“Vatandaşlarımız, yaşadıkları ülkeleri, o ülkenin insanlarıyla birlikte inşa etti”

Türkiye 29 Ekim 2021 22:43
Videoyu Aç “Vatandaşlarımız, yaşadıkları ülkeleri, o ülkenin insanlarıyla birlikte inşa etti”
A
a

Milletvekili ve Akraba Topluluklar Komisyonu Başkanı Zafer Sırakaya “1961’den bugüne vatandaşlarımız, başta Almanya olmak üzere yaşadıkları ülkeleri, o ülkenin insanlarıyla birlikte inşa etmiş, ülkeye sadece ekonomik yönden değil, insani yönden de zenginlik katmıştır.” dedi.

AKP İstanbul Milletvekili ve TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Komisyonu Başkanı Zafer Sırakaya, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Türkiye ve Almanya arasında imzalanan iş gücü anlaşmasının 60’ncı yıl dönümü nedeniyle bir konuşma yaptı.
Konuşmasına İkinci Dünya Savaşı sonrasında, Almanya’nın istihdam ihtiyacını karşılamak üzere 30 Ekim 1961 tarihinde Türkiye ile Almanya arasında bir iş gücü anlaşması imzalandığını hatırlatarak başlayan Sırakaya, “1961’den bugüne vatandaşlarımız, başta Almanya olmak üzere yaşadıkları ülkeleri, o ülkenin insanlarıyla birlikte inşa etmiş, ülkeye sadece ekonomik yönden değil, insani yönden de zenginlik katmıştır. Üç gün sonra 60. yılını geride bırakacak olduğumuz bu göç süreci; inişleri ve çıkışlarıyla hüzünleri ve sevinçleriyle zorlukları ve umutlarıyla değerlendirdiğimizde genel anlamda tarihe adını yazdıracak bir başarı öyküsüdür. Birinci nesildeki Türkiye’ye kesin dönüş hayali, zamanla değişime uğramış, bugün 3. ve 4. nesilde ise kesin kalışa dönüşmüştür. İşçi olarak Almanya’ya giden vatandaşlarımızın çocukları ve torunları, bugün hayatın artık her alanına damgalarını vurarak önemli katma değer sağlamaktadır.” vurgusu yaptı.
 
Irkçı saldırılarda artış
 
Göç sürecinde başarı öykülerinin yanı sıra sorunların da yaşandığına dikkat çeken Sırakaya, bu sorunların başında, Türk kökenli vatandaşların Avrupa’da karşı karşıya kaldığı ayrımcılık, ırkçılık ve İslam düşmanlığı bulunduğunu söyledi. 1984’ten 2020 yılındaki Hanau saldırısına kadar son 36 yılda Almanya’da gerçekleştirilen ve Türk kökenli vatandaşları hedef alan ırkçı terör eylemlerinde 31 vatandaşın hayatını kaybettiğini anımsatan Sırakaya “Saldırılarda yitirdiğimiz vatandaşlarımıza tekrar Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bugün hâlâ ne yazık ki bir yandan insanlar hayatını yitirmekte, diğer yandan ibadethanelerimiz ve derneklerimize saldırılar devam etmektedir. Alman makamlarının yaptığı açıklamalara göre Müslümanlara ve Müslüman kurumlarına yapılan ve kayıt altına alınan saldırıların sayısı 2019 yılında 884, 2020 yılında ise 901’e ulaşmıştır. Gerçekleşen saldırılar yetmezmiş gibi vatandaşlarımızın özellikle Fransa ve Avusturya’da, ötekileştirici bir kimlik politikası ile karşı karşıya olunduğu gözlemlenmektedir.” açıklaması yaptı.  
 
Özellikle yeni nesil Türk kökenli vatandaşlarda, Türk ve Müslüman kimliğin oluşması, korunması ve yarınlara aktarılmasında önemli görevler üstlenen sivil toplum kuruluşlarının, Türkiye ile gönül bağlarının bulunmasından dolayı marjinal hatta bir suç örgütü gibi değerlendirildiğini üzüntü ile gözlemlediklerini belirten Sırakaya, yaygınlaşan bu ırkçı tutumun, resmi devlet kurumları tarafından desteklenmesinin Avrupa’nın geleceği adına endişe verici olduğunu kaydetti.  
 
Sırakaya “Şundan kimsenin şüphesi olmasın: Biz Türkiye olarak kutsallarımıza yönelik her türlü baskı, ayrımcılık ve insanlık dışı muamelelere karşı mücadelemizi kararlı bir şekilde uluslararası platformlar da dâhil her yerde sürdüreceğiz.” diye konuştu.
 
“Vatandaşlar köprü fonksiyonu görüyor”
 
İş gücü göçünün 60. yıl dönümünde olumlu gelişmelerin de yaşandığına dikkat çeken Sırakaya şunları söyledi: “Almanya’yı yeni vatan edinmiş soydaşlarımız, Türkiye ile Almanya arasında köprü fonksiyonu görmektedir.
Almanya’daki kuruluşlarımız, pandemi döneminde adeta maske üretim atölyelerine dönüşmüştür. Maskelerin üretiminde fedakâr Türk hanımlarını, dağıtımında ise gençlerimizi, üstün gayretlerinden dolayı bir kez daha Gazi Meclisi’mizin kürsüsünden tebrik ediyorum. Son 20 yılda kurumlarımız vasıtasıyla Almanya’daki vatandaş ve soydaşlarımıza eğitim, dil, din, kültür ve sosyal alanlarda geçmiştekinden daha fazla hizmetler götürebilmekteyiz. Konsolosluklarımıza erişim kolaylığı, seçme ve seçilme hakkı, yurt dışı temsilciliklerinde seçim sandıklarının kurulması, yurtdışındaki gençlerimizi organizasyonlarla ülkemize getirerek tarihlerini, kültürlerini ve medeniyetlerini yakından görmelerinin sağlanması soydaşlarımıza gösterdiğimiz önem ve alakaya işaret etmektedir.”

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat