Asgari ücret 12 euroya yükseltildi

Hamburg 2 Ekim 2022 13:41
Videoyu Aç Asgari ücret 12 euroya yükseltildi
A
a

Almanya’da asgari ücret 12 euroya yükseltildi. Milletvekili Öneş yeni asgari ücret uygulamasıyla altı milyonun üstünde çalışanın gelirlerinin olumlu yönde etkileneceğini belirtti.

Ekim ayından itibaren Almanya’da yürürlüğe girecek yeni düzenlemeler önemli değişimler getiriyor. Hamburg Eyalet Parlamentosu Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Barış Öneş, asgari ücrette, ufak çaplı işler olarak tanımlanan minijob ile orta çaplı işler olarak nitelendirilen midijob sınırında, enerjide ve ulaşımdaki değişiklikler hakkında bilgi verdi.   
 
Asgari ücret 12 euro oldu 
 
Geçtiğimiz temmuz ayına kadar 9,60 euro olan, temmuz ayında 10,45’e yükseltilen asgari ücret 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren 12 euro oldu. Yeni asgari ücret uygulamasıyla birlikte Almanya, Lüksemburg’dan sonra Avrupa Birliği’nin (AB) en yüksek asgari ücretli ikinci ülkesi konumuna yerleşti. Yeni asgari ücret uygulamasıyla altı milyonun üstünde çalışanın gelirlerinin olumlu yönde etkileneceğini söyleyen Öneş “İşçi bir ailenin çocuğu olarak yetişen biri olduğum için insanların emeklerinin karşılığının adil bir şekilde ödenmesini çok önemsiyorum. Büyük bir adım olmasa da önemli bir adım olduğunu, daha da iyileştireceğini düşünüyorum. Merkezi seçim vaatlerimizden birini daha gerçekleştirebilmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.  
 
Minijob sınırı 520, midijob sınırı bin 600 euro 
Öneş, minijob sınırının 450 eurodan 520 euroya yükseltildiğini, bugüne kadar 450 ile bin 300 euro arasında olan midijob sınırının ise 520 ile bin 600 euroya çıkartıldığını belirtti. Öneş, ayrıca midijob işlerde sosyal ödenekler noktasında işverenlerin payının yükseltilmesinin çalışanları maddi açıdan avantajlı hâle getirdiğinin altını çizdi.  
 
“Gazdaki Katma Değer Vergisi (KDV) yüzde 7’ye indirildi” 
 
Öneş, Almanya’da doğal gaza ek olacak katkı payı uygulaması planının son anda geri çekildiğini ve hükümetin bu şekilde fiyatların daha da artmasını engellediğini aktararak “Gazdaki katma değer vergisi ise yüzde 19’dan yüzde 7’ye düşürüldü. Bu şekilde, gaz tedarikçilerinin bu avantajı tüketiciye aktarması ve gaz fiyatlarının düşürülmesi bekleniyor. Uygulama 2024 yılının Mart ayına kadar devam edecek.” diye konuştu.  
  
Hamburg’da toplu taşımada tıbbi maske yeterli 
 
Öneş, Yeni Enfeksiyondan Korunma Yasasının da yürürlüğe girdiğini söyledi. Buna göre 7 Nisan 2023 tarihine kadar yürürlükte olacak düzenleme kapsamında toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğunun devam etmesi kararı alındı. Hamburg’da toplu taşıma araçlarında artık FFP2 maske zorunluluğu kaldırıldı, altı yaşından itibaren yolcular tıbbi maske takılabilecek ama uzmanlar FFP2 maske takılmasını tavsiye ediyor. Öneş “Şehirler arası toplu taşımalarda FFP2 maske zorunluluğu devam edecek. Uçaklarda ise maske zorunluluğu yok. Hastane, muayenehane, bakımevleri gibi yerlerde FFP2 maske zorunluluğu da sürecek. Kültür ve spor etkinliklerinde, restoranlarda aşılı olmayanlar veya negatif testi olmayanlar maske takmak zorunda. Eyaletler, vaka sayısına göre kendi kısıtlamalarını ve düzenlemelerini yürürlüğe koyabilecek.” açıklaması yaptı.   
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat