Alman mahkemesinden Esed'in eski istihbaratçısına hapis cezası

Almanya 25 Şubat 2021 00:33
Videoyu Aç Alman mahkemesinden Esed'in eski istihbaratçısına hapis cezası
A
a

Almanya'da Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi, Suriye istihbaratı için çalışan Eyad el Garib'i, insanlığa karşı suç işlenmesine yardımcı olmaktan 4,5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Federal Başsavcılık davayı Esed rejimi üyelerine karşı dünyadaki ilk cezai takibat olarak nitelendirdi.

Mahkemenin kararında, Esed rejiminin eski istihbaratçısı Eyad el Garib'in en az 30 eylemciyi gözaltına alarak işkence yapılan hapishaneye götürdüğünün kanıtlandığı belirtildi. Eyad el Garib'in, insanlığa karşı suç işlenmesine yardımcı olmaktan 4,5 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

ENVER RASLAN TECAVÜZ VE 58 CİNAYETLE SUÇLANIYOR

Suriye istihbaratı için çalışan sanık Enver Raslan'ın yargılanmasına ise devam edilecek. Raslan'ın 2014'te, Garib'in de 2018'de Almanya'ya geldikleri tespit edilmiş ve her ikisi de 2019'da Berlin'de yakalanmıştı.
İddianameye göre, 57 yaşındaki Raslan, 2011 ve 2012'de insanlığa karşı suç işlemenin yanı sıra tecavüz ve 58 cinayetle suçlanıyor.

"SURİYE HÜKÜMETİNİN BİR ÜYESİNE İLK KEZ CEZA VERİLDİ"

Federal Başsavcılık, davayı, "insanlığa karşı suçlar için Esed rejimi üyelerine karşı dünyadaki ilk cezai soruşturma" olarak nitelendiriyor.
Esad hükümeti işkence iddialarını yalanlarken Suriyeli insan hakları avukatı Enver el-Bunni bu kararın örnek teşkil edebileceğini söyledi. el-Bunni, "Tarih yazıldı. Suriye hükümetinin bir üyesine işkence ve cinayetten ilk kez ceza verildi. Bu adaletin yerini bulabileceğine dair umut verici bir durum" açıklamasını yaptı.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat