“Türkiye liginde gidişat o kadar iyi değil”

Spor 12 Aralık 2022 14:34
Videoyu Aç “Türkiye liginde gidişat o kadar iyi değil”
A
a

Beşiktaş’ın Eski Futbolcusu Sead Halilagic Dost: ''Antrenör olarak baktığımda benim için en önemli olan futbolun gidişatıdır. Türkiye liginde neler oluyor? Gidişat iyi mi yoksa değil mi? Onlara bakıyorum ama genel olarak Türkiye liginde gidişat o kadar iyi değil.”

Türkiye’de futbol dünyası, son 40 yıla bakıldığında birbirinden başarılı, birbirinden yetenekli, birbirinden yıldız birçok ismi konuk etti.
Alman Panteri Schumacher, Frikik Ustası Pierre van Hooijdonk, Real Madrid’in Efsanesi Guti Hernández, Atletico Madrid’in Vuruş Ustası Falcao, Galatasaray’ın Unutulmaz İsmi Hagi, Trivela Hareketiyle Özdeşleşen Quaresma ve niceleri Türkiye’de futbol yaşantısını sürdürdü. Bu isimlerden birisi de 1997 yılında transfer olduğu İstanbulspor'la Türkiye’de tanınan, uzun saçları, güçlü fiziğiyle tüm futbolseverlerin ilgisini ve dikkatini çeken ve 1999 yılından 2002 yılına kadar Beşiktaş’ta oynayan Sırp kökenli Sead Halilagic Dost. Halilagic Dost’un Türkiye'deki son durağı ise Adanaspor oldu.
HİBYA Haber Ajansı’na konuşan Halilagic Dost, bir süredir futbol camiasından uzak kalmasının nedenlerinden birinin Covid-19 pandemisi olduğunu aktarıyor. ''Beni nasıl etkiledi?’ dersek hasta olmadım, ama aşı da olmadım.'' dedi. Halilagic Dost, alan kısıtlamaları geldiğinde ise kapalı alanlara, maçlara, statlara gidilemediği için evde oturup seyahat etmediğini, çok sevdiği İstanbul ve Ağva'da vakit geçirdiğini ve futboldan uzak kaldığını belirtiyor. Futbol hakkında da görüşlerini aktaran Halilalgic Dost, futboldan tamamen kopmadığını, oyunculuk kariyerinden sonra antrenörlük için eğitim aldığını bildirdi.
Türkiye’deki futbolun konumundan da söz eden Halilagic Dost ''Antrenör olarak baktığımda benim için en önemli olan futbolun gidişatıdır. Oyun olarak nereye doğru gelişiyor? Bireysel mi yoksa taktiksel mi oluyor? Takım olarak bazı önemli şeylere bakıyorum. Türkiye liginde neler oluyor? Gidişat iyi mi yoksa değil mi? Onlara bakıyorum ama genel olarak herkesin bildiği gibi Türkiye liginde gidişat o kadar iyi değil.” vurgusu yaptı. 

Türkiye ligi 20 yıl önce yükselişteydi

Halilagic Dost, kendisinin oynadığı dönemde, o zamanki şartlara göre Türkiye liginin yükselişte olduğunu, ilerlemenin bulunduğuna işaret ederek ''En azından o dönemde, bir Türk takımı UEFA Kupası’nı kazanmıştı. Şu anda ise Türk takımları bir kupayı kazanmaktan çok uzak. Türkiye Futbol Federasyonu'nda sıkıntılar mı var ya da yeni düzene ayak mı uyduramıyorlar? Bilemiyorum.'' şeklinde konuştu.
Türkiye liginde daha çok bir dönem hem oynadığı hem de altyapı genel koordinatörlüğü yaptığı Beşiktaş'ı takip ettiğini söyleyen Halilagic Dost sözlerine şöyle devam etti:
''En azından o kulüpte oynadığım için her sezonda neler yapıldığı ilgimi çekiyor. En son futbol camiasında Beşiktaş'ta altyapıda genel koordinatörlük yapmıştım. Üç sene evvel son içinde bulunduğum şeydi, ondan kaynaklı sürekli son üç seneden bahsediyorum. Futbol kariyerimin de sonlanmasına neden olan dizimdeki kıkırdak zedelenmesi, aralıklarla tedavi olsam da geçen zamanda daha da kötü olup yürümeme engel oldu. Üç sene önce bayağı kötüleştiği zaman doktorlar 'Protez takalım.' dedi ama ben karşı çıktım ve kendi yöntemlerimle devam ettim. Şu anda yürüyebiliyorum en azından, iki sene düzgün yürüyemiyordum. Öz güvenim kendine geldi, ortaya çıkayım diye karar verdim.''

Sanatla dolu bir hayat

Halilagiç, futbolculuğunun ve teknik direktörlüğünün yanı sıra, sanatla da yoğun bir ilişki içerisinde. Şiir kitapları yayımlanan, resim ve müzikle uğraşan, ''Odbrojavanje'' adlı filmi yöneterek sinemayla ilgilenen Halilagic Dost'un diğer bir tutkusu da fotoğrafçılık oldu.
Halilagic Dost, pandemi döneminde yazmaya başladığı “Çatı'' adındaki kitapla ilgili olarak da şunları söyledi:
''Otobiyografik bir kitap. Çatı ismi metaforik olarak aklıma geldi. O dönemde evimdeki çatı bozulmuştu ve sızdırıyordu. Onu tamir ettirmem gerektiğini düşünürken çatı halledilecek ama 'Senin hayatında da bazı sızıntılar var. Onları nasıl kapatacaksın?” diye sordum kendime. Bu noktadan başlayıp ‘Bir kitap yazayım, belki kitabı yazarken bazı soruları cevaplandırıp hayatıma devam edebilirim.' diye düşündüm. Zaten şiir yazıyordum. Birkaç tane bastırdığım kitaplarım da var.''
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat