2023–2053 Vizyon Toplantısı gerçekleştirildi

Almanya 24 Ocak 2023 02:05
Videoyu Aç 2023–2053 Vizyon Toplantısı gerçekleştirildi
A
a

Türkçe ve Eğitim Çalışma Grubu tarafından düzenlenen 2023–2053 Vizyon Toplantısı’nda önümüzdeki 30 yıllık süreç için Türkçe eğitimi konusu değerlendirildi.

Türkçe ve Eğitim Çalışma Kurulu, 2023–2053 vizyon toplantısını gerçekleştirdi.
Toplantıya, Türkçe ve Eğitim Çalışma Grubu Sözcüsü ve Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Veli Dernekleri Federasyonu (FÖTEV) Kurucu ve Onursal Başkanı Kadir Dağlar başkanlık yaptı.
Toplantıda, gelecek 30 yılı kapsayacak “Beşinci Kuşak Türkçe Eğitimi ve Türkçe Kültür Havzası” başlıklı vizyon belgesi taslak çalışmasını değerlendirdi.

Türkçe derslerine ve eğitim gündemine dair sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarının değerlendirildiği ve önemli kararların alındığı toplantıda, çatı kuruluşlarıyla ve toplumun bütün kesimleriyle Türkçe gündemiyle görüşmeler ele alındı. 21 Şubat 2023’te geniş katılımlı üçüncü Türkçe Çalıştayı’nın dijital ortamda düzenlenmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu ve bu bağlamda bir üst kurulun oluşmasının amaçlandığı belirtildi.

Duisburg örnek alınmalı


Türkçe ve Eğitim Çalışma Grubu sözcüsü ve Kuzey Ren Vestfalya Veli Dernekleri Federasyonu (FÖTEV) kurucu ve Onursal Başkanı Kadir Dağlar, ocak ve şubat aylarında Türkçe dersleri kayıtlarının yapıldığını hatırlatarak bu konuda velilerin bilgilendirilmesinin gerekli olduğunun altını çizdi. Dağlar şunları söyledi: “Pandemi döneminde Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde Türkçe derslerine kayıtlarda yaklaşık yüzde 4 oranında artış sağlayan tek şehir Duisburg oldu. Duisburg örneğinde olduğu gibi farkındalık oluşturulmalı. Türkçe ve Eğitim Çalışma Grubu, bu konuda üzerine düşen bilgilendirme çalışmalarını belirli aralıklarla yapacak. Yeni seçilecek DİTİB Genel Başkanı’ndan görüşme talep ettik. Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat ile Türkçe hususunda telefon görüşmesinde bulunduk. belirtt Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti Eğitim Bakanı Dorothee Feller ile görüşme talebinde bulunduk.

Kararlar
1-) Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde veli dernekleri yapılanması hızla yok olma aşamasındadır. Henüz on yıl evvel 50‘in üzerinde olan KRV‘de veli dernekleri adedi şu anda kıyaslanmayacak derecede azalmıştır. Hızla dağılma sürecine giren veli dernekleri yapılanmasında kan kaybının durdurulması ve toplumun bütün kesimlerini kapsayan ve eğitimbilimsel donanımı olan bir çalışma modeli oluşturulmalı ve insan kaynakları buna göre harekete geçirilmelidir.

2-) Almanya ve Kuzey Ren Vestfalya’da öğretmenlere yönelik derneksel yapılanmada bütünlük ve birliktelik esas alınmalıdır. Dernekleri ve toplumu ayrıştıran, kişisel egolarını tatmin etmek üzere dernekleri bölen gelişmeler kaygıyla izlenmektedir. Öğretmen derneklerinin, Ruhr Öğretmen Dernekleri modelinde olduğu gibi hizmet içi eğitim sistematiği geliştirmeli ve bu konuda geniş bir donanım oluşturmalıdır. Hizmet içi eğitim konusunda öğretmen dernekleri Türkiye ile iş birliği olanaklarını görüşmelidir.

3-) 2023-2053 yıllarını kapsayan 30 yıllık süreçte beşinci ve altıncı Türk kuşağı Almanya’da yaşayacaktır. İlk kez kimlik ve kişilik edinimini Türkiye’de tamamlamış kuşaklar yani Türkçeyi azınlık konumunda Almanya’da öğrenmiş kuşaklar, ailelerinde dil ve kültür öğretir ve aktarır kuşak olarak sorumluluk alacaktır. Doğal olarak bu süreç, potansiyeller barındırdığı gibi kültürel ve dilsel erozyon tehlikesini de barındırmaktadır. O yüzden bu sürecin devlet ve sivil toplum düzeyinde aktif dil, eğitim ve kültür politikalarıyla ve bütüncül bir şekilde desteklenmesi sağlanmalıdır.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat