2021 YILI, SAĞLIK YILI OLSUN!

Hamburg 31 Aralık 2020 00:51
Videoyu Aç 2021 YILI, SAĞLIK YILI OLSUN!
A
a

2020 yılı, kuşkusuz tüm dünya tarihine, “Koronavirüs Pandemisi İle Mücadele Yılı” olarak geçecek. Daha yılın başında, Çin’in Wuhan kentinden, kısa bir süre içerisinde, tüm dünyaya yayılan koronavirüs, adeta tüm dünyayı kontrolü altına aldı.

2020 yılı, kuşkusuz tüm dünya tarihine, “Koronavirüs Pandemisi İle Mücadele Yılı” olarak geçecek. Daha yılın başında, Çin’in Wuhan kentinden, kısa bir süre içerisinde, tüm dünyaya yayılan koronavirüs, adeta tüm dünyayı kontrolü altına aldı.


1918 ile 1920 yılları arasındaki İspanyol Gribi’nden sonra en büyük pandemi olarak tarihe geçecek koronavürüs pandemisinde, şu ana kadar tüm dünyada 80 milyondan fazla insan hastalığa yakalandı, yaklaşık 1,7 milyondan fazla insan da hayatını kaybetti.
 
ALMANYA’DAN ÖRNEK UYGULAMA
Almanya koronavirüs pandemisi sürecini en iyi kontrol eden ülkelerden birisi oldu.
Alınan siyasi kararların insan, hak ve özgürlüklerini kısıtlamasını da göz önünde bulundurarak daha  titiz ve itinalı davranan Federal Parlamento ve Federal Hükümet, aynı zaman mağdur olan işçi, işveren, sanatçı ve tek kişilik işletmelere milyarlarca bütçe ayırdı, mağduriyetleri giderdi ve gidermeye gelecek sene de devam edecek.

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, “Sayın Scholz, siz Maliye Bakanı olduktan sonra gelecek yıllarda borçlanmaların “sıfır borçlanma” ile devam etmesi ve cari açık yapmaması için büyük  özen gösterdiniz lakin koronavirüs pandemisinden sonra adeta kesenin ağzını açtınız ve milyarlarca euro destek sözü verdiniz. Bunu vatandaşlara nasıl izah edebilirisiniz?“ şeklindeki bir soru üzerine şu yanıtı verdi: "Evet, iyi günlerde biriktirilen paralar kötü günler içindir. Vatandaşların yardıma ihtiyacı var, bu pandemi döneminde.
Ekonominin iyi olduğu yıllarda, vatandaşlardan hep vergiler aldık, iyi günlerde biriktirilmiş paralar, bugün vatandaşların ihtiyacı varsa onlar için harcanmalıdır. Sonuçta halkın parası yine, halka harcanıyor.”
Olaf Scholz bu cevabı ile büyük destek aldı. Öyle görünüyor ki Almanya, koronavirüs krizini çok az bir kayıp ile aşacak.


UMUDUMUZ, TÜRKİYE’NİN GELECEĞE UMUTLA BAKMASI
Türkiye’deki ekonomik krize ek olan koronavirüs krizi ve dış ilişkilerdeki dalgalanmalar, kuşkusuz 2020 yılında, insanların yaşam şartlarını biraz daha zorlaştırdı. Umudumuz, Türkiye’nin de pandemi sürecini bir an önce geride bırakması, ayrıca siyasi kutuplaşmalara barış, kardeşlik ve demokrasinin evrensel ilkeleri çerçevesinde çözümler üreterek geleceğe umutla bakması.


AŞI EŞİT DAĞITILMALI
Bu bağlamda, pandemi sürecinin çözümünün global olduğunu biliyoruz.
Aşıların Amerika’da, Afrika’da ve Asya’da tüm dünya halklarına eşit bir şekilde dağıtılması pandemi ile mücadelede bir istek değil, bir zorunluluktur.

Ümit ediyorum, tüm dünya 2021 yılında koronavirüsü arkasında bırakarak umutla geleceğe bakacaktır. Güneşli ve güzel günlerin gelmesi pek yakında… Yeter ki biraz daha sabır gösterelim, maske ve mesafe ile kendi sağlığımızı ve sevdiklerimizin sağlığını koruyalım.

2021 yılı, barış, kardeşlik, doğayı koruma ve sağlık yılı olsun, tüm dünyada!

Ali Şimşek
Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg Eyalet Milletvekili
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat