık bırakılan konularda, kendi kahramanı ile etkileşim içine girebileceği bir roman.” tanımlaması daha başlamadan okuyucuyu saracak bir yapıtla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. 
Her bir hayata bir kahraman
Romanın başkahramanları olan Berdan ve Zühre’nin merkezde olduğu ama helezon biçiminde katmanlaşan bir eser Zühre. Berdan ve Zühre’nin ilişkisinden yola çıkarak bir yanda geçmişine bağlı Şeh’i, bir yandan Berdan’la ismi anılan Besime’ye âşık olan Himmet’in karşılıksız aşkını konu alıyor. Aynı kasabada Mina’nın aşkı ve bölgesel olaylar etrafında yer alan birçok kahramanın serüveniyle genişliyor.
“Herkesin hayatında kahramanları vardır. Romanda da herkesin kendi kahramanı var.” diyen yazar kahramanlar hakkında şu bilgileri paylaşıyor: “Melis ve Deniz kasabanın kahramanı; erken ergenlik gibi iki erken biten aşk… Sezi bir işçi eşi, şefkat dolu bir anne… Kocası Metin, arkadaşı Yado’yla birlikte çürümenin adı. Haki, kısa yoldan sınıf atlamanın genç hızlı delikanlısı olma yolunda telef olan arkadaşıyla diğer bir kahraman.
Selvi ve Gume Kürt kadınını anlatıyor. Deniz ve Devran başlamasıyla beraber biten bir aşkı temsil ediyor. İsmi kötüye çıkmış Maide’nin kötülükler içinde kötülere karşı kaybolup gitmesi… Okuyucunun da Zühre’de kendi kahramanıyla beraber akıp gideceği umuduyla…”
Zühre yazarın dördüncü kitabı
Cezmi Ancil, daha önce de üç kitaba imzasını attı. İlk denemesi olan 12 Eylül sürecini anlatan “Binbaşının Düdüğü”nün ardından yayınlanan “Eylülü Beş Geçe”, 12 Eylül’de yaşanmış gerçek hayat hikâyeleri ile genç kuşaklara geçmişin izlerini yansıttı.
“Çınarın Gözyaşları” ise kahramanın bir Almanya günlüğü ile gurbete adımını anlatıyor.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat