Avrupa'nın en büyük matbaası kapanıyor

Almanya 20 Nisan 2021 19:59
Videoyu Aç Avrupa'nın en büyük matbaası kapanıyor
A
a

Almanya'nın Nürnberg kentinde Türk işçilerin de ekmek kapısı olan Avrupa'nın en büyük matbaası 'Prinovis' ay sonu kapanacağı duyuruldu.

Almanya'nın Nürnberg kentinde Türk işçilerin de ekmek kapısı olan  Avrupa'nın en büyük matbaası 'Prinovis' ay sonu kapanacağı duyuruldu.

Almanya'nın Nürnberg kentinde, ülkenin ve Avrupa'nın en büyük matbaa firması olarak bilinen Prinovis, 30 Nisan'da kapanıyor. Ülkede 70 yıl önce faaliyetlerine başlayan firma, 2005 yılında yapılan birleşmeler sonucu Prinovis adını aldı. Dünyaca ünlü dergilerin yıllardır basıldığı matbaada 50'si Türk olmak üzere 700 işçinin çalıştığı ifade edildi. Firmanın kapanmasıyla Türk ve yabancı çalışanların işsizlikle karşı karşıya kalacak.

EĞİTİM MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Çok sayıda Türk vatandaşının çalıştığı Prinovis matbaasında yıllık 360 bin ton kağıt basılıp işleniyordu. Matbaanın eğitim merkezine dönüştürüleceği ifade edildi. Nürnberg Büyükşehir Belediyesi ile Prinovis arasında yapılan anlaşma gereği 5 hektar arazi, Nürnberg Belediyesine tahsis edilecek.Söz konusu araziye meslek okulları açılacak.

 

1000
icon
Mert 24 Nisan 2021 12:09

Kapansın problem nerde? Almanya'nın daha ne büyük Marka fabrikaları var. Biz kendi derdimize yanalım. Ülkemizde AKP hükümeti 19 yıldır hiç bir fabrika bırakmadı. Işığı yanan üreten, her ekmek kapısı olan mekanları kapattı. Biz almanlara değil kendimize yanalım. Gazanız mübarek olsun.

0 0 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat