“Türküler söyleyerek yaban elde moral bulmaya çalışıyoruz”

Almanya 1 Haziran 2022 20:03
Videoyu Aç “Türküler söyleyerek yaban elde moral bulmaya çalışıyoruz”
A
a

Ruhr Veliler Birliği Başkanı Dr. Ali Sak “Türküler söyleyerek yaban elde moral bulmaya, başımızı dik tutmaya çalışıyoruz.” dedi. ,

Essen’de faaliyet gösteren Ruhr Veliler Birliği’nin bünyesindeki Ruhr Türk Halk Müziği Birlik Korosu ChorForum’da bir konser verdi.
Türkücü Kâzım Birlik’in yönetiminde gerçekleşen konsere 400’den fazla yurttaş ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.
Konserin açılış konuşmasını yapan Ruhr Veliler Birliği Başkanı Dr. Ali Sak, dernek olarak yurt dışında milli kültürü, Ana Dil Türkçeyi yaşatmak için mücadele ettiklerini belirterek “Türküler söyleyerek yaban elde moral bulmaya, başımızı dik tutmaya çalışıyoruz. 29 Mayıs’ta Solingen’de, Naziler tarafından katledilen yurttaşlarımızı rahmetle anıyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
“Yurttaşlarımızı unutmadık”
 
Federal Meclis Milletvekili Nezahat Baradari ise yaptığı konuşmada; “29 yıl önce Solingen’de Naziler tarafından evleri yakılarak yaşamlarını yitiren beş yurttaşımızı unutmadık. Onların acısını hâlâ içimizde taşıyoruz. Nazilere, yabancı düşmanlığına ve ırkçılığa karşı her alanda, birlikte mücadelemizi sürdürmeliyiz.” diye konuştu.
 
“Göçmenler büyük katkı yapıyor”
 
Essen Belediye Başkan Yardımcısı Rudolf Jelinek de “Şehrimizde yaşayan Türk göçmenler hem ekonomimize hem de kültürümüze büyük katkı yapıyorlar. Birlik Korosu’nu kutluyor, aranızda bulunmaktan mutluluk duyuyorum.” sözlerini sarf etti. 
 
Yedi yöreden türküler
 
Gizem Yüncüoğlu’nun sunuculuğunu yaptığı gecede Türkiye’nin her yöresinden okunan türküler izleyicilerin büyük beğenisini kazandı. Solistler İnci Gürçay, Cemil Yılmaz, Orhan Şener. Kâzım Birlik, Elif Yıldırım, Çiğdem Tuna, Yelda Arslaner ve Azeri Kızı Çiğdem’in söylediği türküler büyük alkış aldı.
 
Gecenin sonunda Dernek Başkan Yardımcısı Fatime Okuyucu konsere sponsorluk yapan kuruluş temsilcilerine çiçek buketi sunarak teşekkür etti.
 
Kitap imzalandı
 
Gecede bir stant açan Eğitimci ve Yazar Bahattin Gemici de okuyuculara Umutların Peşinde ile Çocuğunuzun Başarısı Sizin Elinizde adlı kitaplarını imzaladı.
 
 
 

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat