BM, 30 Mart’ı Uluslararası Sıfır Atık Günü ilan etti

Almanya 17 Aralık 2022 12:25
Videoyu Aç BM, 30 Mart’ı Uluslararası Sıfır Atık Günü ilan etti
A
a

Türkiye'nin oluşturduğu ve öncelik ettiği "sıfır atık" kararı, BM Genel Kurulu’nda onaylandı ve 30 Mart’ın Uluslararası Sıfır Atık Günü olarak kutlanmasına karar verildi.


Türkiye'nin iklim değişikliği ile mücadele ve sürdürülebilir kalkınma planları kapsamında sunduğu "sıfır atık" kararı, BM Genel Kurulu’nda kabul edilerek 30 Mart’ın Uluslararası Sıfır Atık Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.
BM Genel Kurulu Türkiye'nin ana sunucusu, 105 ülkenin ise ortak sunucu olduğu kararı oydaşma ile kabul etti. Ortak sunucu ülkeler arasında Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bangladeş, Endonezya, Finlandiya, İtalya, İsveç, Japonya ve Güney Kore gibi dünyanın farklı bölgelerinden ülkeler yer aldı.
Kararla, yerel ve ulusal sıfır atık girişimlerini teşvik etmek için bilgi, deneyim ve uzmanlığa dayalı, cinsiyet dengesi ve adil coğrafi temsil dikkate alınarak gönüllü ve seçkin kişilerden oluşan üç yıl görev yapacak bir danışma kurulu kurulacak.
Sıfır atık girişimleri, çevreye duyarlı atık yönetimi, sürdürülebilir tüketim ve üretim konularının BM bünyesinde ele alınmasına devam edilmesi gerektiğini vurgulanan karar, üye devletleri ve BM ile diğer uluslararası ve bölgesel örgütleri sıfır atık girişimlerini uygulamaya teşvik ediyor.
Kararda, BM Çevre Programı'nın bir sonraki Küresel Atık Yönetimi Görünümü raporunda sıfır atık girişimlerine de yer verilmesini isteniyor. Ayrıca BM Genel Kurulu Başkanı'ndan 2023 yılında "sıfır atık" ve "Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Modellerine Yönelik 10 Yıllık Çerçeve Programı" konularında üst düzey bir toplantı düzenlemesi talep ediliyor.

Proje, Emine Erdoğan öncülüğünde başlamıştı

Sıfır Atık Projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde beş yıl önce başlatılmıştı. Proje, yerelde atık oluşumunun önlenmesi, atık ayrıştırma ve dönüşüm sistemlerinin belediyelerce kurulmasını içeriyor. Bununla birlikte atıkların yeniden değerlendirildiği inovatif projelerin geliştirilmesi, kaynakların verimli kullanıldığı üretim modellerinin artması gibi iklim değişikliğine karşı mücadelede ciddi öneme sahip adımlar içeriyor
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat