Ali Ertan Toprak diplomasız çıktı

Hamburg 18 Şubat 2020 22:51
Videoyu Aç Ali Ertan Toprak  diplomasız çıktı
A
a

23 Şubat Hamburg Eyalet Meclisi seçimlerinde Alman Hristiyan Demokrat Partiden milletvekili adayı olan Ali Ertan Toprak’ın üniversite mezunu olmadığı çıktı.


Haber : Zafer ÖZPOLAT

23 Şubat Hamburg Eyalet Meclisi seçimlerinde Alman Hristiyan Demokrat Partiden milletvekili adayı olan Ali Ertan Toprak’ın üniversite mezunu olmadığı çıktı.
 
Gazetehamburg’a gelen bir  telefon üzerine Ali Ertan Toprak’ın eğitim durumunu bir ay gibi zaman içerisinde ekibim ile birlikte araştırmaya başladık.
Ali Ertan Toprak’ın Facebook ve diğer sosyal medya hesaplarında
eğitimi ile ilgili  ‘Studium Rechts-und Sozialwissenschaft) ibaresi yer alıyor.
Yani ‘Hukuk ve sosyal bilimler okudum’ okudum dediğinde o kişinin o branştan mezun olduğu anlaşılır.
Facebook hesabında  Ali Ertan Toprak, okuduğu bölümün Üniversite adını Münster üniversitesi olarak yer vermişti.
 
Münster üniversitesi yetkillerine   sorduğumuzda  Ali Ertan Toprak’ın üniversite mezunlar listesinde adının bulunamadığı söylendi. 
Mezunlar listesinde adı bulunamayan  Ali Ertan Toprak’ı arayarak röportaj teklifinde bulundum. Kendisi röportaj teklifimizi kabul etti .
 
Yaptığımız röportaj şöyle gelişti.
 
‘Hukuk ve Sosyal bilimler okudum’
 
Röportaj yaptığımız kişilere sorduğumuz gibi Ali Ertan Toprak’a da Sizi tanıyabilir miyiz?  sorusunu sordum.
 
Ali Ertan Toprak ‘ Ben Türkiye kökenli Alevi Kürt bir aileden dünyaya geldim. Ankara 1969 doğumluyum. 1971 yılında ailem Hamburg’a geldi. Dördüncü sınıftan bu yana Almanya’da kaldım ve okudum. Babam Edebiyat öğretmenidir.  Münster üniversitesinde hukuk ve sosyal bilimler okudum.
 
Eğitim durumunuz nedir?

Hukuk ve Sosyal Bilimler okudum. Hukuk fakültesini bitirdikten sonra öğretmenlik bölümüne geçtim. Öğretmen olmanız için ikinci bir bölüm tercihi yapmanız lazım. Bende Sosyal Bilimleri tercih ettim. Ama Sosyal Bilimleri bitirmedim.  Siyaset danışmanı olarak iş hayatına atıldım. Evet hukuku bitirdim.
 
Şu anda Hukukçumuzsunuz?
 
Staj dönemini yapmadığım için Avukat değilim. Sınavlara girerek onu yapmam gerekiyor ki, Avukat olayım. Bütün dersleri verdim. Okulumu bitirdim. İstersem staj kısmını bitiririm ama ona zaman gerekiyor.

 
Oy pusulanızda berater (Danışman)  yazıyor. Ne konuda danışmanlık yapıyorsunuz ?
 
Politik danışmanlık yapıyorum.
 
Peki bu konuda bir eğitim aldınız mı?
 
Yok almadım. Almanya’da  Berater (Danışmanlık) şirketleri olan Roland Berger ‘de 10 yıl  çalıştım.
Siyasetin içine girince hukukçu arkadaşlar ile bir danışmanlık şirketi kurduk. Siyasi kurumlara ve şirketlere danışmanlık yaptık. Serbest meslek olarak siyasi danışmanlık  yapıyorum. Aynı zamanda da tercümanım.
 
Üniversite de Ali Ertan Toprak 'ın ismi bulunamadı
 
Bu röportajın ardından tekrar Münster üniversitesi öğrenci işlerini arayarak Ali Ertan Toprak’ın üniversitede hukuk okuduğu ve okulunu bitirip bitirmediğini  sorduğumuzda Münster üniversitesi yetkilisi  Ali Ertan Toprak’ın kayıtlara göre  üniversitede  ismini bulamadı
 
Tekrar Ali Ertan Toprak’a telefon açarak üniversiteyi bitirmediğini öğrendiğimizi diplomasının olup olmadığını sorduk
Kendisi bana telefonda  tüm belgeleri getireceğini söyleyerek ,tekrar görüşme talebini  kabul ederek Ali Ertan Toprak ile buluştuk.

 
Ali bey, Sizi Münster üniversitesine sorduk. Hatta Alman basının da sizin eğitiminizle ilgili haber çalışması  içerisinde olduğunu duydum. Hatta  Alman basınından arkadaşlar bana da  eğitiminiz konusunda soru soruyorlar. Sadece biz ilgilenmiyoruz. Sizin eğitiminiz Alman basınından da bir arkadaşın dikkatini çekmiş. Hatta  sizi CDU’da sormuşlar. Gerçekten sizin diplomanız var mı?
 
Öğrenci defteri ve bazı belgeleri yanında bulunduran Ali Ertan Toprak’a diploma var mı? Siz Hukuk okudum ancak staj yapmadığım için Avukat değilim dediniz .
 
Ali Ertan Toprak ‘Diploma yok. Ben Üniversite okumadım. Bazı nedenlerden dolayı yarı bıraktım.
 
Ama bana Hukuk okudum dediniz. Evet okudum dedim. Çünkü gerçekten okudum. Ama yarı bıraktım.

 
Ali bey  sosyal hesaplarınız dahil, her yerde hatta  ZDF   danışma kurulu üyelerinin tanıtıldığı web sayfasında  okul eğitim bölümünde ‘Studium Rechts-und Sozialwissenschaft ‘ yazıyor
 
Ali Ertan Toprak ‘Bunun neresi yanlış. Okudum. Ama bitirmedim. Almanca ’da Studium okumak anlamına gelir. Studium okulu bitirmek anlamına gelmez. Bende okudum ama mezun olmadım.
 
Yani diplomanız yok
 
Ali Ertan Toprak ‘Evet yoktur. Üniversite bitirmedim. Ama okudum ancak bitiremedim.
 
Ali Ertan Toprak bey Üniversite diplomanız olmamasına rağmen , diplomam yok diyorsunuz  her yerde eğitim bölümünde böyle yazmanız doğru mu?
 
Neden doğru olmasın. Çünkü okudum ama bitirmedim.Sonuçta bir okuma var.

 
Ama bana röportajda bitirdim dediniz?
 
Zafer bey benim çok önemli medya Avukatım var. Siz, bu konuda haber yaparsanız mahkemeye veririm. Yüklü tazminat ödersiniz. Yoksa SPD’den para mı aldın?
 
SPD’den para aldığımı mı düşünüyorsunuz?
 
Ne bileyim olabilir.
 
Ali bey diploma gösterin inanalım.
 
Bitirmedim neyin diplomasını göstereyim.
 
Ali bey, Sosyal bilimler okumamışsınız ama okudum yazmışsınız. Röportaj Kasetimizde  sesiniz var. Okumadım diye
Peki niye eğitim bölümüne sosyal bilimler okudum yazıyorsunuz?
 Çelişkili cevaplar veriyorsunuz Ali bey..
 
Hiç çelişkili bir durum yok.
 
(Tüm konuşmalar Röportaj bandımızda  kayıtlıdır)
 
Tüm konuşmalar sonrası Ali Ertan Toprak Facebook hesabından eğitim bölümünü çıkardı.

 

Dipnot:
 
Gazeteci toplumu aydınlatmak zorundadır. Siz hem okudum ve bitirdim. Diyeceksiniz. Sonra da Üniversite okumadım. Bazı nedenlerden dolayı yarı kaldı tamamlayamadım. Diyeceksiniz. Çelişkili cevaplar  yerine diploma gösterilseydi bizde Ali Ertan Toprak Üniversite mezunu değil diyenlere ‘İşte diploma’ diyebilecektik. Sadece öğrenci defteri ve bazı okul ile ilgili bilgiler getirmek diploma getirmek anlamı taşımıyor. Bir İnsan eğer üniversite bitirmişse diploması olur. Ali Ertan Toprak gerçekten bize yok dediği, üniversite okumadığım dediği  diplomasını gösterirse sayfalarımız açık olup bu diplomayı yayınlarız. Ancak Studium Almanya’da okudum. Ama bitirmedim anlamına gelmez diye insan aklı ile oynamayı içimize sindiremiyoruz. Arkadaşlarımla yaptığımız istişare sonrası seçimlere kısa bir süre dahi olsa kamuoyuna olan sorumluluğumuzdan dolayı Gazetehamburg olarak doğruların çıkmasından yanayız. Eğer yukardaki konuşmalar hiç olmadı denilse elimizdeki röportajın bandı da gerekirse kamuoyu ile paylaşırız. Bir diploma ya var yada yoktur Ali Ertan Toprak bey…
Biz diploma varsa gösterin dedik. Şu ana kadar göstermediniz. Varsa diplomanızı gösterin kafalardaki soru işaretlerini giderin.
Eğitimim ‘Studium Rechts-und Sozialwissenschaft
Yani ‘Hukuk ve Sosyal bilimler okudum ‘ demekle olunmuyor.
gazetehamburg olarak ,CDU gibi önemli bir siyasi partiden aday olmuş olan ve ZDF gibi önemli bir medya kanalının danışma kurulunda üye olan bir kişinin bu şekilde davranarak, insanların ve özellikle seçmenlerin yanlış itibarlar edilmesine yol açacak bir tavır sergilemesinin doğru kanaat getirdiğimizden bunu okuyucularımızla paylaşmayı uygun  ve önemli gördük.


1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat